Neapol w jeden dzień. Najważniejsze atrakcje i praktyczne porady

Neapol to kolejne z miejsc, które można pokochać albo znienawidzić. Bez względu jednak na to, jakimi uczuciami zapałacie do stolicy Kampanii, warto pamiętać o jednym – podróż rozpocznijcie od pozostawienia wszystkich uprzedzeń w domu i wyróbcie sobie o tym mieście swoją własną opinię. 

Ebook Przewodnik po Włoszech


Mówi się, że Neapol jest brudny. I to prawda. Śmieci jest sporo, a nawet miejscowi, nie mają oporów by wyrzucić to czego akurat nie potrzebują dokładnie tam gdzie stoją. Mówi się, że Neapol jest niebezpieczny. I pewnie to też jest prawdą, ale podczas swojego pobytu (cały wyjazd trwał od soboty do wtorku), nie było sytuacji, w której poczułabym się mniej bezpiecznie niż w jakimkolwiek innym dużym mieście. Na Placu Garibaldi, położonym tuż przy Dworcu Centralnym – czyli w okolicy, w której mieszkaliśmy było sporo ulicznych handlarzy (kupić można było dosłownie wszystko – od kurtek i butów sportowych, bo biżuterię czy maseczki ochronne) czy bezdomnych, ale wydawali się zajęci sobą. Poza tym, pojedyncze patrole policji były stale obecne, co też dawało poczucie bezpieczeństwa. 

Niemal codziennie zdarzało nam się wracać po zmroku – co wiele osób odradzało, ale na początku stycznia, kiedy dni są krótkie, to raczej nieuniknione 🙂 Niemniej znowu – zachowując zdrowy rozsądek, rozwagę a przede wszystkim pilnując swoich rzeczy – można być spokojnym. Tym bardziej poruszając się wzdłuż głównych ulic, w których nie brakuje mieszkańców czy turystów. 

Dlaczego Neapol?

Jak zwykle zadecydował przypadek. Opcja tanich biletów lotniczych (loty w dwie strony dla dwóch osób kosztowały 158 zł) oraz bliskość Wybrzeża Amalfi sprawiły, że decyzja była prosta. Poza tym kto nie chciałby spróbować słynnej neapolitańskiej pizzy w oryginalnym wydaniu?

Zasady wjazdu do Włoch

Choć w czasie naszego pobytu region Kampanii nadal znajdował się w białej strefie, pomimo przejścia pełnego cyklu szczepień na koronawirusa czy posiadaniu zaświadczenia o przebytej chorobie i tak wjazd na teren Włoch wymagał wykonania testu (antygenowy ważny 24h, a molekularny 48h) oraz, co obowiązywało już wcześniej, wypełnienia EU Digital Passenger Locator Form. Osoby niezaszczepione muszą dodatkowo na miejscu odbyć 5-dniową kwarantannę.

Neapol – jak dojechać z lotniska do centrum

Lotnisko w Neapolu jest położone stosunkowo blisko centrum. Pomiędzy miastem a portem lotniczym kursuje autobus Alibus. Trasa biegnie z lotniska do Placu Garibaldi a następnie Portu. Dojazd do pierwszego z tych miejsc zajmuje jakieś 15 minut. Autobusy kursują od 6 rano do północy z dużą częstotliwością (pomiędzy 8 a 19 nawet co 15 minut). Bilet kosztuje 5 euro i można go kupić m.in. u kierowcy lub na stronie booking.com https://transport.booking.com (przetestowane, działa:)

Szczegółowy rozkład można znaleźć tu: http://www.anm.it/ jednak strona dostępna jest tylko w języku włoskim.

TIP: Choć teoretycznie z komunikacji publicznej we Włoszech mogą korzystać jedynie osoby zaszczepione przynajmniej jedną dawką, w autobusie nikt nie sprawdzał certyfikatów covidowych. Rygorystycznie przestrzega się natomiast noszenia maseczek, a w pociągach wymagano nawet tych oznaczonych symbolem PFF 2. 

Neapol – gdzie spać?

