Szybki wypad do Londynu na 3 dni [Plan zwiedzania]

Londyn był moim marzeniem od kilkunastu lat. Miasto pełne rozmachu i jedna z największych metropolii w Europie od dawna kusiło, by zawitać w jego progi. Nigdy wcześniej nie nadarzyła się jednak ku temu okazja. Aż wreszcie po dłuższej podróżniczej przerwie postanowiłam rzucić wszystko i zorganizować krótki trip około-weekendowy. Czy było męcząco? Owszem. Czy było warto? Oczywiście, że tak!

Śmiało można planować urlopy tygodniowe, a nawet dwutygodniowe w przypadku obrania sobie za cel wycieczkę do Londynu. Liczba ikonicznych miejsc, które warto zobaczyć, darmowe muzea na najwyższym poziomie, sztuki teatralne, atrakcje godne metropolii z XXI-wieku oraz możliwość skosztowania kuchni z całego świata to te aspekty, które z łatwością zapełnią plan zwiedzania niejednemu turyście.

Co jednak zobaczyć w trakcie 2/3 dni w stolicy UK? Poniżej znajdziesz plan zwiedzania z top miejscami, jakie trzeba zobaczyć, lądując pierwszy raz w Londynie. Zaczynamy!

📅 Dzień 1

Zwiedzanie dzielnicy Westminster.

Big Ben

Symbol Wielkiej Brytanii i Londynu odwiedzają każdego roku miliony turystów z całego świata. Znajduje się na północnym brzegu Tamizy, w pobliżu mostu Westminster Bridge. Sam Big Ben to dzwon umiejscowiony w St. Stephen’s Tower, zwanej także The Clock Tower. Wieża stanowi część Pałacu Westminsterskiego, który pełni funkcję brytyjskiego parlamentu.

Pałac Westminsterski

Serce brytyjskiego rządu i polityki. W jego wnętrzach znajdują się Izba Gmin (House of Commons) i Izba Lordów (House of Lords), gdzie odbywają się obrady parlamentu Wielkiej Brytanii. To miejsce, w którym podejmowane są ważne decyzje polityczne.

Budowa Pałacu Westminsterskiego rozpoczęła się w połowie XIX wieku, po tym jak wcześniejszy pałac uległ pożarowi. Obecny budynek został ukończony w 1859 roku. Obiekt charakteryzuje się gotycko-wiktoriańską architekturą. Miejsce to przyciąga turystów z całego świata. Odwiedzający mogą uczestniczyć w wycieczkach po wybranych częściach pałacu. Wstęp do wnętrz pałacu jest odpłatny, a ceny wahają się od 16 do 32 funtów za osobę. Więcej informacji o biletach i rodzajach wycieczek: LINK

Westminster Abbey

Powstała w 960 roku, wyróżnia się wspaniałą architekturą gotycką. Miejsce to ma długą i bogatą historię – to tam odbyło się wiele wydarzeń o wielkim znaczeniu dla kultury i polityki UK, w tym koronacje brytyjskich monarchów, śluby królewskie czy pochówki znanych postaci historycznych.

Możliwe jest odpłatne zwiedzanie. Za bilet dla osoby dorosłej trzeba zapłacić 29 funtów, z kolei wejściówki dla dzieci w wieku 6-17 lat kosztują 13 funtów. Wejście do wnętrz opactwa w przypadku seniorów 65+ oraz studentów można nabyć za 26 funtów.

Więcej informacji dostępne na stronie: LINK

Downing Street

Downing Street ma długą historię związaną z brytyjską polityką. Miejsce to od XVII wieku  służyło jako rezydencja wielu ważnych postaci. Najbardziej znanym adresem na Downing Street jest numer 10, gdzie od XIX wieku znajduje się oficjalna rezydencja brytyjskiego premiera.

Ulica jest pilnie strzeżona i można ją podziwiać jedynie zza bramy wejściowej, przy której sprawdzane są uprawnienia do wejścia.

