Urokliwe zakamarki Paryża – lista miejsc “must-see”

Trzeba przyznać, że Paryż to niezwykle fotogeniczne miejsce. Neoklasycystyczne kamienice, skryte w nich kawiarenki i restauracje, czy typowe symbole Paryża to obiekty niezwykle wdzięczne dla fotografów – także tych amatorskich. Dlatego postanowiłyśmy zebrać dla Was kilka takich miejsc, które urzekają swoją nietypowością.

La Maison Rose

Jeśli tylko nieco zboczycie z głównych uliczek wzgórza Montmartre na pewno zauważycie uroczy różowy domek z zielonymi okiennicami. To La Maison Rose – restauracja i kawiarnia, którą nie sposób przeoczyć. Charakterystyczne kolory sprawiają, że jest bohaterką oka wielu fotografów. Zaletą letniej pory na wizytę w Paryżu jest z pewnością fakt, że po kamienicy mieszczącej się ponad restauracją pnie się soczysto zielony bluszcz. W momencie naszych odwiedzin kawiarnia była akurat zamknięta, ale według informacji dostępnych na stronie możecie tutaj zajrzeć zarówno by napić się napojów wysokoprocentowych, jak i wypić kawę dopełniając to deserem, czy zjeść coś konkretniejszego.

Adres: 2 Rue de l’Abreuvoir

WWW: https://lamaisonrose-montmartre.com/en/

Odette

Spacerując po uniwersyteckiej Dzielnicy Łacińskiej napotkałyśmy na bardzo niecodzienny widok – dwie maleńkie kamieniczki dosłownie wklejone w większe budynki. Po podejściu bliżej okazało się, że jednym z obiektów jest kawiarnia Odette, serwująca niezwykle kunsztowne słodkości. Przy kawiarence ustawione są też stoliczki, gdzie można zatrzymać się na krótką przerwę. Słodycze od Odette są także świetnym pomysłem na pamiątkę z Paryża – są pakowane w specjalne brandowane pudełka.

Adres: 77 Rue Galande

WWW: https://www.odette-paris.com/fr/

Le Consulat

W mojej opinii to symbol Montmartre i pocztówkowy widok w jednym. A jakie było zaskoczenie, gdy faktycznie na żywo zobaczyłyśmy to miejsce – jak się okazuje Le Consulat znajduje się na skrzyżowaniu kilku ciasnych uliczek.

Kawiarnia ulokowana w strzelistej kamieniczce wyróżnia się swoim czerwono-zielonym baldachimem, pod którym tradycyjnie odwiedzający mogą spocząć przy jednym ze skrupulatnie ustawionych w stronę ruchu ulicznego stoliczków. Jeśli zdecydujecie się tutaj zajrzeć, możecie zatrzymać się na kawę, wino, coś lekkiego do jedzenia, ale w menu znajdziecie także i konkretniejsze pozycje “na ząb”.

Adres: 18 Rue Norvins

Shakespeare and Company

To miejsce skradło moje serce – księgarnia, kawiarnia oraz… domek kota w jednym, ma niezwykły klimat. Ogromne liczby pozycji książkowych, pamiątki, zabawki, ale i niecodzienne detale, którymi przyozdobiono lokal, przyciągają tłumy każdego dnia. Poza tym, że można tutaj dostać ciekawe okazy literatury, to ponadto organizowane są spotkania z ciekawymi osobistościami. W obecnych pandemicznych czasach ten rodzaj spotkań jednak został tymczasowo “zawieszony”.

Adres: 37 Rue de la Bûcherie

Le Petit Chatalet

Po sąsiedzku z księgarnią Shakespeare and Company znajdziecie urokliwą restaurację, która imituje mały domek i ma niezwykle klimatyczne wnętrze. Le Petit Chatalet klasycznie oferuje miejsca wewnątrz lokalu, jak i ugości turystów i lokalsów w swoim ogródku. W menu knajpki znajdziecie m.in. zarówno pozycje mięsne, jak i lżejsze opcje sałatkowe, czy też wykwintne desery.

