15 miejsc, które musisz odwiedzić, będąc w Paryżu [mapa]

Kto wie ile Paryż musiałby jeszcze na nas czekać 🙂 , gdyby los po raz kolejny nie zadecydował za nas i nie podrzucił szansy na skorzystanie z lotów w okazyjnej cenie. Jeszcze do niedawna stolica Francji pozostawał destynacją, do której jakoś specjalnie nas nie ciągnęło. Bo trochę za turystyczny, zbyt elegancki no i przecież dla zakochanych. W dodatku opinie znajomych bywały skrajnie różne. Dla jednych stolica Francji to synonim brudu, imigrantów i szemranych dzielnic, dla innych niepowtarzalny klimat, niespotykany porządek i styl. 

Booking.com

Jaka jest więc recepta na udaną podróż do Paryża? Wybrać się tam spontanicznie i bez specjalnych oczekiwań, a podczas samego zwiedzania poza odhaczaniem kolejnych punktów must see dać sobie jeszcze szansę na niespieszne przechadzki uliczkami w centrum i obserwowanie tętniącego życiem Paryża z jednej z tutejszych knajpek. 

Dziś śmiało możemy przyznać, że to miejsce przerosło nasze oczekiwania – nie tylko ze względu na ilość deszczu jaką nam zaoferowało, ale również wyjątkowo piękną architekturę, genialny klimat i czarujących ludzi. 

Oto nasza lista 15 miejsc, które podczas 3 intensywnych dni w Paryżu udało nam się zobaczyć. 

Wieża Eiffla

Najbardziej popularny zabytek nie tylko Paryża, ale i całej Francji. Nic więc dziwnego, że przed pandemią, każdego roku około 7 milionów ludzi decydowało się na wejście na mierzącą 324 metry wysokości i ważącą 10 tys. ton metalową konstrukcję. 

La Dame de Fer, czyli Kobieta ze stali, jak bywa nazywana, została wzniesiona w 1889 roku. Z jednej strony chciano w ten sposób upamiętnić setną rocznicę rozpoczęcia rewolucji francuskiej. Z drugiej natomiast miała być dowodem na ogromne możliwości przemysłowe Francji. I choć jej powstanie nie przez wszystkich zostało gorąco przyjęte, a stalowa konstrukcja była uznawana przez artystów za zupełnie niepasującą do paryskiego klimatu, Wieża Eiffla w dalszym ciągu pozostaje jednym z najczęściej odwiedzanych, płatnych zabytków na świecie. 

My nie zdecydowaliśmy się na dotarcie na szczyt i zrobiłyśmy to celowo. Tym razem wolałyśmy postawić na podziwianie paryskiego symbolu z dołu lub z innych punktów widokowych (jak np. Łuk Triumfalny). 

Bilet wstępu dla osoby dorosłej uprawniający do wjazdu na sam szczyt kosztuje 26,10 euro. Wjazd na drugie piętro to koszt rzędu 16,70 euro. Można tu dotrzeć także schodami. Za taki bilet trzeba wówczas zapłacić 10,50 euro. Bilet łączony – czyli wejście na drugie piętro schodami i dalsza podróż windą na szczyt to z kolei koszt 19,90 euro. Dzieci do 4. roku życia mają darmowe wejście. Bilety można kupić online na stronie: https://www.toureiffel.paris/en/rates-opening-times 

Ciekawą i na pewno znacznie bardziej budżetową opcją jest podziwianie wieży z pobliskich Pól Marsowych. Z tej opcji, szczególnie latem korzystają nie tylko turyści, ale również miejscowi, którzy urządzają tu pikniki. 

Warto pamiętać o tym, że od 21 lipca we Francji wprowadzono dodatkowe obostrzenia i do niektórych miejsc (w tym galerii sztuki czy zabytków takich jak Wieża Eiffla) wejście jest możliwe tylko za okazaniem paszportu covidowego potwierdzającego szczepienie lub negatywny wynik testu.