Przyznam szczerze, że znalezienie odpowiedniego noclegu zajęło mi trochę czasu. Tym bardziej, że zależało mi na czymś w dobrej lokalizacji (dobrze skomunikowanej i przy okazji bezpiecznej). Ostatecznie wybór padł na Nonna Pina Art – czyli niewielki pensjonat oferujący pokoje z łazienkami, położony w kamienicy przy Placu Garibaldi i naprzeciwko Dworca Centralnego. I jak się okazało był to strzał w dziesiątkę – do jednej z lepszych pizzerii miałyśmy 10 minut spacerem, do najważniejszych atrakcji byłyśmy w stanie dojść pieszo, a na pociąg docierający pod Wezuwiusza, do Pompei czy na Wybrzeże Amalfi zaledwie 3 minuty drogi. 

Neapol – co zwiedzać?

Jeden dzień to niezbyt wiele czasu, aby dotrzeć do wszystkich atrakcji Neapolu, jednak zdecydowanie wystarczy, aby zobaczyć przynajmniej te najważniejsze z nich. Poniżej lista punktów, które z pewnością mogę polecić. 

Castel Nuovo

Twierdza nazywana również Maschio Angioino pochodząca z czasów średniowiecza z charakterystycznymi 5 wieżami oraz renesansowym łukiem triumfalnym. Jej budowa rozpoczęła się w 1279 roku, a ostatnia przebudowa połączona z renowacją miała miejsce w 1823 roku. Aktualnie Castel Nuovo jest miejscem wydarzeń kulturalnych oraz siedzibą Muzeum Miejskiego. 

Bilet normalny do zamku kosztuje 6 euro, a ulgowy 4 euro.

Port w Neapolu

Przemierzając trasę pomiędzy Castel Nuovo a Castel dell’Ovo polecam wybrać drogę biegnącą wzdłuż nabrzeża. Szczególnie jeśli lubicie poczuć klimat nadmorskich miejscowości. Po drodze można znaleźć zejście na plażę oraz małe, uliczne knajpki. 

Castel dell’Ovo

Ta imponująca forteca i zarazem najstarsza fortyfikacja w Neapolu znajduje się tuż nad Zatoką Neapolitańską. W dawnych czasach służyła obronie miasta. Później pełniła również funkcję więzienia, a nawet królewskiej rezydencji. Legenda głosi, że rzymski poeta Wergiliusz ukrył w fundamentach Castel dell’Ovo jajko. Jego rozbicie miało być dla miasta przepowiednią nadchodzących katastrof. To właśnie z tego powodu fortecę często nazwa się też Egg Castle. 

Wstęp do zamku jest bezpłatny. 

Piazza del Plebiscito

Ogromny plac w centrum Neapolu, na którym znajduje się wiele charakterystycznych dla tego miasta obiektów w tym: Bazylika San Francesco di Paola czy Pałac Królewski. To tu odbywa się część wydarzeń kulturalnych.

Palazzo Reale di Napoli (Pałac Królewski w Neapolu)

Budynek, który powstał jeszcze za czasów, gdy Neapol znajdował się pod wodzą Hiszpanów. Dzisiaj można w nim znaleźć bogato zdobione komnaty królewskie czy wspaniale zachowany teatr oraz kaplicę. Budowa pałacu rozpoczęła się w 1600 roku. 

Bilet wstępu kosztuje 6 euro (dorośli) lub 3 euro (osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia). Wstęp do zamku jest bezpłatny dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. 

Basilica Reale Pontificia San Francesco da Paola (Bazylika San Francesco di Paola)

Imponujący kościół i okazały przykład stylu neoklasycznego. Obiekt jest jedną z najważniejszych świątyń katolickich w Neapolu. Charakterystycznymi elementami bazyliki są ogromna, mierząca 53 metry kopuła oraz kolumnada złożona z 34 kolumn korynckich. Nie bez powodu to miejsce bywa porównywane do rzymskiego Panteonu.

Galleria Umberto I

Niezwykły pasaż handlowy z XIX wieku, który swoim wyglądem od razu przywołuje obraz Galerii Vittorio Emanuele II w Mediolanie. Budynek wieńczy kopulasty dach wykonany ze szkła oraz stali, dzięki któremu wnętrze wypełnia spora ilość światła. Odwiedzając to miejsce warto zwrócić również uwagę na genialną mozaikę na podłodze, która w centralnej części galerii przedstawia znaki zodiaku.

