Architektoniczny spacer po Wiedniu

Sezon jesienno-zimowy to nadal dobra okazja na krótkie city break’i. Dlaczego? Mniejsza liczba turystów, niższe ceny, a na południu idealna aura do zwiedzania, bo bez męczących upałów. Zachęcając do tej formy podróży zapraszamy na spacer po Wiedniu, śladami architektonicznych dzieł w jednej z najbardziej eleganckich europejskich stolic.

Booking.com

Dom Hundertwassera

Kolorowy budynek u zbiegu ulic Kegelgasse i Löwengasse przyciąga tłumy turystów. Wszystko za sprawą nietypowego charakteru architektonicznego strzelistej kamienicy. Autorem wielobarwnej fasady jest artysta Friedensreich Hundertwasser, który nadał temu miejscu magicznego klimatu. Atmosfery dodaje bujna roślinność, która otula Hundertwasserahaus.

Adres: Kegelgasse 37-39

Pałac Schönbrunn

Niezwykła, barokowa budowla jest jedną z pozycji na liście dziedzictwa UNESCO. Pałac pochodzący z XVII wieku to perła architektoniczna o niezwykle bogatej historii. Autorem projektu był barokowy twórca Johann Bernhard Fischer von Erlach, który dostał zlecenie od ówczesnego cesarza Leopolda I, by zaprojektować rezydencję dla syna władcy – Józefa.

Dziś Schönbrunn to jeden z najpiękniejszych obiektów barokowych na Starym Kontynencie. Do dyspozycji zwiedzających są zarówno jego wnętrza (codziennie w godzinach 9:30 do 17:00 – wstęp płatny), jak i część zewnętrzna – przepiękne ogrody (czynne od 6:30 do 17:30).

Adres: Schönbrunner Schlossstraße

Stephansplatz + katedra

W centralnym punkcie Wiednia możecie udać się na plac Św. Stefana oraz ku świątyni, której patronem jest ten sam święty. Miejsce to jest jednym z głównych symboli stolicy Austrii.

Początki istnienia katedry sięgają XII w., kiedy to rozpoczęła się budowa monumentalnego budynku. Historia tego miejsca jest burzliwa, bowiem na przełomie stuleci katedra przeszła liczne przebudowy, klęski żywiołowe czy wojenne zniszczenia. Z racji swoich wysokich wież była również punktem obserwacyjnym dla Turków, którzy w XVII w. próbowali podboju Europy.


Katedra Św. Stefana jest udostępniona dla turystów. Zwiedzać można m.in. część sakralną, katakumby czy wieżę.


Adres: Stephansplatz 3

Karlskirche – Kościół św. Karola Boromeusza

Barokowa świątynia powstała na zlecenie cesarza Karola VI, który zobowiązał się do jej  budowy po opanowaniu epidemii dżumy, która miała miejsce w XVIII w. W efekcie Wiedeń zyskał kolejną architektoniczną perłę na swojej mapie. Równie imponujący jest plac przed budowlą, gdzie w zagłębieniu znajduje się niemała fontanna, w magiczny sposób odbijająca barokowe arcydzieło.

Adres: Kreuzherrengasse 1

Palmiarnia

Miejsce niezwykłe pod względem architektury, ale także i klimatu, który tworzą spotykający się tam ludzie. Palmiarnia zlokalizowana jest w centrum Wiednia i powinna znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia, ale i warto tutaj zajrzeć, by zaczerpnąć nieco z towarzyskiego życia stolicy Austrii, przekąsić coś czy napić się drinka. 

Adres: Burggarten 1

Wiener Staatsoper

Wiedeńska opera oferuje szeroką gamę spektakli muzycznych i baletowych, a dostać się na nie można już nawet za kilka/kilkanaście euro.


Budynek sam w sobie jest ciekawy także od zewnątrz – potężna budowla ma swoje początki w XVIII w., i reprezentuje klasyczne renesansowe rozwiązania. Opera była jednym z pierwszych tak rozległych gmachów w wiedeńskim “Ringu”. Pomieści ponad 1700 widzów. Na zwiedzanie opery można wybrać się samodzielnie lub z przewodnikiem.

Adres: Opernring 2

Rezydencja Hofburg

Potężna rezydencja stanowiła siedzibę carów Austrii na przestrzeni sześciu wieków. Pomimo ciągłej przebudowy i udoskonaleń konstrukcji, których dokonywali kolejni władcy, Hofburg zachował dwa wiodące style architektoniczne – barokowy oraz klasycystyczny. Jego spójność jest zadziwiająca, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że przez lata, kolejni władcy dobudowywali następne części, tworząc ogromny gmach pełen komnat, dziedzińców i klatek schodowych.

Obecnie na terenie budynku znajduje się siedziba prezydenta.

Adres: 1010 Vienna

Belweder

Barokowy pałac położony przy ulicy Księcia Eugeniusza to kompleks budynków rozdzielonych sporą częścią ogrodową. Początki tego miejsca sięgają XVII w. 

“Górny” Belweder stanowił zaplecze do życia towarzyskiego. To tutaj odbywały się przyjęcia. “Dolny” Belweder był letnią rezydencją.

Wstęp do kompleksu ogrodowego jest darmowy, jednak jeśli chcecie zajrzeć do belwederskich muzeów i przy okazji zwiedzić również wnętrza budynków – trzeba kupić wejściówkę.

Adres: Prinz Eugen-Straße 27

Plac Graben

Jeśli muzealne klimaty to nie Wasza bajka warto przespacerować się uliczkami Wiednia, na których również czeka niemała dawka historii w postaci elegancko zdobionych kamienic czy kunsztownych złoceń. Miejscem, na które warto zwrócić szczególną uwagę jest kolumna Morowa, przedstawiająca wizerunek Trójcy Świętej.

Adres: Graben

Ferstel Passage

Pierwszy pasaż handlowy w stolicy Austrii – tutaj znajdziecie modne butiki i kawiarnie czy restauracje. Miejsce to liczy już ponad 160 lat, a o jego ekskluzywności świadczą marmury, które wypełniają alejkę pełną wykwintnych lokali. Przechadzając się po pasażu natraficie na niewielki dziedziniec – na centralnym miejscu ulokowano fontannę.

Adres: Ferstel Passage

Kościół Wotywny

Neogotycka świątynia znajdująca się w jednym z centralnych punktów Wiednia to arcydzieło sztuki. Dwie strzeliste wieże górują ponad Rooseveltplatz, gdzie znajduje się Vot
Początki budowy tego sakralnego miejsca sięgają XIX w., kiedy to postanowiono wznieść nową świątynię w ofierze dziękczynnej za uchronienie cesarza Franciszka Józefa od śmierci w zamachu.


Adres: Rooseveltplatz 8

Mapa punktów

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Oman, Anglia, Szkocja, Dania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Albania, Maroko, Tanzania, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Grecja, Polska | Sprzęt foto: iPhone 14 PRO, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top