Paryż praktycznie – bilety lotnicze, noclegi, komunikacja i ceny

Paryż to jedno z tych miast, które po prostu trzeba odwiedzić. Bez względu na to, czy się je pokocha czy nie warto doświadczyć go samodzielnie i wyrobić sobie o nim swoją własną opinię. My trafiłyśmy do niego dość przypadkowo i dzisiaj z perspektywy czasu możemy być tylko wdzięczne losowi, że tym razem podesłał nam okazję na poznanie stolicy Francji. Z podróży do Paryża poza wspaniałymi wspomnieniami przewozimy jeszcze garść praktycznych informacji, które mogą się przydać szczególnie tym, którzy w najbliższym czasie planują samodzielnie zorganizować sobie wyprawę do miasta zakochanych.

Bilety lotnicze do Paryża

Bo Paryża można dostać się z kilku lotnisk w Polsce. Bezpośrednie loty dostępne są z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Poznania czy Nowego Dworu Mazowieckiego. Tanie linie lotnicze – Wizzair czy Ryanair – oferują najczęściej połączenia do oddalonego o ok. 80 km od Paryża lotniska w Beauvais. Z Warszawy oraz Krakowa można jednak dostać się bezpośrednio na lotniska zlokalizowane w samej stolicy Francji czyli Charles de Gaulle oraz Orly. 

My postawiliśmy na lot z Wrocławia do Beauvais realizowany przez Ryanaira dość spontanicznie i tylko dlatego, że irlandzki przewoźnik akurat oferował promocję – kupując bilety w podstawowej taryfie dla jednej osoby druga zgarniała je gratis 🙂 Łącznie za bilety zapłaciliśmy więc 328 zł, co w przeliczeniu na “głowę” dało 164 zł.

Jak dostać się z lotniska Beauvais do centrum Paryża?

Z racji tego, że lotnisko Beauvais oddalone jest od centrum Paryża o około 1,5 h jazdy, po wylądowaniu czeka nas jeszcze dalsza część podróży. Najwygodniejszym, a przy tym dość budżetowym sposobem na dotarcie do celu jest skorzystanie z oferty busów firmy LukasExpress (https://www.lukasexpress.pl/transfer-lotnisko/bva/) lub Trans Bus Paris (http://transbusparis.com/). Oba przedsiębiorstwa prowadzone są przez Polaków i oferują połączenia na trasie lotnisko → dworzec Porte Maillot (17. Dzielnica) za 15 euro od osoby lub lotnisko –> dowolny adres w Paryżu za 20 euro. Rezerwacji można dokonać telefonicznie lub korzystając ze strony internetowej. Jeśli zależy nam na skorzystaniu z tej opcji, warto skontaktować się z przewoźnikami jak najszybciej, bo busy są w stanie pomieścić jedynie kilka osób. Płatności dokonuje się gotówką, po realizowanym kursie. 

Alternatywną opcją jest podróż autobusem, którego godziny kursów dostosowane są do rozkładu lotów. Autobus kursuje pomiędzy lotniskiem Beauvais a paryskim dworcem Porte Maillot. Jeśli więc chcemy dotrzeć gdzieś dalej, konieczne będzie skorzystanie z komunikacji miejskiej. Pojedynczy bilet dla osoby dorosłej kosztuje 15,90 euro. Bilet w dwie strony to z kolei wydatek rzędu 29 euro. Bilety można kupić na stronie: https://shop.aeroportparisbeauvais.com/ lub bezpośrednio na lotnisku, choć wtedy jest chyba odrobinę drożej. 

Z lotniska Beauvais do centrum Paryża można podobno dostać się również koleją (wymagane są przesiadki), ale tej opcji nie testowałyśmy. Podobnie jak dojazdu taksówką (warto pamiętać, że ze względu na odległość taki kurs to duży wydatek).

Komunikacja w Paryżu

We francuskiej stolicy działa aż 16 linii metra. Warto jednak pamiętać, że metro w Paryżu nie kursuje całą dobę, a jedynie pomiędzy godzinami 05:30 i 00:30. O godzinę dłużej jeździ tylko w piątki i soboty. Bilet na jeden przejazd kosztuje 1,90 euro i umożliwia podróżowanie metrem, kolejką RER w strefie 1, liniami autobusowymi regionu Île-de-France (z wyjątkiem Orlybus i Roissybus), tramwajami oraz kolejką linową Montmartre. Bilet jest ważny przez 2 godziny jeśli poruszamy się metrem lub kolejką oraz przez 90 minut w przypadku autobusów i tramwajów. 

Podczas dłuższego pobytu w Paryżu warto wziąć pod uwagę zakupu pakietu 10 biletów (10 osobnych biletów), bo jego koszt to 16,90, a więc mniej gdybyśmy kupowali je pojedynczo. W sprzedaży dostępne są również bilety dzienne, których cena zaczyna się od 7,50 euro (Mobilis), a które uprawniają do nielimitowanych przejazdów w ciągu jednego dnia. Istnieje również opcja zakupu tzw. “travel pass” na 1-3 strefy (od 12 euro za dzień) lub 1-5 stref (od 25,25 euro za dzień). Z tym ostatnim będziemy mogli dotrzeć nawet do Disneylandu. 

Bilety można nabyć w kioskach oraz w automatach lub okienkach dostępnych na niektórych stacjach. 

