Stolica Sycylii wywarła na mnie niemałe wrażenie. Realnie czuć w tym miejscu, jak wiele kultur i stylów architektonicznych łączy się w jednym mieście, którego historia jest równie burzliwa. W Palermo stykają się wpływy republiki rzymskiej, Arabów, Kartagińczyków, piratów słowiańskich, Normanów etc. etc. Widoczne jest to w powstałym budownictwie, które zachwyca i urzeka pewnego rodzaju antycznością. Miasto potrafi wciągnąć, dlatego polecam poświęcić na nie co najmniej 2 dni, aby zobaczyć najważniejsze zabytki oraz wczuć się w klimat. Co zatem warto zobaczyć w Palermo? Zapraszam do zapoznania się z moją listą must-see.
Booking.comCattedrale di Palermo
Katedra w stolicy Sycylii to budowla z XII wieku, skrywająca w sobie grobowce królów. Budynek z zewnątrz robi piorunujące wrażenie, a jego styl to mieszanka kulturowa powstała w wyniku wieloletnich zmian dokonywanych w obiekcie sakralnym. Doszukać się tu można wpływów normańskich, elementów baroku, gotyku, renesansu, a nawet sztuki mauretańskiej. Położona przy głównym deptaku Via Vittorio Emanuele jest obiektem chętnie odwiedzanym przez turystów. Istnieje możliwość zwiedzania katedry – do wyboru mamy kilka opcji, z czego wejście do wnętrza świątyni jest bezpłatne, zaś wejście na dach, do krypt czy skarbca wymagają wykupienia biletu wstępu. Bilet za wejście na taras widokowy (na który o zgrozo prowadzi spora liczba krętych schodów!) kosztował 7 Euro.
Adres: Via Vittorio Emanuele, 90134 Palermo PA
Palazzo dei Normanni
Powstały w XII wieku pałac stanowił siedzibę królów sycylijskich. Styl budowli ze względu na zawiłą historię Palermo transformował wielokrotnie, łącząc w sobie architekturę normańską, arabską i bizantyjską. Jest to najstarsza królewska rezydencja w Europie.
Jedną z największych atrakcji jest Kaplica Palatyńska ulokowana na 1 piętrze rezydencji. Poza nią warto zajrzeć również na dziedziniec i do królewskich apartamentów. Wstęp jest płatny – więcej informacji o biletach: https://www.federicosecondo.org/
Adres: Piazza del Parlamento, 1, 90129 Palermo PA
Villa Bonanno
Niech nikogo nie zwiedzie nazwa, bo miejsce, które polecam to park ze strzelistymi palmami. Położony nieopodal Palazzo dei Normanni ogród to dzieło z początków XX wieku, którego zleceniodawcą jest burmistrz Bonanno. Nie brak w nim arcydzieł w postaci popiersi i rzeźb. Spacer parkiem jest bezpłatną atrakcją.
Adres: P.za della Vittoria, 90134 Palermo PA
Piazza Pretoria
Piękny plac z centralnie umiejscowioną na nim fontanną to miejsce, którego nie należy pomijać. Centralnie położona, marmurowa fontanna pełna jest odważnych rzeźb, które z detalami przedstawiają piękne, kształtne ciała. Od tego właśnie wziął się przydomek “Fontanna Wstydu” – trójwymiarowe akty bardzo skutecznie odzwierciedlają poszczególne partie, na tyle szczegółowo, iż w niektórych kręgach uznawano je za skandaliczne. Inna legenda wskazuje, iż jeden z pałaców umiejscowionych przy Piazza Pretoria stanowił miejsce schadzek królowej Giovanni d’Angio i jej kochanków. Ostatnie podanie, które wydaje się być najbardziej przyziemne, wiąże niechlubną nazwę ze skorumpowaną władzą i ich nieuczciwymi praktykami (na placu mieściło się jej centrum).
Poza fontanną warto zwrócić uwagę na pałace i świątynie położone w sąsiedztwie. Kościół Santa Caterina, Palazzo Bonocore, Palazzo Pretorio uświetniają swoją architekturą majestatyczność tego miejsca. W tym ostatnim mieści się siedziba ratusza. Co ciekawe w podziemiach magistatu odkryty został schron z okresu II wojny światowej. Możliwe jest zwiedzanie tego obiektu. Dla spragnionych kofeiny – nie przegapcie niemal 100-letniej kawiarni w Caffe’ Ideal.
Adres: Piazza Pretoria, 90133 Palermo PA
Quattro Canti
Położony na skrzyżowaniu ulic Via Maqueda i Corso Vittorio Emanuele Quattro Canti stanowi styk czterech historycznych dzielnic stolicy Sycylii. Na co drugim boku przypominającego ośmiokąt placu mieści się monumentalny, barokowy pałac z fasadą pełną bogatych zdobień, płaskorzeźb, fontann. Na każdej z fasad widnieje symbol innej pory roku, inny król oraz inna święta.
Adres: Piazza Vigliena, 90133 Palermo PA, Włochy
San Giovanni degli Eremiti
Kościół pod wezwaniem Świętego Jana od Pustelników (San Giovanni degli Eremiti) to miejsce, gdzie wyraźnie widać wpływ kultury normańskiej i arabskiej na Sycylię. Od 2015 roku świątynia należy do obiektów z listy Światowego Dziedzictwa Unesco.
Sakralny obiekt przechodził burzliwe transformacje. Początki tworzenia tego miejsca sięgają VI wieku i mają korzenie chrześcijańskie, jednak po najeździe Arabów na Sycylię, kościół przekształcono w meczet. W XI wieku ponownie przywrócono tu funkcję świątyni z zamierzeniem, by w przyszłości umieścić tam klasztor. Po 1143 roku budynek nie zmieniał swojego zasadniczego przeznaczenia ani nie zmieniano znacząco jego konstrukcji.
