Perełka Małej Fatry: Jánošíkove Diery

Do Małej Fatry dotarłam już trzeci raz. Dwa poprzednie nie do końca pozwoliły mi na eksplorowanie obszaru tego niezwykłego miejsca na Słowacji. Dlatego na tegoroczną majówkę zdecydowałam się zaryzykować raz jeszcze. W trakcie zaledwie kilku dni zdążyłam pochodzić po pięknym paśmie górskim Karpat Zachodnich, pozwiedzać urokliwe miasteczkach oraz zajrzeć w tajemnicze miejsce jakim są… Dziury Janosika – istna perełka Parku Narodowego Mała Fatra.

Historia Janosika

Nazwa jednej z kluczowych atrakcji w północno-zachodniej Słowacji pochodzi od postaci Juraja Jánošíka – lokalnego bohatera, który pochodził z okolic Małej Fatry. 

Przed rozpoczęciem zbójnickiej “kariery”, Jánošík wspierał liczne armie w walkach w XVII i XVII wieku, po czym po uwolnieniu z więzienia herszta karpackich łotrów – Uhorčíka – zdecydował się dołączyć do ekipy i okradać bogaczy, a zdobycze rozdawać biednym. Historia Janosika jako harnasia nie trwała jednak długo, gdyż zaledwie po 3 latach działalności na rzecz ubogich został pojmany i skazany na śmierć.

O Jánošíkovych Dierach

Jánošíkove Diery to seria skalnych wąwozów znajdujących się w Małej Fatrze. Rozciągają się wzdłuż zboczy góry Velký Rozsutec i należą do najważniejszych atrakcji przyrodniczych tego regionu. Nazwa odnosi się do legendarnego bohatera Jánošíka, który jest symbolem walki przeciwko uciskowi i niesprawiedliwości. Według legendy Jánošík ukrywał się w tych skałach przed władzą austriacką.

Jánošíkove Diery stanowią popularny cel turystyczny i oferują różnorodne trasy i szlaki, odpowiednie dla różnych poziomów sprawności. Podczas wędrówki wąwozami można podziwiać wodospady, potoki, wysokie skały i inne atuty zagwarantowane nam przez Matkę Naturę.

Wspomniane Diery dzielą się na 3 kluczowe odcinki – wąwóz Diery Dolne, Górne Diery i Nove Diery. Jednym z czynników, który wpłynął na powstanie tego miejsca, było drążenie skał przez Dierowy Potok.

Jánošíkove Diery – gdzie zaparkować

Punktem startowym do trasy przez wąwozy jest parking ulokowany w miejscowości Terchová. Miejsc na samochody jest sporo, a opłata za postój w ciągu dnia wynosi 5 Euro. Auto można zostawić również na noc – wtedy parking kosztuje 10 Euro. Do zakupu biletu w automacie przydadzą się drobne, bo ten akceptuje jedynie monety. Jeśli monet nie posiadacie, bilet można kupić również w jednej z knajp położonych w sąsiedztwie: Terchovská Koliba Diery lub Terchovska Besiedka i tu bez problemu opłatę uiścimy kartą.

Pętla wąwozem Jánošíkove Diery

Przed wyruszeniem na szlak czytałam dokładną relację w internecie o tym, jak sensownie pokonać trasę. Wcześniej wspomniane już Diery Dolne, Górne Diery i Nove Diery różnią się nieco charakterystyką swojej budowy i gdzieniegdzie trzeba pokonywać nieco trudniejsze odcinki z asekuracją łańcuchami czy przejściami niemal przez płynący tamtędy potok, dlatego dokładnie opiszę poszczególne etapy swojej pętli, wskazując czego można spodziewać się na jej kolejnych odcinkach.

Jánošíkove Diery częściowo mogą przypominać czeskie skalne miasto, a po drodze korzysta się z licznych, drewnianych kładek czy aluminiowych schodków, które ułatwiają przebrnięcie przez strome, skalne wąwozy. Momentami szlak ma charakter ścieżki dwukierunkowej, by później przejścia zrobiły się tak wąskie, iż jak najbardziej zasadne było poruszanie się w jednym kierunku.

