Zadar i okolice – co zobaczyć?

Chorwacja to jedna z ulubionych zagranicznych destynacji polskich turystów. Perła Bałkanów to gwarant udanych wakacji – świetna pogoda, piękne plaże, unikatowa architektura czy niesamowita natura przypadną do gustu niejednemu turyście. I choć dla mnie była to już 4-ta wizyta w tym kraju to gdy tylko nadarzyła się okazja nie czekałam długo i upolowałam bilety lotnicze.

Padło na Zadar – z prostej przyczyny, bowiem z Wrocławia można dostać się tam w tym momencie bezpośrednio, a połączenie obsługuje Ryanair. Ponadto tej części Chorwacji nie miałam jeszcze okazji zwiedzać.

Zadar – jak się dostać i gdzie spać?

Do Zadaru z Polski dolecimy Ryanairem z Gdańska, Warszawy, Krakowa, Poznania oraz Wrocławia. Po około 1,5 h lotu dotrzemy na małe lotnisko, położone 13 kilometrów od ścisłego centrum.

Alternatywną opcją jest podróż samochodem – na ten moment trasa z Wrocławia do Zadaru trwałaby 11/12 h i prowadziłaby przez Czechy, Austrię i Słowenię.

Booking.com

W kwestii noclegu wybór jest duży, natomiast tym, co jest charakterystyczne w bazie noclegowej miasta to fakt, że brak tam wielu, klasycznych ofert hotelowych. Raczej można liczyć na apartamenty, bądź pokoje, a tych polecam szukać w takich popularnych serwisach jak Booking czy Airbnb. W szczycie sezonu ceny nie są niskie – trzeba liczyć się z opłatą rzędu 250 zł/noc.

Szukając noclegu w ścisłym centrum miasta polecam zwrócić uwagę na dokładną lokalizację miejsca do spania. Życie miasta, choć w rzeczywistości o wiele bardziej rozległego, odbywa się głównie w staromiejskiej jego części, na “oderwanej” od reszty zabudowań wyspie, gdzie nie odbywa się ruch samochodowy. Jeśli więc zdecydujecie się na nocleg w tej okolicy, warto liczyć się z koniecznością każdorazowego pozostawiania samochodu poza ścisłym centrum i docierania do celu na pieszo.

Apartament, w którym się zatrzymałam należał do sieci Central Apartments. Za sześć nocy trzeba było zapłacić 4030 zł, co przy 3-osobowej ekipie dawało finalnie opłatę w kwocie 1343 zł na jednego uczestnika. Dodatkowym kosztem była opłata klimatyczna, która wynosiła 1,40 euro/dzień.

Czy warto wynająć samochód w Zadarze? Zdecydowanie tak! Samo miasteczko jest urokliwe, lecz nie posiada aż tak wielu atrakcji czy chociażby typowych dla Chorwacji zachwycających, kamienistych plaż. Warto więc zapuścić się dalej. Poza tym, cena wynajmu auta nie była przytłaczająca, jak często ma to miejsce w środku sezonu urlopowego. Wynajem Fiata 500 za cały pobyt wyniósł niecałe 1000 zł, w tym opłata dla wypożyczalni 730 zł (wypożyczalnia Alamo) oraz koszt paliwa około 240 zł.

TIP: Gdzie trzymać samochód w przypadku noclegu w samym centrum Zadaru? Tuż przy wejściu do Starego Miasta znajduje się spory, nieco dziki parking totalnie za darmo. Owszem, czasem trudno na nim o miejsce, jednak w moim przypadku za każdym razem udało się znaleźć małą lukę, w którą zmieścił się Fiacik 500. Parking zaznaczam na mapie poniżej.

Zadar – co warto zobaczyć?