Tate Britain

Jedna z części sieci galerii Tate, w której skład wchodzą także Tate Modern i Tate Liverpool. Muzeum powstało w 1897 roku jako Galeria Narodowa Sztuki Brytyjskiej (National Gallery of British Art). Początkowo prezentowało dzieła współczesnych artystów, ale z czasem rozszerzyło swoją kolekcję o starsze realizacje sztuki brytyjskiej.

W Tate Britain można podziwiać twórczość rdzennych artystów – zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Muzeum posiada bogatą kolekcję malarstwa, rzeźby, grafiki oraz innych form artystycznych, prezentując różnorodność brytyjskiej sztuki na przestrzeni wieków. Wejście jest bezpłatne i nie wymaga uprzedniej rezerwacji.

London Eye

Zwane także Millennium Wheel, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych atrakcji turystycznych w Londynie. Znajduje się w sercu miasta, na przeciwnym brzegu od Pałacu Westminsterskiego. Atrakcja została zbudowana, by uczcić okoliczność przejścia z 2-giego w 3-cie tysiąclecie. Budowla ma wysokość wynoszącą 135 metrów (443 stopy) i jest jednym z najwyższych diabelskich kół na świecie. Osoby, które zdecydują się skorzystać z przejazdu, mają możliwość podziwiania rozległej panoramy metropolii z przezroczystych kapsuł.

Do wyboru jest wiele, różnorodnych wejściówek, wraz z tym oczywiście rosną koszty. Jeśli jednak interesuje Cię podstawowy bilet to w tygodniu można je nabyć za 22,50 funtów (dzieci) oraz 25,50 funtów (osoby 16+). W weekendy jest drożej – trzeba liczyć się z przebitką o kilka funtów. Strona internetowa do dokonania transakcji online: LINK

Trafalgar Square

Plac Trafalgar to jeden ze znanych placów położonych w ruchliwej dzielnicy Londynu. Miejsce swoją nazwę zawdzięcza historycznym wydarzeniom – konkretnie zwycięskiej bitwie pod Trafalgarem, w której admirał Nelson pokonał francusko-hiszpańskie wojsko w 1805 roku. Pomnik zasłużonego jest jednym z głównych punktów na placu i zwraca uwagę swoją monumentalnością. Okolica ta jest niezwykle zatłoczona. To tam, bardzo często, odbywają się wydarzenia kulturalne, koncerty, imprezy okolicznościowe, ale i demonstracje.

Przy Trafalgar znajduje się Galeria Narodowa (National Gallery) – jedno z najważniejszych muzeów sztuki w Wielkiej Brytanii.

Leicester Square

Plac ma długą historię, która sięga XVII wieku. Początkowo służył jako miejsce spotkań towarzyskich i rozrywki. Nazwa placu pochodzi od Roberta Sidneya, hrabiego Leicester, który posiadał w tej okolicy swoją rezydencję. W centralnym punkcie znajduje się pomnik Williama Szekspira.

Leicester Square jest znane z kin i teatrów. Często odbywają się na nim wydarzenia kulturalne, w tym festiwale filmowe, koncerty plenerowe, wystawy. Można się tam natknąć także na ulicznych artystów i muzyków. Kiedy zgłodniejemy do wyboru jest szeroki wachlarz kawiarni, restauracji i barów, które tętnią życiem zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem.

China Town

Nieopodal Leicester Square znajduje się słynne China Town – miejsce, gdzie można skosztować kuchni azjatyckiej w najróżniejszych wydaniach. W klimat wschodni wczuć się można także dzięki ozdobnym elementom, charakterystycznym dla tamtejszej kultury. Przyjemne doznania wizualne i smakowe gwarantowane, ale trzeba przygotować się na tłumy.