Adres: 39 Rue de la Bûcherie

Lamarck – Caulaincourt

Odwiedzając Paryż naszą uwagę często zwracały miejsca, gdzie oznaczone były wejścia do metra. Francuskie metro jako jedne z najstarszych (?) ma swój niepowtarzalny klimat, a spójność architektoniczna jest utrzymywana w najbardziej szczegółowych detalach. Jednym z przykładów tego kunsztu jest stacja ulokowana na Montmartre, położona w otoczeniu klasycznych, francuskich knajpek na jednej z wąskich uliczek 18. dzielnicy.

Adres: stacja metra Lamarck – Caulaincourt

Fotobudka

Wizyta na Montmartre nie może się obyć bez zajrzenia do fotobudki, która jest dosłownie wmurowana w kamienicę. Utrzymana w retro klimacie zdobywa w internecie coraz większą popularność i staje się miejscem „must-see”. Za 3 Euro możecie skorzystać z aparatu oraz pozyskać kompilacje 4 zdjęć, które będą świetną pamiątką wizyty w „city of love”.

Adres: 53 Rue des Trois Frères

Wall of love

Przemieszczając się od 18. dzielnicy w stronę ścisłego centrum możecie zajrzeć do małego ogrodu przy placu nieopodal ogrodu Jehan Rictus, gdzie możecie przeczytać słowa “Kocham Cię” w ponad 250 językach. Inicjatywa, by stworzyć tego typu dzieło, czczące Paryż jako najbardziej romantyczne miasto świata, wyszła od Frédérica Barona. To za jego sprawą powstała 40-sto metrowa ściana, na której najbardziej uczuciowe wyznanie można przeczytać w językach i dialektach z najdalszych zakątków świata.

Adres: Square Jehan Rictus, Pl. des Abbesses

Trocadero

To tutaj moim skromnym zdaniem ustrzelicie najlepszą fotkę z wieżą Eiffela. O ile Paryż nie będzie świętował nadchodzących z 2024 roku igrzysk 😉 Obszerny plac położony na wzniesieniu po przeciwnej stronie od Pól Marsowych, oferuje nie lada widok na Żelazną Damę. Celujcie jednak w niszowe dni, godziny lub mniej korzystną aurę, ponieważ nam trafiły się spore tłumy, przez co idealnej fotki finalnie nie ustrzeliłyśmy – może kolejnym razem!

Adres: Place du Trocadéro

Paryż widziany z Łuku Triumfalnego

Jak najlepiej podziwiać Żelazną Damę oraz jej miasto? Najlepiej z Łuku Triumfalnego. To stąd możecie podziwiać przepiękną panoramę Paryża, nad którą króluje Wieża Eiffel’a, jak i również nowoczesna dzielnica w biznesowym centrum stolicy Francji. O wizycie na Łuku możecie przeczytać więcej w naszym poprzednim wpisie – TUTAJ

Adres: Pl. Charles de Gaulle

Wieża Eiffela widziana z bocznej uliczki

Wybierając spontaniczny tryb zwiedzania Paryża i piesze wycieczki jego uliczkami, sugerujemy by spróbować znaleźć najbardziej atrakcyjny spot na wieżę Eiffela. Chcąc ujrzeć pocztówkowy symbol z perspektywy innej niż te najbardziej oklepane, polecamy zapuścić się w boczne uliczki, które bezpośrednio odchodzą od placu ulokowanego pod Żelazną Damą. Jedną z takich uliczek jest np. Rue de l’Université, gdzie raczej nie spotkacie tłumów, a fotografia z tego miejsca może być jedną z najfajniejszych pamiątek wyjazdu.

Adres: Rue de l’Université

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Wielka Brytania, Włochy, Portugalia, Kuba, Austria, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Polska | Sprzęt foto: iPhone XS, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top