Wschodnia Sycylia – co zobaczyć?

Czerwcowy, dziewczyński wypad na Sycylię był moją drugą podróżą na największą wyspę Morza Śródziemnego. Kiedy pierwszy raz odwiedzałam to miejsce, wiedziałam już, że wrócę. Bo południe Włoch to zupełnie inny klimat niż północ kraju – bardzo autentyczny, piękny przyrodniczo, bogaty zabytkowo i ciekawy kulturowo.

W tym wpisie przedstawiam sycylijskie perełki, położone na wschodnim wybrzeżu wyspy – tam bowiem spędziłam większość z mojego 10-dniowego urlopu. Wypad miał charakter samodzielnie zorganizowanej objazdówki – razem z koleżankami wynajęłyśmy samochód i docierałyśmy w takie miejsca, w jakie tak naprawdę zapragnęłyśmy. Ale co ważne – były też momenty, gdy stawiałyśmy na odpoczynek i leżakowałyśmy przy basenie czy nad morzem.

Co zobaczyć na wschodnim wybrzeżu Sycylii?

Taormina

Jedno z najbardziej malowniczych miast na wyspie, zawieszone między morzem a Etną. Spacer po głównej ulicy Corso Umberto to punkt obowiązkowy: sklepiki, lodziarnie, kawiarnie umiejscowione na schodkach, klimatyczne restauracje przyciągają tłumy. Największą atrakcją jest jednak starożytny Teatr Grecki, z którego rozciąga się zapierający dech widok na Etnę. Wstęp jest biletowany – wejściówka dla dorosłych to koszt 14 Euro, zaś bilet zniżkowy kosztuje 7 Euro.

Poza ruinami teatru warto zajrzeć do ogrodów Villa Comunale, które sprawdzą się idealnie na krótki odpoczynek w cieniu palm. Fanów seriali może zainteresować hotel San Domenico Palace, gdzie rozgrywała się akcja 2 sezonu kultowego “Białego Lotosu”.

TIP: Z racji swojego wyjątkowego położenia, Taormina nie jest miejscem przyjaznym dla kierowców. Jednak wcześniej wykonałam research i znalazłam dobrze położony parking, z którego szybko dotarłyśmy do centralnego punktu miasta. Minusem jest cena oraz serpentyny, jakie należy pokonać by do niego dojechać. Link do parkingu

Isola Bella

Znajdująca się u stóp Taorminy, Isola Bella czyli „Piękna Wyspa” to niewielka, urokliwa wysepka położona tuż przy wybrzeżu sycylijskiego miasteczka Taormina, w zatoce o tej samej nazwie. Z lądem łączy ją wąski, kamienisty przesmyk, który przy niskim stanie wody umożliwia dojście pieszo na wyspę. Mimo niewielkich rozmiarów, Isola Bella zachwyca swoją niemal tropikalną urodą: skalistym wybrzeżem, bujną roślinnością i turkusową wodą, która czyni to miejsce jedną z najpiękniejszych plaż Sycylii.

Wyspa przez lata była prywatną własnością – w XIX w. należała do brytyjskiej arystokratki Florence Trevelyan, która stworzyła tam egzotyczny ogród i zbudowała małą posiadłość. Dziś znajduje się pod opieką rezerwatu przyrody, a zwiedzający mogą zobaczyć nie tylko krajobraz, ale też pozostałości historycznej willi.

Isola Bella to idealne miejsce na relaksujący dzień – można tu kąpać się, nurkować wśród podwodnych skał, opalać na plaży z widokiem na wyspę lub wybrać się w rejs łodzią po pobliskich jaskiniach morskich, takich jak Grotta Azzurra. Bliskość kolejki linowej i starego miasta Taorminy sprawia, że łatwo połączyć plażowanie ze zwiedzaniem.

Castelmola

Średniowieczna wioska położona nad Taorminą, na wzgórzu o wysokości ponad 500 m n.p.m. Z miasteczka roztaczają się spektakularne widoki, zarówno na wybrzeże Morza Jońskiego, jak i majestatyczną Etnę.