Na parterze znajdują się sklepy oraz strefa gastronomiczna. W górnej kondygnacji mieszczą się z kolei przestrzenie biznesowe.

Quartieri Spagnoli

Czyli hiszpańska dzielnica mieszcząca się niedaleko Galerii Umberto I, która składa się z niemal idealnie zaprojektowanej siatki wąskich uliczek. Nazwa dzielnicy pochodzi od hiszpańskich garnizonów, które stacjonowały tu w XVI wieku, by w razie potrzeby tłumić bunty neapolitańskiej ludności. Co ciekawe na tym terenie, liczącym ok. 800 m kw. i zamieszkałym przez 14 tys. ludzi znajduje się aż 16 kościołów. 

Castel Sant’Elmo 

Kolejny zamek w Neapolu, którego mury pamiętają jeszcze czasy średniowiecza. Obiekt powstał na miejscu dawnego Kościoła Św. Erazma, stąd jego nazwa. Co ciekawe część fortecy została wykuta bezpośrednio w skale. Jego położenie na wzgórzu górującym nad miastem nie było przypadkowe. Dzięki temu idealnie sprawdzał się do kontrolowania okolicy i był genialnym punktem obserwacyjnym do tego, co dzieje się nie tylko w mieście, ale i nad zatoką czy na drogach prowadzących do Neapolu.

Dziś w budynku Castel Sant’Elmo znajduje się muzeum. Bilet normalny kosztuje 5 euro, a ulgowy 2,5 euro. Obywatele UE, którzy nie ukończyli 18 roku życia mają prawo do darmowego wejścia. 

TIP: Z racji położenia do zamku warto dostać się miejską kolejką linowo-terenową. My wyruszyłyśmy ze stacji Corso V. Emanuele i po kilku minutach byłyśmy na górze. Nie wiem czy to ze względu na pierwszą niedzielę miesiąca, kiedy sporo obiektów jest dostępnych dla zwiedzających za darmo, ale obsługa kolejki pozwoliła nam na darmowy przejazd w obie strony. 

Neapol – gdzie zjeść najlepszą pizzę?

Zdecydowanie polecam L’Antica Pizzeria da Michele. Menu jest krótkie, bo do wyboru mamy zaledwie kilka różnych placków, ale to w zupełności wystarczy. Nam niestety nie udało się dostać do środka, ale pizza na wynos również smakowała wybornie. Cena jednej to 5 euro, a na przygotowanie miałyśmy czekać blisko godzinę. Dlatego na drugi dzień skorzystałyśmy z Uber Eats. Fakt sama pizza kosztowała już 6 euro, a do tego trzeba było doliczyć jeszcze dostawę – niecałe 2 euro, ale placki dotarły w zaledwie 30 minut 🙂

Neapol – pytania i odpowiedzi

Na co uważać w Neapolu?

Legendy krążące o tym jak niebezpiecznym miastem jest Neapol mogą odstraszać potencjalnych turystów. Jednak jeśli spojrzy się w statystyki przestępstw, okazuje się, że w porównaniu do innych dużych włoskich miast, wcale nie wypada tak źle.

Czy to oznacza, że w stolicy Kampanii można czuć się całkowicie bezpiecznie? Moim zdaniem, jak w przypadku każdego typu miejsca dobrze jest zachować ostrożność. Kieszonkowcy uwielbiają tłumy. Warto więc zadbać o cenne przedmioty, które mamy przy sobie i nie kusić losu. Podobnie jest z poruszaniem się po zmierzchu. Mi samej, z racji wizyty w styczniu, zdarzało się to wielokrotnie, jednak zawsze wtedy należy wybierać te główne ulice i unikać ciemnych, podejrzanie wyglądających zaułków.

Ewa

Dotychczasowe podróże: Albania, Austria, Azerbejdżan, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Oman, Portugalia, Słowenia, Stany Zjednoczone, Węgry, Włochy | Sprzęt foto: iPhone 11 Pro, Nikon D5200 + Nikkor 50 mm 1:1,8G, Olympus OM-D E-M10 III + Olympus Digital 45 mm 1:1,8 | Dron: DJI Mavic Mini

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top