Obecnie świątynia nie służy do odprawiania nabożeństw, a jedynie stanowi typowy zabytek turystyczny. To, na co warto zwrócić tu niewątpliwie uwagę to wewnętrzny ogród z krużgankami, które w kontraście do pomarańczowych kopuł prezentują się wyśmienicie.
Adres: Via dei Benedettini, 16, 90134 Palermo PA
Vucciria
Jeśli chcecie skosztować Sycylii w wersji street foodowej polecam udać się do dzielnicy Vucciria, gdzie od godzin porannych do południa można nabyć lokalne produkty na tamtejszych straganach, zaś po zmierzchu warto zajrzeć tam, aby na własnej skórze posmakować nocnego życia oraz specjałów Palermo. Co ważne – z pewnością spotkacie dużo lokalsów, a to oznaka dobrej jakości tamtejszego jedzenia. Nocny street food w Palermo oferuje szeroką paletę potraw – każdy znajdzie coś dla siebie. Możecie liczyć na owoce morza, mięsa w najróżniejszych wydaniach, glutenowe specjały, lokalne trunki i drinki.
Adres: Piazza Caracciolo, 90133 Palermo PA
Mercato di Ballaro
Kolejny ryneczek w Palermo – tym razem najstarszy i największy w mieście. Tutaj również za dnia można nabyć produkty spożywcze, o jakich nie marzyły nasze podniebienia. Świeże owoce i warzywa, wysokiej jakości mięso i owoce morza kuszą z licznych straganów. Uliczni sprzedawcy ochoczo zachęcają do zakupów, czemu trudno się oprzeć.
Adres: Via Ballaro, 90134 Palermo PA
Palermo – pytania i odpowiedzi
Z czego znane jest Palermo?
Palermo – najbardziej znany ośrodek miejski Sycylii – jest znane z bogatej historii i kultury. W dawnych czasach sięgających starożytności było ono ważnym miastem pod panowaniem Fenicjan, Greków, Rzymian, Arabów, Normanów i Hiszpanów. Każda z tych kultur pozostawiła swoje ślady w architekturze, kuchni i tradycjach panujących na gorącej wyspie.
Palermo słynie z licznych zabytków, np. katedry, pałacu Normanów z kaplicą Palatyńską, kościoła San Giovanni degli Eremiti z charakterystycznymi czerwonawymi kopułami, a także wielu innych budynków o charakterze sakralnym.
Znane jest także z wyjątkowej kuchni, która łączy wpływy arabskie, normandzkie i hiszpańskie. Popularne dania to m.in. arancini (smażone kulki ryżowe), panelle (placki z mąki ciecierzycowej), sfincione (sycylijska pizza), cannoli (rurki z ricottą) i pasta con le sarde (makaron z sardynkami).
W mieście znajdziemy również liczne targi i bazary, przykładowo Vucciria, Ballarò i Capo, gdzie można znaleźć świeże produkty, ryby, mięso, przyprawy, a także lokalne przysmaki.
Czy Palermo jest bezpiecznym miastem?
Mnie żadne niebezpieczne sytuacje się nie przydarzyły, ale generalnie zalecane jest bezpieczeństwo w trakcie wypadu na Sycylię – szczególnie na obrzeżach Palermo lub w ustronnych ulicach miasta. Niestety, zdarzają się kradzieże, dlatego cenne rzeczy najlepiej pozostawiać w miejscu, gdzie się nocuje lub mieć je przy sobie i ich pilnować.
Warto także zwiększyć ostrożność w trakcie jazdy samochodem, bo brawurowa jazda Włochów to ich znak rozpoznawczy. W moim przypadku do żadnych niepożądanych sytuacji drogowych nie doszło, więc rozsądek i chłodny umysł oraz umiejętności powinny wystarczyć 😉
Co warto wiedzieć o Palermo?
Palermo, stolica Sycylii, jest miastem o bogatej historii, różnorodnej kulturze i wyjątkowej atmosferze. Oto kilka kluczowych informacji, które warto wiedzieć o Palermo:
Historia i kultura: Palermo ma długą i burzliwą historię, sięgającą czasów fenickich. Przez wieki było pod panowaniem różnych cywilizacji, w tym Greków, Rzymian, Arabów, Normanów i Hiszpanów, co wpłynęło na jego architekturę, kuchnię i społeczeństwo.
Architektura: miasto znane jest z eklektycznej architektury, która odzwierciedla jego różnorodne wpływy. Można tu znaleźć zarówno budynki w stylu arabsko-normańskim, barokowym, jak i modernistycznym. Teatro Massimo, jeden z największych teatrów operowych w Europie, jest ważnym punktem na kulturalnej mapie stolicy Sycylii.
Tradycje i festiwale: miejsce wielu festiwali, z których najważniejszym jest Festa di Santa Rosalia, święto patronki miasta, obchodzone w lipcu. Festiwal ten obejmuje procesje, koncerty, sztuczne ognie i wiele innych atrakcji.
Plaże i przyroda: Palermo, położone nad Morzem Tyrreńskim, to idealne miejsce dla miłośników plażowania. W pobliżu miasta znajdują się piękne plaże, takie jak Mondello, a także malownicze krajobrazy górskie i rezerwaty przyrody, jak np. Zingaro.
Transport: Palermo ma dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, w tym autobusy i tramwaje. Warto jednak pamiętać, że ruch drogowy może być chaotyczny, dlatego wynajem samochodu może wymagać dodatkowej ostrożności.
✅ O tym, co można robić na Sycylii, przeczytasz we wpisie pod tym linkiem ✅