Na szczycie wzgórza znajdują się ruiny dawnego zamku normandzkiego, od którego pochodzi nazwa miejscowości. Choć pozostało z niego niewiele, to właśnie stąd rozpościera się najpiękniejsza panorama – szczególnie o zachodzie słońca. Wybierając się do Castelmoli warto też zajrzeć na Piazza Sant’Antonio, główny plac wyłożony mozaiką z czarno-białych kamieni.

Castelmola słynie z vino alla mandorla – słodkiego migdałowego wina, które można degustować w lokalnych barach. Najbardziej znanym miejscem serwującym ten trunek jest Bar Turrisi – nietuzinkowy lokal, słynący z osobliwego wystroju. Oprócz tego można tu spróbować domowej kuchni sycylijskiej, jak makaron alla norma, caponata czy cannoli.

Do Castelmoli można dotrzeć pieszo z Taorminy (około 1 godziny marszu pod górę), samochodem lub lokalnym autobusem. Nagrodą za wspinaczkę jest nie tylko widok, ale też autentyczna atmosfera sycylijskiej wioski, gdzie czas płynie wolniej.

Katania

Drugie co do wielkości miasto Sycylii to bardzo żywe, nieco chaotyczne, ale pełne uroku miejsce. Choć słyszałam dużo negatywnych opinii, zaskoczyłam się raczej pozytywnie. Sercem miasta jest Piazza del Duomo z katedrą św. Agaty i słynną fontanną słonia. Niedaleko znajduje się targ rybny – jedno z najbardziej autentycznych miejsc, gdzie można poczuć sycylijską codzienność.

Kościół San Benedetto – kolejna atrakcja, która spodoba się fanom architektury. Do tego pięknego barokowego kościoła, prowadzą prowadzą ozdobne schody, zwane anielskimi (Scalinata dell’Angelo).

Dla zainteresowanych zakupami – Via Etnea to główna ulica handlowa Katanii, ciągnąca się od Piazza del Duomo w stronę Etny. Pełna sklepów, kawiarni z zapierającym dech widokiem na wulkan – w pogodne dni Etna góruje w tle jak na pocztówce.

Dla tych, których zmęczą tłumy i gwar – warto zajrzeć do Ogrodu Belliniego. Jest to najstarszy park w Katanii. Idealnie sprawdzi się na spacer i odpoczynek od miejskiego zgiełku.

Syrakuzy

Miejscowość na wybrzeżu z historią liczącą 2,5 tys. lat. Największą atrakcją jest stare miasto położone na wyspie Ortigia, stanowiące serce Syrakuz – pełne romantycznych zaułków, restauracji i zabytków. Odwiedzając to miejsce warto zajrzeć do katedry, zbudowanej na ruinach świątyni greckiej. W Syrakuzach mieści się legendarne źródło Aretuzy, gdzie według mitu spotkały się dwie mityczne postaci.



Poza Ortigią jedną z kluczowych atrakcji stanowi Park Archeologiczny Neapolis z monumentalnym teatrem greckim i Uchem Dionizjusza – jaskinią o niezwykłej akustyce. Bilety wstępu do tego miejsca kosztują 14 Euro – ulgowe 7 Euro.

TIP: na dobre jedzonko warto zatrzymać się w restauracji A Putia – zarówno owoce morza, jak i włoskie oraz sałatki smakowały wyśmienicie. Link

Noto

Uważane za jedno z najpiękniejszych miast Sycylii ze względem na styl architektoniczny, jaki w nim dominuje – barok. Będąc w Noto warto zajrzeć do katedry i pałaców na Corso Vittorio Emanuele, które zachwycają złocistym kolorem i symetrią. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie kilka godzin.

Ragusa i Modica

Kolejne miasteczka, które warto dodać do listy miejsc godnych polecenia. Położone na południowym wschodzie wyspy, umiejscowione są na wzgórzach, przez co oferują niecodzienne widoki oraz niesamowitą architekturę. Ragusa Ibla (stare miasto) ma niezwykle romantyczny klimat. Warto zajrzeć tam w takie miejsca jak: piękny kościół San Giorgio, do pałacu Zacco i Cosentini, czy odpocząć w ogrodzie Giardino Ibleo.