Piccadilly Circus

Piccadilly Circus słynie z ogromnych świecących billboardów oraz urzekającej architektury. W okolicy znajdują się liczne teatry, w tym słynny Apollo Theatre i Criterion Theatre. Tam także warto się udać na shopping – nieopodal placu można znaleźć wiele ekskluzywnych sklepów i butików.

W centralnej części znajduje się fontanna Erosa, który jest jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu. Pomnik ten miał za zadanie upamiętnić hrabiego Henry’ego Pageta, oraz jego istotny wkład w Bitwę pod Waterloo.

Soho

Kultowa dzielnica za sprawą tego, jak łączy różnorodność kulturową, kreatywność, rozrywkę z życiem towarzyskim. To miejsce warto odwiedzić, by poczuć na własnej skórze niezwykłą energię Londynu.

Obszar niegdyś zamieszkiwany przez lokalną arystokrację, przez wieki ewoluował na tyle, by stać się centrum kulturalnym Londynu z licznymi teatrami, galeriami sztuki czy klubami muzycznymi. To miejsce, gdzie narodziły się ważne ruchy artystyczne – np. tu w latach 60-tych XX wieku kształtowała londyńska scena muzyczna.

Soho słynie także ze swojego pluralizmu kulinarnego, oferując szeroki wybór restauracji, kawiarni i barów, w których można skosztować kuchni z całego świata, od chińskiej i włoskiej, po indyjską i nowoczesną kuchnię brytyjską.

Regent Street

Jedna z najbardziej ekskluzywnych i malowniczych ulic w Londynie, która łączy historię z nowoczesnością i luksusem. Przyciąga miłośników zakupów, turystów i wszystkich, którzy chcą cieszyć się pięknem i atmosferą centrum Londynu. Została zaprojektowana w XIX wieku przez Johna Nasha – królewskiego architekta. Jest to przykład stylu georgiańskiego, który funkcjonował w XVII/XIX wieku w Wielkiej Brytanii.

Regent Street to prestiżowe miejsce, gdzie znajdują się sklepy takie jak Hamleys (najstarszy sklep z zabawkami na świecie), Apple Store, Liberty i wiele innych. Ulica słynie z przepięknych dekoracji okolicznościowych, zwłaszcza podczas okresu Bożego Narodzenia, kiedy rozświetlają ją tysiące lampek, a fasady budynków przystrojone są w ozdoby.

📅 Dzień 2

Zwiedzanie dzielnicy Nothing Hill i Kensington & Chelsea.

Nothing Hill

Obszar ten położony jest w zachodniej części Londynu, w dzielnicy Royal Borough of Kensington and Chelsea. Słynie ze swojego charakterystycznego stylu, zabytkowych domów o kolorowych fasadach oraz takich atrakcji jak choćby słynny targ Portobello Road Market.

Kultowy targ działa w każdą sobotę, a w ofercie sprzedawców są prawdziwe perełki. Antyki, książki, ubrania, biżuteria, żywność i wiele towarów można kupić na Portobello Road Market.

Innym znanym wydarzeniem z życia dzielnicy jest Karnawał Notting Hill (Notting Hill Carnival), który jest jedną z najbardziej barwnych imprez tego typu na świecie. W trakcie eventu odbywają się parady, z muzyką i tańcami. Impreza ma miejsce w wakacje, częściowo jest płatna. Więcej szczegółów: LINK

Ulice, w które warto zajrzeć na Nothing Hill:
🎯 Westbourne Grove
🎯 Westbourne Park Road
🎯 St. Luke Mews
🎯 Lancaster Road

Kensington Palace / Kensington Gardens / Hyde Park

Należący do rodziny królewskiej pałac jest wciąż aktywną rezydencją. Mieszkały tu Królowa Wiktoria, księżna Małgorzata (siostra Królowej Elżbiety II), ale najbardziej znany jest z tego, że rezydowała tu również księżna Diana. Obecnie zamieszkiwany jest przez Księcia Williama i Księżną Kate.