Sam Zadar stanowił głównie bazę wypadową do okolicznych atrakcji, jednak centralna część miasta, otoczona fortyfikacjami i wodą, słynne Morskie Organy, czy ciasne uliczki z klimatycznymi knajpkami, zdecydowanie zachęcają do odwiedzin. W kilka miejsc warto zajrzeć, lecz polecam wybrać ku temu odpowiednią porę, gdyż w sezonie tłumy są naprawdę spore i ciężko o intymność. Co ciekawe życie miasta zaczyna się naprawdę wcześnie i nawet spacer około 7:00 nie pozwolił mi cieszyć się urokami Starego Miasta w “samotności”.

 • Brama Lądowa / Kopnena Vrata – jednocześnie wejście na Stare Miasto. Zabytek pochodzący z XVI wieku ma renesansowy charakter i jest tworem weneckiego architekta, Michele’a Sanmicheli’ego. Brama o konstrukcji łuku na fasadzie ma m.in. lwa Św. Marka, wizerunek Św. Chryzogona – patrona Zadaru, czy też miejski herb.
 • Budynek straży miejskiej, kościół świętego Wawrzyńca – niewielki plac w centrum mieści m.in. historyczny budynek straży miejskiej z charakterystyczną wieżą zegarową w kolorze łososiowym oraz niewielką świątynię. Budowle pochodzą kolejno z XVI i XI wieku.
 • Katedra świętej Anastazji – niewielki obiekt sakralny o romańskim stylu zwraca szczególną uwagę swoją fasadą oraz okazałą dzwonnicą, która stanowi punkt orientacyjny całego Zadaru. Na wieżę można wejść by podziwiać panoramę Zadaru, warto jednak zachować ostrożność, bo bicie dzwonów odbywa się wyjątkowo często, a wydawany przez nie dźwięk potrafi być naprawdę ogłuszający.
 • Kościół Świętego Donata – nieopodal dzwonnicy znajduje się charakterystyczny budynek wybudowany na planie okręgu. Położony w sąsiedztwie ruin rzymskiego forum kościół ma swoje początki w IX w., jednak od schyłku XIX w. nie pełni już funkcji sakralnej. Obecnie wykorzystywany jest przy organizacji koncertów ze względu na bardzo dobrą akustykę miejsca.
 • Rzymskie Forum – wspomniane ruiny tuż obok kościoła Św. Donata to pozostałości po rynku z I w. p.n.e. oraz po rządach Oktawiana Augusta. Najlepiej zachowanymi elementami po rzymskim imperium są schody, kamienny chodnik i dwie kolumny.
 • Kościół Matki Bożej – sąsiadująca z Forum Rzymskim świątynia wybudowana w 1066 r. ma zawiłą historię, bowiem w czasach II Wojny Światowej został doszczętnie zniszczony. Obecna forma to efekt odbudowy.
 • Morskie Organy – fenomen Zadaru, który na początku budził mój sceptycyzm, bo wizualnie to miejsce to po prostu betonowe schody przy promenadzie nadmorskiej. Kiedy jednak tam dotarłam, zrozumiałam koncepcję. Owa konstrukcja jest tak zbudowana, że ruch wody i falowanie współdziałają z nią wydając kojące dla uszu dźwięki. Zdecydowanie warto tutaj pobyć chwilę, bo brzmienie morza jest naprawdę przyjemne, a w połączeniu z widokiem morza może naprawdę przynieść niesamowitą ulgę i odprężenie. Polecam wybrać się wcześnie rano, by mieć więcej intymności.

Okolice Zadaru – pomysł na zwiedzanie

Być w Chorwacji i nie zajrzeć na jedną z tysiąca wysp to chyba grzech. Z tego powodu warto właśnie rozważyć wizytę w Zadarze, bowiem miasto sąsiaduje z wieloma atrakcyjnymi lądami, do których dotrzeć można drogą morską. Poniżej propozycja miejsc wartych uwzględnienia w planie zwiedzania.

