Urlop 2021: Jak wykorzystać potencjał dni wolnych od pracy i świąt?

Kiedyś trafił mi się taki rok, kiedy poza przeprowadzką z Warszawy do Wrocławia oraz rozpoczęciem nowej pracy, podróżniczo także było bardzo intensywnie. Odbyłam 6 podróży samolotem – do 5-ciu krajów Europy oraz do Azji, 4 tripy samochodem za granicę oraz kilka lokalnych, kilkudniowych wycieczek po Polsce – w tym udało mi się także “zaliczyć” 4-dniowego Openera. A co najlepsze – ogarnęłam to wszystko pracując na etacie, bez konieczności dobierania bezpłatnych dni urlopowych. Śmiem nieśmiało twierdzić, że jestem prawdziwym talentem w planowaniu urlopów oraz wykorzystywaniu okazji, jakie daje nam kalendarz dni wolnych i świąt. Podzielę się zatem wskazówkami, jak można zoptymalizować swój urlop w nadchodzącym 2021 roku.

Poniżej znajdziecie listę miesięcy, a w każdym z nich dni wolne od pracy w 2021. Mam nadzieję, że dzięki niemu Wasz planer urlopów na ten rok szybko się zapełni 🙂

Styczeń 2021

Poszaleć można już na początku roku. Nowy Rok bowiem wypada w pierwszy piątek stycznia. Natomiast święto Trzech Króli, wpisane na stałe jako dzień wolny, wypada 6 stycznia w 2021 roku w środę. Zatem decydując się na dwa dni urlopu – 4 i 5 stycznia – możemy weekend wydłużyć do aż sześciu dni.

Kwiecień 2021

Przyszłoroczna Wielkanoc przypada na pierwszy tydzień kwietnia – warto pamiętać, że Poniedziałek Wielkanocny (5.04.2021) jest dniem wolnym od pracy, w związku z czym można pomyśleć o krótkim 3-dniowym urlopie lub dłuższym, co jednak wymaga zgłoszenia wniosku o urlop u przełożonego 😉

Maj 2021

Niestety weekend Majowy w tym roku układa się mało przychylnie – 1 maja czyli Święto Pracy ma miejsce w sobotę*, natomiast Święto Uchwalenia Konstytucji – 3 maja – odbędzie się w poniedziałek. Zatem bez konieczności wybierania dni urlopowych z rocznej puli można pozwolić sobie na przedłużony, około weekendowy trip. Ale podobnie jak z Wielkanocą – dobierając dodatkowe dni wolne można nie tylko zorganizować sobie kilkudniową wycieczkę lokalnie po Polsce, ale i zagraniczne opcje stają się bardziej sensowne.

*UWAGA: w przypadku gdy święto wypada w sobotę pracodawca ma obowiązek wyznaczyć lub pozwolić pracownikowi wybrać, kiedy “odebrać” ten dzień wolny.

Czerwiec 2021

W czerwcu wolnym dniem od pracy jest kościelne święto (Boże Ciało), które z zasady zawsze odbywa się w określony czwartek tego miesiąca. W 2021 roku nie pójdziemy do pracy na początku miesiąca – dokładnie 3 czerwca. Warto rozważyć zatem wybranie jednego dnia urlopu w piątek, 4 czerwca.

Listopad 2021

Kolejne przedłużone weekendy szykują się w listopadzie. 1 listopada – Święto Zmarłych, będzie miał miejsce w poniedziałek. Natomiast narodowe święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę odbędzie się w czwartek – 11 listopada. Tutaj ponownie mamy okazję zyskać 4 dni wolne od pracy pod rząd – wystarczy zaplanować urlop na 12 listopada.

Podsumowując możemy mieć 23 dni wolnych około weekendowych, wykorzystując jedynie 4 dni z puli dostępnego urlopu. Pozostaje tylko trzymać kciuki, aby kolejny rok był dla nas łaskawszy a podróżowanie bardziej dostępne.

UWAGA: w grudniu również jeden z dni świątecznych (26.12.2020) wypada w sobotę, więc będzie można go odebrać w innym terminie.

Sklep z plakatami

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Wielka Brytania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Polska | Sprzęt foto: iPhone XS, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

4 thoughts on “Urlop 2021: Jak wykorzystać potencjał dni wolnych od pracy i świąt?

  1. Planowowanie urlopu 2021, szczególnie biorąc pod uwagę, to co się działa w 2020 może być trochę utrudnione i wydaje mi się, że możemy do tego podchodzić nieco ostrożniej niż do tej pory, jednak wydaje mi się. że wolnych dni w 2021 będzie na tyle dużo, że na pewno da się z nich przynajmniej w części skorzystać. Trzymam kcuki i za siebie i za was.

  2. Dni wolne od pracy 2021 – super że zostały zebrane w jednym miejscu. Mam wrażenie, że już zaplanowałam urlop na cały rok 🙂

  3. Wydaje się, ze w 2021 święta i dni wolne z nimi związane nie układają się całkiem przyjemnie – szczególnie te święta wypadające w listopadzie. z majówką mogłoby być pewnie trochę lepiej. ale i tak nie ma co narzekać. Oby tylko te dni wolne w 2021 dało się fajnie wykorzystać i podróżować.

  4. Wydaje się, ze 2021 będzie obfitował w dni wolne od pracy. To super. Oby tylko odpuścili restrykcje, aby można było podróżować dalej i wykorzystaj jak najlepiej dni wolne 2021. Mój planer urlopów był w zeszłym orku pełen, ale ze względu na to, że z częsci musiałem zrezygnować, w tym już nie zamierzam kupować biletów z wyprzedzeniem, żeby się nie zmarnowały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top