Pałac można odpłatnie zwiedzać z uprzednią rezerwacją dnia i godziny. Wejściówka dla osoby dorosłej (18-64 lata) kosztuje 25,40 funtów, z kolei za dzieci w wieku 5-15 lat trzeba zapłacić 12,70 funtów. Seniorzy oraz 16/17-letni uczniowie zapłacą 20,40 funtów.

Przy rezydencji mieszczą się również ogrody Kensington i Hyde Park. Ogromna, zielona, zadbana przestrzeń zachęca do spacerów. Wejście na teren jest bezpłatne, ale dobrze śledzić stronę internetową: LINK, bo godziny dostępności ogrodów zmieniają się w zależności od pory roku.

Harrods

Jeden z najbardziej ekskluzywnych domów towarowych na świecie znajduje się na Brompton Road w dzielnicy Knightsbridge. Henry Charlesa Harrods swoją działalność rozpoczynał w 1849 roku – pierwotnie ze sklepem spożywczym. Na przestrzeni lat biznes mocno się rozwijał, by finalnie przekształcić się lokal oferujący luksusowe produkty i usługi od znanych marek. W Harrods można nabyć ekskluzywną odzież, biżuterię, kosmetyki, jedzenie, alkohole, artykułów domowe i wiele innych produktów.

Buckingham Palace

Pałac stanowi oficjalną rezydencję i siedzibę administracyjną brytyjskiego monarchy. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku, kiedy to zostało ono zbudowane jako prywatna posiadłość dla księcia Buckingham. Od XIX wieku belweder funkcjonuje na potrzeby brytyjskiej monarchii i ta funkcja trwa do dzisiaj.

Pałac słynie ze swojej neoklasycznej architektury i przepięknej fasady. Na froncie znajduje się słynny balkon, na którym członkowie rodziny królewskiej często pojawiają się podczas specjalnych okazji, aby przywitać tłumy. Jednym z ikonicznych rytuałów związanym z Buckingham Palace jest ceremonia zmiany warty. Wydarzenie ma miejsce w określone dni o określonej godzinie. Od maja do lipca odbywa się codziennie o 11:00. W pozostałych miesiącach uroczyste wydarzenie można obserwować w poniedziałki, środy, piątki i niedziele.

Muzeum Nauki / Science Museum

Muzeum Nauki w Londynie założono w 1857 roku. Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych tego typu miejsc na świecie. Posiada bogatą historię i kulturowe znaczenie. Kolekcje, których wystawy można oglądać przy obejmujących różne dziedziny nauki, technologii i inżynierii. Znajdują się tam eksponaty z zakresu astronomii, lotnictwa, inżynierii mechanicznej, medycyny, telekomunikacji, informatyki, a także wiele innych dziedzin. Dużą zaletą Science Museum jest interaktywny charakter wielu wystaw i eksponatów. Można tam eksperymentować i doświadczać nauki na własnej skórze.
Wstęp jest bezpłatny – jedynie warto mieć zarezerwowaną wejściówkę, aby mieć pewność, że dostaniemy się do środka. Rezerwacji można dokonać na stronie: LINK

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Muzeum liczy niecałe 150 lat i cieszy się ogromną popularnością przyjezdnych ze wszystkich kontynentów. Wizytówką tego miejsca stał się główny hall z podwieszonym szkieletem wieloryba, rozciągającym się niemal na całą długość pomieszczenia. Dodatkowo architektura wnętrza tej rozległej sali zachwyca – dla mnie osobiście wywoływała uczucie, jakby była w magicznym Hogwarcie.

Do dyspozycji zwiedzających są wystawy tematyczne, począwszy od dziejów, kiedy powstała ziemia, przez życie pra-ludów oraz początki zwierząt, po współczesną tematykę. Obszerna kolekcja eksponatów z dziedziny takich jak zoologia, botanika, geologia itd. z pewnością zainteresują niejednego turystę.