Luwr

Jedna z ikon Paryża i prawdziwy punkt “must see” tego miasta. Muzeum ulokowane jest w dawnym pałacu królewskim. Luwr warto zobaczyć nawet nie będąc fanem tego rodzaju atrakcji. W tym, prawdopodobnie, największym na świecie obiekcie pełnym dzieł sztuki zgromadzono ponad 35 tys. eksponatów z różnych zakątków świata. Najsłynniejszymi artystycznymi wytworami, jakie możemy podziwiać w Paryżu są Mona Lisa, Nike z Samotraki czy Wenus z Milo.

Będąc fanem malarstwa, rzeźb czy ogólnie historii, warto poświęcić nawet cały dzień na zwiedzanie, bowiem budynek jest przeogromny. Na miejscu znajdują się punkty, gdzie można zaopatrzyć się w jedzenie i picie, ponieważ na terenie muzeum nie powinno się spożywać własnych produktów.

Bilety można nabyć drogą internetową i tę opcję polecamy ze względu na spore kolejki do stacjonarnej kasy. Koszt pojedynczej wejściówki to 17 Euro. Muzeum funkcjonuje od 9:00 do 17:30, a bilety zobowiązują do wejścia na określoną godzinę. We wtorki Luwr jest zamknięty. Istnieje opcja darmowego wejścia na teren muzeum, ale przysługuje ona jedynie dzieciom w wieku szkolnym, obywatelom EEA do 25. roku życia oraz kilku innym uprzywilejowanym grupom (wszystkie informacje są dostępne na stronie https://www.louvre.fr/en).

Aktualnie wejście do Luwru możliwe jest tylko za okazaniem potwierdzenia szczepienia przeciwko covid lub negatywnego wyniku testu. 

Notre Dame

Większość kojarzy to miejsce ze słynnej bajko o dzwonniku. Katedra, która jest jednym z głównych symboli francuskiej stolicy, obecnie jest remontowana, a to za sprawą pożaru, który miał miejsce w 2019 roku i zniszczył sporą część świątyni.

Obiekt jest czasowo zamknięty, a otacza go mało fotogeniczne ogrodzenie, zabezpieczające przed podejściem bliżej, jednak warto udać się tutaj na spacer chociażby by podziwiać niezwykłe zdobienia czy też zapoznać się z relacją z smutnego wydarzenia, które zniszczyło zabytkową świątynię.

Katedra pochodzi z XIV wieku, a jej budowa trwała ponad 180 lat. Powstała z inicjatywy paryskiego biskupa Maurice’a de Sully, miała zastąpić dwie mniejsze świątynie, istniejące w tamtejszej okolicy. Prawdopodobną inspiracją dla biskupa do podjęcia tej inwestycji była gotycka bazylika Saint-Denis, upamiętniająca męczennika Dionizego.

Burzliwa historia odbiła swoje piętno na murach Notre Dame i przez lata miejsce kultu było wielokrotnie odbudowywane i odrestaurowywane. Szczególnie ucierpiało w XVIII wieku, w trakcie trwającej wtedy rewolucji francuskiej.

Łuk Triumfalny w Paryżu

Jednym z tych miejsc, do których udałyśmy się aby podziwiać miasto z góry, był Łuk Triumfalny. Padło na ten obiekt z dwóch powodów – chciałyśmy mieć z niego doskonały widok na Wieżę Eiffela oraz ciekawił nas układ ulic, odchodzących od budowli niczym promienie słoneczne.

Łuk Triumfalny zbudowany w XIX wieku stanowi symbol czci dla tych, którzy polegli za kraj w trakcie wojen napoleońskich i rewolucji francuskiej. Pomysłodawcą budowli był sam Napoleon. W 1836 roku król Filip II dokonał uroczystego otwarcia Łuku.

