Palermo – co zobaczyć: 8 miejsc, które musisz odwiedzić

Stolica Sycylii wywarła na mnie niemałe wrażenie. Realnie czuć w tym miejscu, jak wiele kultur i stylów architektonicznych łączy się w jednym mieście, którego historia jest równie burzliwa. W Palermo stykają się wpływy republiki rzymskiej, Arabów, Kartagińczyków, piratów słowiańskich, Normanów etc. etc. Widoczne jest to w powstałym budownictwie, które zachwyca i urzeka pewnego rodzaju antycznością. Miasto potrafi wciągnąć, dlatego polecam poświęcić na nie co najmniej 2 dni, aby zobaczyć najważniejsze zabytki oraz wczuć się w klimat. Co zatem warto zobaczyć w Palermo? Zapraszam do zapoznania się z moją listą must-see.

Booking.com

Cattedrale di Palermo

Katedra w stolicy Sycylii to budowla z XII wieku, skrywająca w sobie grobowce królów. Budynek z zewnątrz robi piorunujące wrażenie, a jego styl to mieszanka kulturowa powstała w wyniku wieloletnich zmian dokonywanych w obiekcie sakralnym. Doszukać się tu można wpływów normańskich, elementów baroku, gotyku, renesansu, a nawet sztuki mauretańskiej. Położona przy głównym deptaku Via Vittorio Emanuele jest obiektem chętnie odwiedzanym przez turystów. Istnieje możliwość zwiedzania katedry – do wyboru mamy kilka opcji, z czego wejście do wnętrza świątyni jest bezpłatne, zaś wejście na dach, do krypt czy skarbca wymagają wykupienia biletu wstępu. Bilet za wejście na taras widokowy (na który o zgrozo prowadzi spora liczba krętych schodów!) kosztował 7 Euro.

Adres: Via Vittorio Emanuele, 90134 Palermo PA

Palazzo dei Normanni

Powstały w XII wieku pałac stanowił siedzibę królów sycylijskich. Styl budowli ze względu na zawiłą historię Palermo transformował wielokrotnie, łącząc w sobie architekturę normańską, arabską i bizantyjską. Jest to najstarsza królewska rezydencja w Europie.
Jedną z największych atrakcji jest Kaplica Palatyńska ulokowana na 1 piętrze rezydencji. Poza nią warto zajrzeć również na dziedziniec i do królewskich apartamentów. Wstęp jest płatny – więcej informacji o biletach: https://www.federicosecondo.org/

Adres: Piazza del Parlamento, 1, 90129 Palermo PA

Villa Bonanno

Niech nikogo nie zwiedzie nazwa, bo miejsce, które polecam to park ze strzelistymi palmami. Położony nieopodal Palazzo dei Normanni ogród to dzieło z początków XX wieku, którego zleceniodawcą jest burmistrz Bonanno. Nie brak w nim arcydzieł w postaci popiersi i rzeźb. Spacer parkiem jest bezpłatną atrakcją.

Adres: P.za della Vittoria, 90134 Palermo PA

Piazza Pretoria

Piękny plac z centralnie umiejscowioną na nim fontanną to miejsce, którego nie należy pomijać. Centralnie położona, marmurowa fontanna pełna jest odważnych rzeźb, które z detalami przedstawiają piękne, kształtne ciała. Od tego właśnie wziął się przydomek “Fontanna Wstydu” – trójwymiarowe akty bardzo skutecznie odzwierciedlają poszczególne partie, na tyle szczegółowo, iż w niektórych kręgach uznawano je za skandaliczne. Inna legenda wskazuje, iż jeden z pałaców umiejscowionych przy Piazza Pretoria stanowił miejsce schadzek królowej Giovanni d’Angio i jej kochanków. Ostatnie podanie, które wydaje się być najbardziej przyziemne, wiąże niechlubną nazwę ze skorumpowaną władzą i ich nieuczciwymi praktykami (na placu mieściło się jej centrum).