Wstęp na teren Muzeum Historii Naturalnej jest bezpłatny. Darmową wejściówkę można zarezerwować na stronie: LINK

Emirates Cable Car London

Londyn widziany z wagonika kolejki przemieszczającej się nawet 90 metrów ponad Tamizą to widowisko magiczne – szczególnie w późniejszej porze, gdy słońce powoli chowa się za horyzont. Rozciągnięta pomiędzy półwyspem Greenwhich (IFS Greenwich Peninsula) a punktem Royal Docks (IFS Royal Docks) na przeciwnym brzegu rzeki to świetna atrakcja. Jednak jest ona sporo oddalona od ścisłego centrum Londynu, więc pierwsze co trzeba zrobić to dostać się w okolice znanej areny o2, gdzie znajduje się jedna z dwóch wspomnianych stacji startowych. Najlepiej zrobić to metrem – stacja docelowa: North Greenwich.

Kolejka dostępna jest przez cały tydzień. Od poniedziałku do czwartku można skorzystać z niej od 7:00 do 21:00, w piątki zaś nawet do 23:00. W soboty przejazdy są możliwe od 8:00 do 23:00, a w niedziele i święta od 9:00 do 21:00.

Koszt biletu w obie strony dla osoby dorosłej wynosi 12 funtów. W przypadku dzieci pomiędzy 5 a 15 rokiem życia zapłacić trzeba 6 funtów. Kurs w jedną stronę kosztuje kolejno 6 funtów za dorosłego oraz 3 funty za dziecko. Rezerwacji można dokonać na stronie: LINK, bądź na stacji kolejki. Płatność stacjonarna odbywa się albo w kasie, albo na podobnej zasadzie jak w przypadku komunikacji miejskiej (zbliżeniowo lub przy użyciu Oyster card).

📅 Dzień 3

Zwiedzanie dzielnicy Southwark i City of London.

Katedra św. Pawła w Londynie

St. Paul’s Cathedral, to imponująca świątynia anglikańska, która znajduje się w samym centrum, w dzielnicy City of London. Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych budowli miasta – jej kopuła wystaje ponad kamienicami i jest dobrym punktem odniesienia. Świątynia ma długą historię i pełni wiele funkcji, zarówno religijnych, jak i kulturalnych.


Pierwsza katedra ulokowana na miejscu dzisiejszej budowli, została wybudowana już w 604 roku, jednak teraźniejsza forma to już czwarty obiekt w kolejności. Projektantem bieżącej formy St. Paul’s Cathedral był architekt, sir Christopher Wren. Budynek powstawał w latach 1675-1710, zaraz po wielkim pożarze londyńskim z 1666 roku. Jest to jedno z najważniejszych dzieł architektury barokowej w Anglii.

Główna kopuła szczególnie zwraca uwagę, a przez wiele lat stanowiła najwyższy punkt w Londynie. Wnętrze katedry także ma okazałą postać – z bogatymi zdobieniami, marmurowymi kolumnami i wieloma witrażami. Znane są również dzwony, w tym słynny Great Paul, który waży ponad 16 ton, stanowiąc tym samym jeden z największych tego rodzaju obiektów w całej Wielkiej Brytanii. Jego dźwięk zwiastuje różne, ważne okazje, takie jak uroczystości narodowe i królewskie.
Zwiedzający mogą wejść do wnętrza świątyni, by podziwiać barokowe wykończenie, wspiąć się na kopułę, skąd rozciąga się wspaniały widok na metropolie, ale także odwiedzić kryptę, w której spoczywają znane w historii brytyjskiej postacie.

Planując odwiedziny tego miejsca, warto z wyprzedzeniem nabyć bilety przez stronę internetową: LINK, aby tym samym uniknąć długich kolejek.