Monumentalna budowla przyozdobiona jest płaskorzeźbami, które upamiętniają ważne wydarzenia z historii Francji. Na fasadzie wyryto także nazwiska zasłużonych oficerów, wśród których widnieje także kilku Polaków.

Wejściówka uprawniająca do wejścia na Łuk i zwiedzania jego wnętrza kosztuje 13 Euro. Można ją nabyć od ręki w kasie biletowej, jednak tu również należy przedstawić dowód szczepienia lub negatywny wynik testu na koronawirusa.

Bulwar Saint-Germain

Jedną z najbardziej wystawnych ulic Paryża jest właśnie Saint-Germain, przecinająca 5, 6 i 7 dzielnicę. Pełna eklektycznych gmachów z XIX wieku, prestiżowych butików czy urokliwych kawiarni i ekskluzywnych restauracji, była mekką paryskich intelektualistów. To tutaj udawali się na spotkania lub poszukiwali inspiracji wszelkiej maści artyści.

Początki historii bulwaru Saint-Germain sięgają drugiej połowy XIX wieku, kiedy to nastąpiła wielka przebudowa Paryża. Wtedy to ciasne zabudowania i wąskie ulice, przemieniono w główną ulicę lewobrzeżnego centrum. Swoją nazwę bulwar zawdzięcza istniejącemu tutaj opactwu, którego jedyną pozostałością w naszych czasach jest kościół.

Most Aleksandra III

Dzielącą paryskie centrum na pół Sekwanę można pokonać jednym z wielu mostów. Tym najbardziej monumentalnym i wystawnym jest jednak Most Aleksandra III, symbolizujący przymierze zawarte w XIX wieku między Francją a carską Rosją. Jego nazwa upamiętnia ówczesnego cara, władającego Imperium Rosyjskim.

Majestatyczna konstrukcja to przykład inspiracji stylem modernistycznym. Wykonany w 100% z metalowych elementów most łukowy charakteryzują liczne zdobienia oraz złote elementy, mające historyczne znaczenie. Przyglądając się im możecie zobaczyć godła obu państw, złote rzeźby Pegaza, lwy czy bóstwa morskie.

To także jedno z tych miejsc na mapie Paryża, z którego można podziwiać Wieżę Eiffla. 

Dzielnica Le Marais

Jedna z bardziej urokliwych, romantycznych, a przy tym i modnych dzielnic Paryża. Położona nad brzegiem Sekwany na północ od Wyspy Świętego Ludwika jest uwielbiana przez mieszkańców francuskiej stolicy, którzy chętnie wybierają się tu na spacer, umawiają w knajpkach ze znajomymi lub po prostu idą na zakupy. 

Le Marais swój urok w dużej mierze zawdzięcza ciekawej architekturze oraz bogatej historii. To tu znajduje się wiele XVII-wiecznych prywatnych rezydencji, muzeum Pabla Picasso czy Hotel de Ville mieszczący radę miasta. Jednak to nie jedyne powody, dla których ta część Paryża uznawana jest za tak wyjątkową. Le Marais uchodzi bowiem również za obszar wyjątkowo przyjazny społeczności LGBT. Tęczowe oznaczenia przejść dla pieszych czy kolorowe parasole wiszące nad jedną z ulic to tylko niektóre z przejawów tej postawy.  

Dzielnica Łacińska

Kolejna klimatyczna część Paryża, w której po prostu warto się zagubić. Położona na styku 5. i 6. dzielnicy przylega do Ogrodów Luksemburdzkich. To tu znajduje się Sorbona, czyli powstały w 1253 roku kompleks budynków tworzących kolegium jednego z najstarszych uniwersytetów na świecie – Paryskiego. 

W Dzielnicy Łacińskiej znajduje się również Panteon, czyli pochodzące z XVIII wieku mauzoleum, w którym umieszczono szczątki najważniejszych obywateli Francji (m.in. Woltera, Jana Jakuba Rousseau, Victora Hugo czy Marii Skłodowskiej-Curie). W tej części Paryża mieści się również opactwo Port-Royal, Kolegium Francuskie, Muzeum Cluny czy kultowa księgarnia Shakespeare and Company.

