1 dzień w Dreźnie. Lista miejsc do zobaczenia

Niemcy nie są zbyt popularnym celem turystycznym – przynajmniej w przypadku podróżników z Polski. A być może to błąd, bo górzysta Bawaria, klimatyczny Berlin czy wiele innych miejsc w Niemczech niejednemu przypadłyby do gustu.

Po wizycie w Szwajcarii Saksońskiej przyszedł czas na krótkie odwiedziny stolicy regionu, czyli Drezna. Największą popularnością to miasto cieszy się za sprawą corocznie organizowanego jednego z najpiękniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych. Z pewnością kiedyś się na niego wybierzemy, a tymczasem zapraszamy na krótką relację zdjęciową oraz do zapoznania się z listą miejsc wartych zobaczenia.

Travellikeagirl.pl na instragramie

O Dreźnie

Położone nad Łabą miasto zachwyca ogromem zieleni (ponoć 60% terenów) oraz architekturą. To czwarta największa metropolia niemiecka – pod względem powierzchni wyprzedza ją jedynie Berlin, Hamburg i Kolonia. Niegdyś Drezno widniało na liście UNESCO, ale w 2009 roku zostało usunięte ze względu na budowę mostu Waldschlösschen, który na zawsze przekreślił “uniwersalne wartości” w architektonicznym krajobrazie stolicy Saksonii. Mimo to po dziś dzień słyszy się określenia “perła baroku”, używane zamiennie z oryginalną nazwa miasta.


Fani galerii sztuk czy muzeów nie powinni się tu nudzić, bowiem tych w stolicy Saksonii nie brakuje. Sporo jest tu również polskich akcentów. W Dreźnie rezydowali polscy monarchowie – August II i August III. Ponadto to tutaj można odwiedzić Muzeum Kraszewskiego czy też zajrzeć do miejsc pochówku polskich władców: króla Augusta III Sasa czy królowej Marii Józefy (grób znajduje się w katedrze św. Trójcy w Starej Krypcie).

Co zobaczyć w Dreźnie?

Nasz plan na kilkugodzinną wizytę w mieście nad Łabą był prosty – parkujemy w okolicy pierwszej atrakcji, a następnie przemierzamy pieszo miasto w poszukiwaniu kolejnych wartych zobaczenia miejsc. W tym momencie warto wspomnieć, iż w centrum obowiązuje strefa parkowania i za postój wymaga się uiszczenia opłaty. My rozpoczynałyśmy w miejscu sporo oddalonym od starego miasta, w związku z czym opłat nie było.

Großer Garten

Wielki ogród położony około 2,5 km od centralnej części Drezna to miks ogromu zielonych trawników, fontann, klimatycznych budynków, idealnie przystrzyżonych krzewów oraz kwitnących drzew. Na terenie Großer Garten znajdują się również ZOO oraz restauracje. Samo przejście parku zajęło nam kilkadziesiąt minut – należy doliczyć też czas na przerwy na robienie zdjęć 😉

Rezydencja Wettynów

Rezydencja to dzieło o znamionach renesansu i baroku, położone w centralnej części miasta. Historia kompleksu budynków sięga odległych lat. Już w XII wieku istniał w tym miejscu pierwszy zamek, jednak na przestrzeni stuleci ewoluował do dzisiejszej formy odbudowanej po zniszczeniach zadanych w trakcie II wojny światowej.

Do 1918 roku służył jako rezydencja królów i książąt saksońskich. Był sukcesywnie rozbudowywany oraz zmieniał swoje style – od średniowiecznej twierdzy, po obecną renesansowo-barokową formę. Odbudowa strat po atakach w 1945 roku obejmowała kilka faz, które łącznie trwały aż do 2004 roku.

Istnieje możliwość zwiedzania bogatej kolekcji muzealnej oraz wnętrza Rezydencji Wettynów. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 14 Euro. Można go nabyć online tutaj.

Orszak Książęcy

Tuż obok Rezydencji Wettynów, na zewnętrznej ścianie gmachu „Langer Gang”, można podziwiać ogromną mozaikę. Orszak Książęcy, bo tak się nazywa, to malowidło stworzone z około 25 tysięcy porcelanowych płytek, mierzące ponad 100 metrów długości. Dzieło upamiętnia niemal 800-letnią historię panowania rodu Wettynów, a występują na nim istotne osobistości z tego okresu. Mural Wilhelma Walthera uzupełnia dodatkowo 35 herbów, w tym herb Polski.