The Shard

Najwyższy budynek w Londynie i w całej Wielkiej Brytanii. Jego wysokość wynosi około 310 metrów (1,016 stóp). Wieżowiec składa się z 95 kondygnacji, a jego charakterystyczna, ostro zakończona u góry bryła sprawia, że jest wyraźnie widoczny na londyńskim horyzoncie. Został zaprojektowany przez architekta Renzo Piano i ukończony w 2012 roku. Jego charakterystyczną cechą jest szklana fasada, która nadaje mu nowoczesny i futurystyczny wygląd. Stożkowaty kształt sprawia wrażenie, jakby obiekt sięgał w niebo.

Shard to wieżowiec wielofunkcyjny. Na jego niższych piętrach znajdują się biura, luksusowe apartamenty, restauracje, a także ekskluzywny hotel Shangri-La. Na najwyższych partiach drapacza chmur do dyspozycji zwiedzających jest taras widokowy “The View from The Shard”, skąd za około 30 funtów (bilet dla osoby dorosłej) można podziwiać panoramiczne widoki na Londyn, w tym na okoliczne London Bridge i Tower Bridge, rozległą Tamizę, katedrę św. Pawła oraz wiele innych punktów na turystycznej mapie miasta. Godziny otwarcia i ceny bywają ruchome – najlepiej obserwować to na dedykowanej stronie internetowej: LINK

Borough Market

Gratka dla fanów klimatycznych knajpek oraz hipsterskich, industrialnych miejscówek. Market znajduje się w dzielnicy Southwark. Jest położony w sąsiedztwie takich znanych miejsc jak The Shard i muzeum Tate Modern.
Słynie z różnorodności produktów spożywczych o wysokiej jakości. Na targu można znaleźć świeże owoce i warzywa, sery, mięsa, ryby, pieczywo, kawę i herbatę, przyprawy, desery, wina, piwa rzemieślnicze i wiele innych. Jest miejscem, gdzie lokalni producenci oraz dostawcy z całego świata oferują swoje oryginalne wyroby.

Oprócz zakupów jakościowych produktów, na Borough Market można także skosztować różnorodnych dań przygotowywanych na miejscu. Restauracje, stoiska z jedzeniem ulicznym i kawiarnie serwują dania pochodzące z różnych kuchni świata. Miejsce przyciąga tłumy także swoim unikalnym klimatem – budynki z długą historią, brukowane alejki i tradycyjne stoiska tworzą autentyczną atmosferę, która przyciąga zarówno lokalnych, jak i turystów.

HMS Belfast

Historyczny okręt wojenny brytyjskiej Royal Navy, który został przekształcony w muzeum morskie i stanowi część Imperial War Museum w Londynie. Został zwodowany w 1938 roku i był aktywnie wykorzystywany podczas II wojny światowej, m.in. w trakcie bitwy o Atlantyk czy w operacjach Ark Royal. Statek brał również udział w wojnie koreańskiej. Jego służba trwała do 1963 roku.

Muzeum na HMS Belfast to unikalna okazja do eksploracji życia na okręcie wojennym oraz bliższego poznania historii Royal Navy. Zwiedzający mogą przejść przez pomieszczenia wewnątrz statku, w tym kajuty, maszynownie, stanowiska dowodzenia, kuchnie. Jest także opcja, by odwiedzić wieże artyleryjskie. 

Okręt przycumowany jest na rzece Tamizie w pobliżu mostu Tower Bridge. Wejście do muzeum jest biletowane. Wejściówki najwygodniej zamówić online: LINK

W przypadku osoby dorosłej zapłacimy 24,50 funtów, bilet dla dzieci w wieku 5-15 lat kosztuje 12,25 funtów, z kolei dla seniorów i studentów – 22,05 funtów. Godziny otwarcia: od 10:00 do 18:00 (od 29 października obiekt czynny jest godzinę krócej).

