Adršpach – czeskie Skalne Miasto

Tuż przy polsko-czeskiej granicy, mniej więcej w połowie linii prostej pomiędzy Karpaczem a Kłodzkiem położone jest urokliwe miejsce, które z pewnością zachwyci niejednego turystę. Skalne Miasto Adršpach to kolejna opcja ciekawego jednodniowego wypadu do naszych południowych sąsiadów. Jeśli zatem błądzenie wśród potężnych skał jest dla Ciebie fascynujące – koniecznie zaplanuj podróż w to miejsce!

Co oferuje Adršpach?

Zwiedzając czeskie miasteczko skalne możecie liczyć na niezwykłe widoki. Trasa biegnąca przez formacje skalne to mnóstwo zakamarków, szczelin, krętych tuneli, w których często nawet latem zalega śnieg. Ponadto wisienkę na torcie tej wyprawy stanowi jeziorko o przepięknej, turkusowej barwie. Dodatkową opcją jest rejs łódką z prawdziwymi flisakami.

Jak dojechać do Skalnego Miasta?

Najwygodniejszym środkiem transportu będzie z pewnością samochód. Kierując się do celu od strony Wrocławia trzeba nastawić się na około 2-godzinną trasę. Przy Adršpach można pozostawić auto na całorocznym, płatnym parkingu.

Jeśli wyruszacie ze stolicy Dolnego Śląska i planujecie wycieczkę w okresie wiosenno-letnim możecie skorzystać z kolei. Pociąg rusza wczesnym rankiem – według aktualnego rozkładu tuż po 7:00. Kurs powrotny rozpoczyna się po 18:00, co daje możliwość spędzenia w Skalnym Mieście niemal całego dnia.
Powyższe rozkłady obowiązują jednak teraz – warto zatem przed decyzją o wyborze transportu zorientować się, jak wygląda bieżący rozkład jazdy.

Bilety wstępu do Adršpach

Na stronie https://www.adrspasskeskaly.cz/pl/online-vstupenky/vyber możecie nabyć wejściówkę i nie martwić się ani o miejsce w skalnych labiryntach ani na parkingu, bo ten bilet także kupicie online. Karty wstępu kupowane są na określoną godzinę. Cena dla jednej osoby wynosi 160 Koron Czeskich. Mniej zapłacimy za dzieci po 6 roku życia, studentów przed 26 rokiem życia, seniorów i osoby niepełnosprawne – 90 Koron. Dostępne są także bilety rodzinne, a nawet te dla czworonożnych pupili. W sezonie niskim (listopad – marzec) ceny są odpowiednio niższe.

Dostęp do Ska Adrspaskich jest całoroczny, ale godziny ze względu na sezonowość się różnią. W sezonie wysokim (od kwietnia do października) zwiedzanie odbywa się od 8:00 do 17:30. W pozostałych miesiącach Skalne Miasto “zamykane” jest o 16:00.

Co zobaczysz w Skalnym Mieście?

Kilka faktów:

  • według szacunków wiek tego miejsca to 89 milionów lat
  • turystycznego wymiaru Adršpach nabrało w XVIII wieku
  • pożar trawiący tamtejszą okolicę w latach 20-tych XIX wieku zdegradował florę, a skalne przestrzenie stały się bardziej dostępne dla ruchu turystycznego
  • najwyższa formacja skalna mierzy około 82 metry
  • na terenie Skalnego Miasta znajduje się 16-metrowy wodospad
  • najwęższe przejście ma zaledwie 50 cm szerokości

Do miasteczka dostaniecie się przez gotycką bramę z roku 1839. Wraz z nią Ludwik Karel Nádherný zlecił stworzenie sieci chodników, mostków i traktów, umożliwiających poruszanie się po labiryntach.

Trasa przez Skalne Miasto to 3,5-kilometrowy odcinek, na którego przejście trzeba liczyć około 3 h. Warto zabrać ze sobą cieplejsze nakrycie, gdyż trasa przebiega wśród wysokich skał, często w cieniu, a gdzieniegdzie nawet w sezonie letnim można natrafić na zakątki ze śniegiem.

Jeziorko, o którym już wspominałam wcześniej, to pozostałość po odkrywkowej kopalni piasku, która została zalana. Woda w nim jest bardzo czysta, a w słoneczny dzień barwa staje się naprawdę magiczna. Dookoła wiedzie trasa spacerowa – dzięki temu Jeziorko Pískovna można podziwiać z różnych stron i wysokości (gdzieniegdzie trzeba nieco podejść).


Ze względu na unikatowe walory przyrodnicze, ale i ogromny ruch turystyczny (jedna z największych atrakcji w Czechach) Skalne Miasto jest pod nadzorem organizacji Obszaru Chronionego Krajobrazu CHKO Broumovsko.

Sklep z plakatami

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Wielka Brytania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Polska | Sprzęt foto: iPhone XS, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top