Meczet Yenidze

Budowlą, która zdecydowanie odbiega od architektonicznej panoramy Drezna, jest Meczet Yenidze. Ogromny gmach położony przy ruchliwej Könneritzstraße widoczny jest z dużej odległości. Budynek w stylu neomauretańskim powstał na początku XX wieku i pierwotnie stanowił fabrykę tytoniu. 

Tym, co go wyróżnia są elementy architektoniczne typowe dla islamskiej świątyni – obszerna kopuła oraz wąskie, strzeliste wieżyczki, jednak Yenidze nie ma ani nie miało sakralnej funkcji. Niegdyś fabryka, a dziś biurowiec z restauracją to jedno z najpopularniejszych miejsc w stolicy Saksonii.

Mleczarnia Pfund (Pfunds Molkerei)

Przy ulicy Bautzner Straße 79/81 znajduje się kolejny punkt godny uwagi w trakcie odwiedzin Drezna. Mowa o mleczarni Pfund, której założycielem był Paul Pfund, a zasłynął ze sprzedaży świeżego mleka od krów, które dojone były w witrynach sklepowych. Ów zabieg sprawił, iż mleczarnia stała się niezwykle popularna i odniosła niebywały sukces.

Dlaczego ten punkt na turystycznej mapie Drezna jest tak wyjątkowy? Pochodząca z 1880 roku manufaktura wyrobów mleczarskich to miejsce, gdzie przenosisz się w czasie. Zabytkowe wnętrze obiektu robi niesamowite wrażenie. Zarówno ściany, jak sufit i podłogi są wyłożone barwnymi kaflami pokrytymi zdobieniami i wzorami.

Mleczarnia znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa, gdzie określana jest mianem najpiękniejszej na świecie.

Most Fryderyka Augusta

Jeszcze do XVI wieku nowa i stara część Drezna były rozłączne. Problem z przemieszczaniem się rozwiązała jednak budowa mostu Augusta, który umożliwił transport pomiędzy brzegami. Obecna forma mostu pochodzi z początku XX wieku, wcześniej zaś zrealizowano jeszcze dwa projekty – w roku 1070 oraz w latach 1727-1731, oba jednak nie przetrwały.

Zwinger

Barokowy kompleks budowli to jeden z czołowych zespołów architektonicznych tego stylu w całej Europie. Został wybudowany w XIX wieku na zlecenie Augusta II Mocnego, ówczesnego elektora Saksonii. Ponoć inspirację przy wyborze projektu stanowił sam Wersal.

Historia Zwingeru jest burzliwa – początkowe priorytetowe znaczenie dla Augusta II Mocnego z czasem osłabło, a prace wyhamowały. W trakcie licznych wojen budowla zmieniała swoje funkcje, stanowiąc m.in. magazyn wojskowy.

Pokłosiem II wojny światowej było niemal całkowite zniszczenie barokowego kompleksu, jednak szybko przeprowadzono odbudowę i od 1963 roku Zwinger funkcjonuje w pełnej krasie.

Obecnie w pawilonach znajdują się m.in. obszerne kolekcje dzieł sztuki. Galeria Starych Mistrzów posiada prace takich artystów jak Rafael Santi, Lucas Crancach czy Peter Paul Rubens. Wstęp do części artystycznej jest płatny. Wejściówka dla dorosłej osoby kosztuje 14 Euro. Dzieci do 16 roku życia mogą wejść za darmo. Więcej informacji tutaj.
Pałacowy dziedziniec oraz jego zwiedzanie nie wymagają kupna biletu.

Kunsthofpassage

Jak sama nazwa wskazuje pasaż pełen sztuki przyciąga kolorowymi fasadami kamienic, niespotykanymi formami ozdobnymi, czy sklepikami z unikatowymi produktami. Położony w kilku dziedzińcach starych kamienic to alternatywne miejsce na mapie Drezna. Jeśli lubicie sztukę w niecodziennym wydaniu, powinniście zajrzeć w tę okolicę.

Kunsthofpassage znajduje się w dzielnicy Neustadtf, dokładnie miedzy Görlitzer Strasse 23/25 i Alaunstrasse 70. To tutaj tętni nocne życie stolicy Saksonii.

Podwórka zostały zaprojektowane przez różnych artystów, a najsłynniejszą z elewacji jest “Hof der Elemente”, czyli niebieska fasada pełna metalowych konstrukcji – rynien, rur oraz tub, które tworzą jeden, duży instrument, który w trakcie deszczu wydaje dźwięki. Wstęp na teren podwórek jest bezpłatny.

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Oman, Anglia, Szkocja, Dania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Albania, Maroko, Tanzania, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Grecja, Polska | Sprzęt foto: iPhone 14 PRO, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top