TIP: Sama księgarnia jest otwierana w południe i już wtedy, niezależnie od pogody przed wejściem gromadzą się ludzie. Na drugiej kondygnacji, pomiędzy starymi zbiorami książek swoje lokum ma kot 🙂 Obok księgarni znajduje się kawiarnia o tej samej nazwie. 

W Dzielnicy Łacińskiej znajduje się również restauracja The 43 up on the Roof. Z dachu budynku ekskluzywnej knajpki rozpościera się cudowny widok na paryską panoramę i Wieżę Eiffla. Ci, którzy tu dotrą z pewnością przekonają się, że lepszą opcją od eksplorowania Paryża na pieszo, jest jedynie jego podziwianie z góry.

Montmartre

Będąc w Paryżu nie sposób przejść obojętnie obok jednego z najbardziej klimatycznych miejsc na mapie miasta. Wzgórze Montmartre położone w 18 dzielnicy, obfituje w wiele zaułków, w których warto się zgubić. To tutaj inspiracji poszukiwali tacy wielcy twórcy jak Picasso, Edgar Degas czy Chopin.

Historycznie Montmartre stało się częścią miasta w 1860 roku. Pełna urokliwych knajpek dzielnica stanowi idealne miejsce, by zatrzymać się na chwilę i celebrować wizytę w Paryżu dzierżąc lampkę wina w ręce, czy kosztując prawdziwego, francuskiego naleśnika.

Najwięcej turystów ciągnie do Place du Tertre – niewielkiego, prostokątnego placu, stanowiącego serce Montmartre, w którym ulokowanych jest wiele kawiarni i restauracji. To tutaj również można spotkać współczesnych twórców, którzy inspirowani okolicą tworzą swe dzieła.

Na Montmartre poza wspomnianym placem warto także zajrzeć pod bazylikę Sacré-Cœur, skąd rozpościera się widok na cały Paryż.

Bazylika Sacré-Cœur

Choć przez paryżan, z uwagi na swój kształt i kolor, bywa prześmiewczo nazywana bezą niezaprzeczalnie stanowi jeden z ważniejszych elementów krajobrazu francuskiej stolicy, który nie tylko przyciąga do siebie turystów czy pielgrzymów, ale również filmowców. 

Budowa Bazyliki Najświętszego Serca rozpoczęła się w 1876 roku z inicjatywy dwóch francuskich przemysłowców, którzy postanowili, że jeśli Paryż przetrwa wojnę francusko-pruską bez szwanku wybudują na tę cześć świątynię. 

Ze schodów prowadzących do bazyliki można podziwiać panoramę Paryża, która robi wrażenie nawet w deszczowej i pochmurnej aurze. 

Galeria Lafayette i taras widokowy

Choć sama galeria jest mekką dla fanów ekskluzywnych marek warto do niej zajrzeć, nawet gdy na sam dźwięk słowa Dior czy Chanel nie dostajesz wypieków 🙂 Dlaczego? Powody są co najmniej dwa. Pierwszy z nich to niesamowita architektura i bryła budynku, który zrobił na nas ogromne wrażenie. A w szklaną kopułę wieńczącą sklepienie można by się wpatrywać godzinami – tyle w niej detali i przypominających “koronkową robotę” zdobień.

Po drugie na samej górze Galerii Lafayette znajduje się taras, skąd można podziwiać przepiękną panoramę paryskich dachów, a nawet samą Wieżę Eiffla. Aby dostać się na dach należy dojechać windą na 6 piętro, a następnie schodami pokonać jeszcze jedną kondygnację. Wejście na taras jest bezpłatne. Na miejscu znajdziecie leżaki oraz małą knajpkę. 