Modica z kolei słynie też z… czekolady robionej według specjalnej receptury pochodzącej z Ameryki Południowej! Ponadto miasteczko wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oferuje niemałą listę zabytków, w tym: katedry: di San Giorgio i San Pietro Apostolo czy Zamek Castello dei Conti.

Etna

Będąc na Sycylii macie okazję odwiedzić największy czynny wulkan w Europie. My miałyśmy ogromne “szczęście”, bo obserwowałyśmy wybuch – po czym po 3 dniach wybrałyśmy się by zobaczyć Etnę z bliższej odległości. Wrażenie niesamowite!

Czy da się dostać na szczyt wulkanu? Opcji jest kilka. Można wybrać się na pieszą wycieczkę, wjechać kolejką na wysokość ponad 2500 m – i tam pospacerować po okolicznych kraterach albo udać się jeszcze wyżej specjalnym jeepem. Dostanie się na końcowe partie góry możliwe jest jedynie z przewodnikiem.

Krajobraz Enty jest niesamowity, przypomina widoki jak z innej planety. Czarne skały, kratery, dymiące szczeliny to to, co można zaobserwować już na pierwszym pułapie, czyli w okolicy 2500 m.n.p.m.

Z opcji wejścia pieszo zrezygnowałyśmy. Najpierw wjechałyśmy autem na parking przy schronisku Sapienza (Piazzale Rifugio Sapienza, 95030 Nicolosi CT, Włochy), a następnie dalszą część pokonałyśmy kolejką na wspomnianą wysokość. Bilety można kupić online lub na miejscu – z racji niepewności po wybuchu wulkanu zdecydowałyśmy się na tę drugą opcję. Link do kolejki: https://www.funiviaetna.com/en/

Wąwóz Alcantara (Gole dell’Alcantara)

Jedno z najbardziej spektakularnych i unikalnych miejsc na Sycylii. Położony w pobliżu Taorminy, malowniczy kanion powstał w wyniku erupcji wulkanu Etna – lawa spływająca doliną zetknęła się z zimną wodą rzeki Alcantara, gwałtownie stężając i tworząc charakterystyczne bazaltowe formacje o geometrycznych kształtach.

Wąwóz ma miejscami nawet 25 metrów głębokości, a jego strome ściany robią ogromne wrażenie – w określonych punktach przypominając naturalne organy skalne. Latem jest to idealne miejsce na ochłodę: można zejść na dno wąwozu schodami lub zjechać windą, przejść się korytem rzeki i brodzić w jej lodowatej, krystalicznie czystej wodzie. Dla bardziej aktywnych dostępne są atrakcje takie jak body rafting, czyli spływ w dół rzeki bez pontonu, z nurtem, w specjalnym kombinezonie i kasku. Brzmi jak pełna adrenaliny przygoda, ale ponoć jest bezpieczna i nadzorowana przez przewodników. Sama jednak nie próbowałam.

Sycylia – polecany nocleg

Na Sycylii dostępność hoteli jest mniejsza, za to można znaleźć dużo wakacyjnych domków i willi lub agroturystyk z pięknymi ogrodami i basenami. My połowę wyjazdu spędziłyśmy właśnie na takiej agroturystyce, gdzie w pełni wypoczęłyśmy. Szczególnie zachwycił nas ogród z basenem, gdzie jeden dzień wyjazdu wypoczywałyśmy w pełnym słońcu. Link do miejsca

Przeczytaj także:

> Palermo – co zobaczyć: 8 miejsc, które musisz odwiedzić 🔗

> Tygodniowy pobyt na Sycylii. Co zobaczyć? 🔗

Paula

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Oman, Anglia, Szkocja, Dania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Albania, Maroko, Tanzania, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Holandia, San Marino, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Grecja, Czarnogóra, Słowenia, Watykan, Polska | Sprzęt foto: iPhone 14 PRO, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top
Przewodnik NYC