Ebook Przewodnik po Włoszech

Poza fontanną warto zwrócić uwagę na pałace i świątynie położone w sąsiedztwie. Kościół Santa Caterina, Palazzo Bonocore, Palazzo Pretorio uświetniają swoją architekturą majestatyczność tego miejsca. W tym ostatnim mieści się siedziba ratusza. Co ciekawe w podziemiach magistatu odkryty został schron z okresu II wojny światowej. Możliwe jest zwiedzanie tego obiektu. Dla spragnionych kofeiny – nie przegapcie niemal 100-letniej kawiarni w Caffe’ Ideal.

Adres: Piazza Pretoria, 90133 Palermo PA

Booking.com

Quattro Canti

Położony na skrzyżowaniu ulic Via Maqueda i Corso Vittorio Emanuele Quattro Canti stanowi styk czterech historycznych dzielnic stolicy Sycylii. Na co drugim boku przypominającego ośmiokąt placu mieści się monumentalny, barokowy pałac z fasadą pełną bogatych zdobień, płaskorzeźb, fontann. Na każdej z fasad widnieje symbol innej pory roku, inny król oraz inna święta. 

Adres: Piazza Vigliena, 90133 Palermo PA, Włochy

San Giovanni degli Eremiti

Kościół pod wezwaniem Świętego Jana od Pustelników (San Giovanni degli Eremiti) to miejsce, gdzie wyraźnie widać wpływ kultury normańskiej i arabskiej na Sycylię. Od 2015 roku świątynia należy do obiektów z listy Światowego Dziedzictwa Unesco.
Sakralny obiekt przechodził burzliwe transformacje. Początki tworzenia tego miejsca sięgają VI wieku i mają korzenie chrześcijańskie, jednak po najeździe Arabów na Sycylię, kościół przekształcono w meczet. W XI wieku ponownie przywrócono tu funkcję świątyni z zamierzeniem, by w przyszłości umieścić tam klasztor. Po 1143 roku budynek nie zmieniał swojego zasadniczego przeznaczenia ani nie zmieniano znacząco jego konstrukcji.

Obecnie świątynia nie służy do odprawiania nabożeństw, a jedynie stanowi typowy zabytek turystyczny. To, na co warto zwrócić tu niewątpliwie uwagę to wewnętrzny ogród z krużgankami, które w kontraście do pomarańczowych kopuł prezentują się wyśmienicie.

Adres: Via dei Benedettini, 16, 90134 Palermo PA

Vucciria

Jeśli chcecie skosztować Sycylii w wersji street foodowej polecam udać się do dzielnicy Vucciria, gdzie od godzin porannych do południa można nabyć lokalne produkty na tamtejszych straganach, zaś po zmierzchu warto zajrzeć tam, aby na własnej skórze posmakować nocnego życia oraz specjałów Palermo. Co ważne – z pewnością spotkacie dużo lokalsów, a to oznaka dobrej jakości tamtejszego jedzenia. Nocny street food w Palermo oferuje szeroką paletę potraw – każdy znajdzie coś dla siebie. Możecie liczyć na owoce morza, mięsa w najróżniejszych wydaniach, glutenowe specjały, lokalne trunki i drinki.

Adres: Piazza Caracciolo, 90133 Palermo PA

Mercato di Ballaro

Kolejny ryneczek w Palermo – tym razem najstarszy i największy w mieście. Tutaj również za dnia można nabyć produkty spożywcze, o jakich nie marzyły nasze podniebienia. Świeże owoce i warzywa, wysokiej jakości mięso i owoce morza kuszą z licznych straganów. Uliczni sprzedawcy ochoczo zachęcają do zakupów, czemu trudno się oprzeć.

Adres: Via Ballaro, 90134 Palermo PA

O tym, co można robić na Sycylii, przeczytasz we wpisie pod tym linkiem.

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Oman, Anglia, Szkocja, Dania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Albania, Maroko, Tanzania, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Grecja, Polska | Sprzęt foto: iPhone 14 PRO, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top