Tower Bridge

Ikona Londynu to pocztówkowe miejsce w stolicy UK. Słynny most zwodzony olśniewa klasą i jednocześnie monumentalną bryłą. Zaprojektowany przez Sir Horace’a Jonesa i Sir Johna Wolfe’a Barry’ego obiekt budowano około 10 lat – między 1886 a 1894. Posiada dwie imponujące wieże, z których każda wznosi się na wysokość 65 metrów (213 stóp). Najbardziej charakterystycznym elementem mostu są jego zwodzone części, które można otwierać, aby umożliwić przepłynięcie dużym statkom na tym odcinku Tamizy. Na stronie internetowej można sprawdzić godziny otwarcia i zamknięcia mostu: LINK

Most jest możliwy do zwiedzania po nabyciu biletu wstępu. Aby dostać się do tej strefy, dorosły musi zapłacić 12,30 funtów. Z kolei bilety dla dzieci w wieku 5-15 lat kosztują 6,20 funtów, a 9,20 funtów dla studentów oraz seniorów 65+. W ramach wejściówki zapewniony jest dostęp do wież obiektu, tunelu ze szklaną podłogą czy pomieszczeń z silnikiem napędzającym zwodzone partie. W ofercie są również bardziej rozbudowane wycieczki – m.in. z przewodnikiem czy VIP. Sklep internetowy ze wszystkimi szczegółami: LINK

Tower of London

Tower of London przyciągnie zarówno miłośników starych dziejów, jak i turystów z całego świata. Obiekt ma ponad tysiącletnią historię. Pierwotnie zbudowany w 1066 roku przez Wilhelma Zdobywcę jako zamek obronny, stał się miejscem wielu ważnych wydarzeń dla Anglii. Przez lata pełnił różne funkcję – w tym pałacu, więzienia, skarbca królewskiego, a także miejsca koronacji i inwestytury. 

W skład kompleksu zamkowego wchodzi kilka budynków, w tym White Tower (Biała Wieża) – najstarszy i najbardziej charakterystyczny z nich, Tower Green, Tower Wharf, a także kilka innych gmachów czy wież.

Tower of London jest pełen legend i tajemnic. Jedną z najbardziej znanych stanowi historia o duchu Anny Boleyn, drugiej żony Henryka VIII, która straciła życie przez ścięcie mieczem na zamku. Według wielu opinii, duch zamordowanej nawiedza to miejsce.

Bilety wstępu do Tower of London najlepiej kupić online: LINK

Ceny są następujące:

  • osoba dorosła: 33,60 funtów
  • dzieci w wieku 5-15 lat: 16,80 funtów
  • seniorzy 65+ / studenci / osoby w wieku 16-17 lat: 26,80 funtów

Godziny otwarcia są dokładnie rozpisane na stronie internetowej: LINK

30 St Mary Axe

Budynek zwany również “The Gherkin” ze względu na swoją charakterystyczną formę przypominającą ogórek kiszony to stały element panoramy londyńskiej od niemal 19 lat. Projekt architektoniczny stworzył renomowany architekt, Norman Foster. 

Główną cechą wieżowca jest jego cylindryczny kształt, który zwęża się ku górze. Ma 41 kondygnacji i liczy około 180 metrów (590 stóp). W biurowcu mieszczą się siedziby wielu firm i instytucji finansowych.

Leadenhall Market

Targ ulokowany przy Gracechurch Street pełni funkcję obiektu handlowo-rozrywkowego. W Leadenhall Market znajdują się różnorodne sklepy, restauracje, bary, kawiarnie i butiki. Obiekt ten jednak ma długą historię. Dziś olśniewa odwiedzających architekturą sięgającą XIV wieku. Wiktoriańskie łuki dzisiejszego rynku pozwalają poczuć autentyczny klimat dawnych czasów.

Mapa punktów

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Oman, Anglia, Szkocja, Dania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Albania, Maroko, Tanzania, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Grecja, Polska | Sprzęt foto: iPhone 14 PRO, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top