My osobiście postawiłyśmy na bilety jednorazowe. Po pierwsze ze względu na dość krótki pobyt (w zasadzie miałyśmy 3 niepełne dni na zwiedzanie, więc wykorzystanie wszystkich 10 biletów mogłoby być wyzwaniem). Po drugie zależało nam, aby jak najwięcej zobaczyć, więc perspektywa zwiedzenia Paryża na nogach była bardzo obiecująca 🙂 (po 3 dniach miałyśmy już 45 km “na liczniku”, bolące nogi, ale i ogromną satysfakcję).

Jeśli już chciałyśmy skorzystać z metra, wyszukiwałyśmy połączeń na stronie RATP (czyli autonomicznego zarządu transportu pryskiego) https://www.ratp.fr/en/. Dzięki dostępnej tu wyszukiwarce połączeń (coś na wzór “jak dojadę”), przemieszczanie się jest banalnie proste – wystarczy podać swoją bieżącą lokalizację lub stację początkową, zdefiniować dokąd chcemy jechać, aby otrzymać szczegółowy plan podróży i cenę przejazdu. Wszystko podane w bardzo intuicyjny i przejrzysty sposób.  

Noclegi

Tym razem szukając noclegu miałyśmy 3 priorytety: coś niedaleko centrum, w bezpiecznej okolicy i gdzie będzie dało się pracować zdalnie. Ostatecznie stanęło więc na Ibis Paris Gare du Nord Chateau Landon w 10. Dzielnicy. Pokoik był niewielki – bo miał zaledwie 11 m kw, ale był czysty i posiadał własną łazienkę. Za ok. 11 euro można było wykupić również śniadanie, ale wolałyśmy spróbować czegoś w lokalnych knajpach. W sumie za cały nocleg zapłaciłyśmy więc 1329 zł. Na miejscu należało jeszcze uiścić coś w rodzaju opłaty klimatycznej w wysokości ok. 69 zł.

Booking.com

Zwiedzanie – koszty

Będąc w Paryżu – szczególnie po raz pierwszy nie można pominąć wizyty w Luwrze. Bilet wstępu dla dorosłej osoby kosztuje 17 euro. Można go zakupić na miejscu lub przez internet na stronie: https://www.ticketlouvre.fr . Obowiązuje rezerwacja na konkretne godziny: od 9 do 16:30 co pół godziny.

Planując zwiedzanie warto pamiętać, że muzeum jest we wtorki nieczynne. Poza tym aktualnie, ze względu na sytuację epidemiologiczną, poza ważnym biletem pracownicy muzeum sprawdzają również dokumenty poświadczające o negatywnym wyniku testu na koronawirusa (nie może być starszy niż 48 h) lub szczepienia. 

Inną płatną atrakcją, której nie można sobie odpuścić jest zwiedzanie Łuku Triumfalnego. Wejście na górę to w przypadku osoby dorosłej koszt 13 euro. Tu też sprawdzane są zaświadczenia covidowe. 

Paryż – ceny w knajpkach

Podcza swojego pobytu w stolicy Francji usłyszałam, że Paryż to stolica światowa i światowe są tu też ceny. I z tą opinią zgadzam się w 100 %. Najtaniej nie jest, ale mimo to jestem zdania, że warto zajrzeć do tutejszych lokali, by jeszcze lepiej poczuć klimat tego miasta. 

Ale do konkretów. Za śniadanie dla jednej osoby w knajpce w 10. Dzielnicy trzeba zapłacić ok. 15 euro (jajko sadzone z bekonem, pieczywo z masłem i dżemem, jogurt naturalny, kawa i sok pomarańczowy). Niemal tyle samo (ale już w przeliczeniu na dwie osoby) wydamy, jeśli udamy się do piekarni (niektóre z nich sprzedają gotowe kanapki z bagietek i kawę z ekspresu; oczywiście polecam spróbować również słodkich wypieków – w tym eklerków, bułki z rodzynkami czy broszki).

Naleśnik w knajpce na Montmartre kosztuje ok. 10 euro. Jest całkiem spory, a do wyboru są opcje zarówno na słodko jak i na słono. Te z budki pod wieżą Eiffla kosztują ok 5 euro. Półlitrowy kufel piwa to koszt rzędu 6-8 euro. Z kolei za dużą kawę w Starbucksie trzeba zapłacić ok. 5 euro, zaś jeden makaronik w cukierni niedaleko Pól Marsowych kosztował 1,2 euro.

Podsumowanie kosztów (bez jedzenia)

Rodzaj wydatkówKoszt przy dwóch osobach
Bilety lotnicze328 zł
Bilet autobusowy na tasie Beauvais – Porte Maillot147,16 zł
Przejazd busem z hotelu na lotnisko Beauvais 184 zł
Nocleg1329 zł
Bilet wstępu do Luwru157,34 zł
Bilet wstępu na Łuk Triumfalny119,60 zł
Bilety na metro87,40 zł
Opłata klimatyczna69,18 zł

W przeliczeniu na jedna osobę koszt podróży wyniósł 1210,84 zł.

Ewa

Dotychczasowe podróże: Albania, Austria, Azerbejdżan, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Oman, Portugalia, Słowenia, Stany Zjednoczone, Węgry, Włochy | Sprzęt foto: iPhone 11 Pro, Nikon D5200 + Nikkor 50 mm 1:1,8G, Olympus OM-D E-M10 III + Olympus Digital 45 mm 1:1,8 | Dron: DJI Mavic Mini

2 thoughts on “Paryż praktycznie – bilety lotnicze, noclegi, komunikacja i ceny

  1. Dziwne, bo nie ma tutaj opisanej atrakci najważnieszej, czyli wieży Eiffla na którą trzeba wjechać i koszt dla dorosłej osoby to 27 euro na sam szczyt. No i wersal oczywiście 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top