Plac Zgody

Place de la Concorde czyli Plac Zgody to mierzący ponad 8 hektarów plac znajdujący się w samym centrum Paryża, pomiędzy Polami Elizejskimi a Ogrodami Tuileries. W czasach rewolucji francuskiej było to miejsce egzekucji, gdzie życie straciło ponad 1300 osób. To tu pod koniec XVIII wieku ścięto również króla Ludwika XVI oraz królową Marię Antoninę. Obecna nazwa placu została mu nadana tuż po zakończeniu tego krwawego okresu i choć później zmieniano ją jeszcze parokrotnie, w 1830 roku to miejsce ponownie stało się Placem Zgody. 

Centralnym punktem placu jest liczący ponad 3300 lat egipski obelisk ze świątyni w Luksorze. Poza tym, miejsce to zdobią dwie fontanny: Rzek oraz Mórz oraz osiem kobiecych posągów, nawiązujących do ośmiu głównych miast Francji. 

Plac Pigalle

Miejsce znane jako dzielnica czerwonych latarnii ma bogatszą historię. Tutaj bowiem w XIX i XX wieku kumulowali się światowej klasy twórcy awangardowi. Ponadto tutejsza okolica stanowiła plan filmowy dla wielu produkcji kinowych.

Za dnia można uznać tutejszy plac za całkiem zwyczajny. Jednak po zmroku liczne witryny z erotycznymi gadżetami, lokale dla dorosłych, czy rażące neony zmieniają oblicze tej dzielnicy diametralnie, zdradzając jej prawdziwy charakter.

Fanom erotyki polecamy szczególnie wizytę w tutejszym muzeum, którego eksponaty zawstydzą niejednego turystę.

Moulin Rouge

Czyli Czerwony Młyn to jedno z bardziej charakterystycznych punktów francuskiej stolicy. Miejsce gdzie narodził się kankan, podobnie jak Plac Pigalle, położone jest w dzielnicy czerwonych latarni w sąsiedztwie artystycznej części Paryża – Montmartre. Kabaret założony przez Josepha Ollera rozpoczął swoją działalność w 1889 roku. Trzy lata przed tym wydarzeniem miejsce to stało się areną prawdziwego skandalu, kiedy to jedna ze studentem paryskiej Akademii Sztuk Pięknych podczas balu wykonała pierwszy w historii striptiz. 

Przez lata swojej działalności na deskach Moulin Rouge występowały m.in. takie gwiazdy jak Frank Sinatra, Edith Piaf czy Ella Fitzgerald.

Palais-Royal

Palais-Royal lub po prostu Pałac Królewski przez pewien czas pełnił rolę siedziby monarchy. Dziś znajdujący się niedaleko Luwru okazały budynek jest siedzibą francuskiej Rady Stanu, Rady Konstytucyjnej oraz Ministerstwa Kultury. 

W samym sercu XVII-wiecznego pałacu znajduje się kwadratowy plac, który pełni rolę miejsca spotkań. Podobnie zresztą jak przylegający do pałacu ogród z fontanną.

Mapa punktów

Ewa

Dotychczasowe podróże: Albania, Austria, Azerbejdżan, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Oman, Portugalia, Słowenia, Stany Zjednoczone, Węgry, Włochy | Sprzęt foto: iPhone 11 Pro, Nikon D5200 + Nikkor 50 mm 1:1,8G, Olympus OM-D E-M10 III + Olympus Digital 45 mm 1:1,8 | Dron: DJI Mavic Mini

2 thoughts on “15 miejsc, które musisz odwiedzić, będąc w Paryżu [mapa]

  1. Hej, podeslij mi proszę twoją mapkę, cudownie czyta się twój blog, już nie mogę doczekać się kiedy przeżyję tą przygodę, mając od ciebie tyle asów w rękawie. Pozdrawiam cieplutko. Klementyna 🙌🏼🙌🏼

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top