 • Dugi Otok – okoliczna wyspa położona na Adriatyku. Na powierzchni ponad 113 km2 można znaleźć zarówno piękne, turkusowe plaże, klimatyczne miasteczka, latarnię morską, jak i zaczątek wspomnianego Parku Kornati. Port, z którego można złapać prom na Dugi Otok mieści się przy ulicy Gaženička cesta 28c (23000, Zadar). Stąd kilka razy na dobę odpływają statki, które po około 1,5 h docieraja do Brbinj – docelowego portu na wyspie. Koszt biletu w obie strony, uwzględniający dwie osoby dorosłe i auto wynosi 322 zł. O godzinach kursów można przeczytać na stronie: https://www.jadrolinija.hr/
  Decydując się na odwiedzenie wyspy warto zajrzeć w kilka kluczowych miejsc. Ja ze swojej strony mogę polecić okolice latarni morskiej Veli Rat, rajską plażę Sakarun, urocze miasteczko Sali czy Park Telašćica.
 • Park Kornati to kolejna okoliczna atrakcja, która króluje w folderach firm wycieczkowych. Aby dostać się do parku narodowego należy wybrać drogę morską – to jedyna opcja, by zobaczyć urokliwe wysepki otoczone krystalicznie czystą wodą. Fascynaci żeglarstwa szczególnie docenią walory tego miejsca. Jak dostać się do Kornati? Zarówno w internecie, jak i stacjonarnie na wybrzeżu w Zadarze dostępnych jest wiele opcji, oferujących kilkugodzinne rejsy, a w cenie często zawarte są także posiłki/napoje/lokalne specjały. Koszt waha się w zależności od “wypasu” danej opcji.
 • Kanion Zrmanja – to w tym miejscu powstawała produkcja “Winnetou”. Kanion na przełomie rzeki Zrmanje urzeka swym pięknem. Niesamowity kolor wody, strzeliste ściany w otoczeniu ostrego, zachodzącego słońca zapadają w pamięć. By dostać się na punkt widokowy należy kierować się do Pariževačka glavica, gdzie szutrowa droga doprowadzi nas na niewielki parking, a stamtąd w kilka minut można dotrzeć na wzniesienie, skąd można podziwiać  kanion w całej okazałości.
 • Miejscowość Novigrad – Zaledwie 30 km od centrum Zadaru położony jest spory zbiorniki wodny – Novigratsko More, który może stanowić doskonałą alternatywę do nadmorskich kurortów. I choć akwen sam w sobie jest atrakcyjny to chciałabym zwrócić uwagę na jedno z miasteczek położonych na obrzeżu. Novigrad przyciągnął moją uwagę swoją kaskadową zabudową oraz ruinami zamku, które zdają się ze wzgórza “pilnować” całej mieścinki.
  Warto się tutaj zatrzymać, by odetchnąć od tłumów, których w Zadarze nie brakuje, ale polecam również wytężyć siły i wspiąć się na punkt widokowy, jaki stanowią ruiny wspomnianej budowli. Dla spragnionych, w okolicznych knajpkach warto zatrzymać się na mrożoną kawę, a jeśli upał daje się we znaki to krystalicznie czysta woda zachęca do schłodzenia się.

Inne atrakcje w nieco dalszej okolicy

Dysponując większą ilością czasu warto rozważyć nieco dalsze wycieczki w dobrze znane miejsca turystyczne, które za sprawą swojego piękna wyrosły na prawdziwe ikony Chorwacji.

 • Park Narodowy Krka na ochłodę.
  Odległość: około 80 km od Zadaru, 1 h jazdy samochodem. Bilet wstępu dla osoby dorosłej w sezonie: 200 HRK.
 • Park Narodowy Jeziora Plitwickie – ikona Chorwacji.
  Odległość: około 130 km od Zadaru, 1,5 h jazdy samochodem. Bilet wstępu dla osoby dorosłej w sezonie: 300 HRK.
 • Miasta Split, Trogir, Omiš – zachwycająca architektura.
  Odległość: około 160 km od Zadaru, około 2 h jazdy samochodem.
 • Wyspa Pag i jej księżycowy krajobraz.
  Odległość: około 50 km od Zadaru, około 1 h jazdy samochodem.

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Wielka Brytania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Polska | Sprzęt foto: iPhone XS, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top