🔵 1 odcinek szlaku: Biely Potok (parking) – Ostryvne

Pierwsza część trasy prowadzi niebieskim szlakiem od parkingu w Terchová do rozwidlenia Ostrvné. Odcinek liczy nieco ponad kilometr, a jego przejście zajmuje około 30 minut. Szlak jest dwukierunkowy, a mijanie się z innymi turystami nie sprawia żadnych trudności.

Docierając do pierwszego przystanku warto rozważyć, co dalej. Do wyboru jest dalsze podążanie szlakiem niebieskim lub możliwość wejścia na odcinek Nove Diery, który jest szlakiem żółtym jednokierunkowym. Ja zdecydowałam się skręcić na lewo na trasę żółtą i podążać zgodnie z założoną pętlą.

🟡 2 odcinek szlaku: Ostryvne – Podžiar

Kolejna część wycieczki to około 1,2 kilometrowy odcinek do polany Podžiar, którego przejście powinno zająć około 40 minut. Podążamy szlakiem żółtym w jednym kierunku. Po drodze mamy okazję podziwiać formacje zbliżone do wspomnianego skalnego miasta, wodospady, a wszystko to przechodząc przez liczne kładki, schodki i platformy, pozwalające przebrnąć przez skalne fragmenty.

Przystankiem docelowym jest polana, gdzie znajdują się dwie bacówki, w których można wrzucić coś na ząb, a nawet kupić lokalne pamiątki. Drewniane, urocze domki położone są na bardzo malowniczym terenie. Kotlinę Dierovego Potoku otaczają łąki oraz wzniesienia, a całość dopełnia niezwykle sielski klimat. Miejsce idealne na wypoczynek – o ile pogoda na to pozwala 😉

🔵 3 odcinek szlaku: Podžiar – Pod Pálenicou

Następnym etapem jest 1100-metrowy odcinek niebieski, jednokierunkowy, prowadzący przez Górne (Horné) Diery, rozpoczynający się w dolinie Podžiar a kończący w punkcie Pod Pálenicou. To najbardziej emocjonująca część szlaku. Łańcuchy, drabinki, podejścia skalne, które wymagają asekuracji, przekraczanie potoku.

Początkowo wahałam się, czy pogoda jaką akurat trafiłam na pokonywanie Jánošíkovych Dier, pozwoli swobodnie pokonać ten etap wycieczki – był deszczowy dzień, a na trasie zalegały ogromne ilości błota. Ale nie potrafiłam sobie odmówić tego wyzwania i zdecydowałam się na przejście Górnych Dier. Było to jak najbardziej słuszne 😉

🟢🟡 4 odcinek szlaku: Pod Pálenicou – Sedlo Vrchpodžiar – Podžiar

Największe atrakcje za nami. Kolejne fazy wędrówki to około 1300 metrów (25 minut) trasy biegnącej leśną ścieżką. Szlak tutaj jest dwukierunkowy, a jego oznaczenie zielone. Do pokonania jest odcinek o przewyższeniu około 200 metrów – całe szczęście schodzi się w dół 😉

🔵 5 odcinek szlaku: Podžiar – Biely Potok (parking)

Ostatnia część trasy mierzy 2200 metrów, a przejście jej zajmie nieco ponad 40 minut. Szlak niebieski, którym podążymy, jest łatwy i przyjemny. Prowadzi leśnym traktem przy potoku, a gdzieniegdzie napotkamy drewniane kładki i mostki.

Całość wycieczki, wliczając przerwy na zjedzenie prowiantu, odpoczynek czy zrobienie zdjęć, w warunkach deszczowych zajęła mi około 4,5 h.

Sprawdź ten polecany nocleg.

Mapa szlaków przez Jánošíkove Diery

🙌 Wesprzyj naszą twórczość!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Oman, Anglia, Szkocja, Dania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Albania, Maroko, Tanzania, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Grecja, Polska | Sprzęt foto: iPhone 14 PRO, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

2 thoughts on “Perełka Małej Fatry: Jánošíkove Diery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top