Wrocław nieoczywisty, czyli 12 ciekawych miejsc, które trzeba zobaczyć

Przy ul. Roosevelta istnieje przestrzeń otoczona kamienicami, która totalnie nie przypomina zwykłego, wielkomiejskiego podwórka. Dlaczego? Wszystko za sprawą murali, które przemieniają mieszkalne budynki w jeden, duży, kolorowy obraz.

Kolorowe Podwórko

Skąd pomysł? Inicjatywa do podjęcia tego przedsięwzięcia wyszła rzekomo od mieszkańców, którzy z pomocą artystów oraz fundacji OK, Art wspólnie zadbali o barwne otoczenie. Na muralach znajdziecie realizacje własnych pomysłów, które sąsiedzi, zarówno ci młodsi jak i starsi, przenieśli na mury, nadając miejscu wyjątkowego charakteru.

Gdybyście chcieli tam zajrzeć polecamy udać się na Śródmieście i odnaleźć wejście w bramie, które mieści przy ul. Jedności Narodowej.

Uniwersytet Wrocławski i Wieża matematyczna

Jednym z najpiękniejszych monumentów Wrocławia jest główny budynek Uniwersytetu Wrocławskiego, mieszczący się przy placu Uniwersyteckim, nieopodal rynku. Pochodzący z XVIII wieku gmach to jedna z wizytówek stolicy Dolnego Śląska. Pierwotnie utworzono tutaj Akademię Leopoldyńską, czyli jezuicką uczelnię o bogatym, barokowym stylu i licznych zdobieniach oraz malunkach, nawiązujących do kultury chrześcijańskiej.

Poza spacerem w celu podziwiania fasady Uniwersytetu, która zarówno w dzień, jak i nocą prezentuje się wyśmienicie, warto zwiedzić także wnętrza, m.in. słynną Aulę Leopoldyńską, w której obecnie odbywają się ważniejsze wydarzenia z życia uczelni. Ponadto do dyspozycji zwiedzających jest także inna wystawna sala – Oratorium Marianum czy tematyczne wystawy. Jednak tym co nas przyciągnęło do zajrzenia do Uniwersytetu Wrocławskiego była Wieża Matematyczna (dawne Obserwatorium Astronomiczne), z której rozpościera się panorama Wrocławia.

Zwiedzanie odbywa się codziennie poza środą w godzinach 11 – 17. Koszt biletu dla osoby dorosłej to 12 zł.

Plac Wolności

Czyli przestrzeń w centrum Wrocławia rozciągająca się pomiędzy ulicami Świdnicą a Krupniczą. To tu znajduje się Narodowe Forum Muzyki, a wzdłuż placu biegnie południowy odcinek Fosy Miejskiej. Za co lubimy to miejsce? Przede wszystkim za klimat. Na co dzień Plac Wolności jest miejsem, którą szczególnie upodobali sobie deskorolkarze i osoby jeżdżące na rolkach. Jeśli tylko będziecie mieli okazję, polecam przysiąść na przylegających do Muzeum Teatru schodach z kawą i poobserwować ich popisy. 

Plac Wolności bywa też areną eventów kulturalnych, festynów i koncertów. Niedaleko niego znajduje się Opera Wrocławska i zabytkowy Pałac Królewski, w którym mieści się muzeum. Pod placem zlokalizowany jest spory, płatny parking, z którego można skorzystać planując zwiedzanie centrum miasta. 

TIP: Parkowanie pod Placem Wolności będzie tańsze, jeśli skorzystacie z aplikacji moBilet. W weekendy i po godzinie 18:00 wolnych i darmowy miejsc można szukać z kolei wzdłuż ulicy Podwale. 

Wrocławskie neony

Jednym z najbardziej klimatycznych miejsc, w które regularnie zaglądamy są Wrocławskie Neony, mieszczące się w jednym z przesmyków pomiędzy ul. Antoniego a Ruską. To niecodzienne podwórko kusi ogromnymi napisami, które wieczorami rozbłyskują przeróżnymi barwami.

Jaka jest historia tego miejsca? Wiszące “reklamy” i szyldy, które podziwiać można przy ul. Ruskiej 46 c, zostały odratowane od zniszczenia i odrestaurowane przez Tomasza Kosmalę, który pierwszy neon kupił w 2005 roku. W kolejnych latach kolekcja znacznie się powiększyła, a jej okazy możecie podziwiać wieczorami w centrum Wrocławia, popijając drinki w jednej z knajpek ulokowanych na tym samym podwórku.

Mostek Pokutnic

Chcesz podziwiać wrocławski rynek z niecodziennej perspektywy? Pokonaj 247 schodów, aby stanąć na widowiskowym mostku kościoła św. Marii Magdaleny przy ulicy Szewskiej. Łączący dwie wieże świątyni mostek pozwala na obserwację kolorowych kamieniczek z wysokości około 50 metrów. Aby dostać się na górę należy kupić bilet za kilka złotych. Wdrapując się na szczyt mijamy elementy wystawy, która tłumaczy legendy związane z tym miejscem.

Ogród botaniczny

Mimo, że zlokalizowany jest niedaleko centrum, bo przy skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Wyszyńskiego, stanowi przestrzeń, w której można zaznać spokoju i poobcować z naturą. Co ciekawe początki tego miejsca sięgają 1811 roku. Ogród podarował Uniwersytetowi pruski król Fryderyk Wilhelm III, a pierwszymi egzemplarzami tutejszej kolekcji botanicznej było ponad 400 roślin zamówionych u ogrodnika z Oleśnicy. 

W ogrodzie można znaleźć m.in. szklarnie, alpinarium (przestrzeń zaprojektowaną ze skał, kamieni i ziemi), akwaria czy arboretum, czyli ogród złożony z drzew i krzewów. Wrocławski Ogród Botaniczny można zwiedzać codziennie pomiędzy kwietniem a październikiem. Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku, ale w szczycie sezonu to miejsce jest dostępne dla zwiedzających najdłużej, bo od godziny 9 do 19.

Normalny bilet jednorazowy kosztuje 20 zł. Ulgowy jest o połowę tańszy. 

Park Staromiejski

Miejsce nazywane również Ogrodem Staromiejskim znajduje się w centrum Wrocławia, a jego początki pamiętają jeszcze czasy Napoleona. Inspiracją do stworzenia tej zelonej aranżacji były XIX wieczne Ogrody Tivioli. Z racji tego, że Park sąsiaduje z Teatrem Lalek, który na jego terenie posiada swoją scenę letnią, często odbywają się w im eventy kulturalne, koncerty, czy przedstawienia.

Co w nim takiego niezwykłego? Przede wszystkim przepiękna karuzela, która swoją stylistyką nawiązuje do dawnych czasów. Przy sprzyjającej aurze można z niej skorzystać codziennie, przy czym w dni robocze otwarta jest od godziny 11 do 18, a w weekendy do 19. Bilet kosztuje 2 zł.

W Parku Staromiejskim możemy znaleźć również fontannę z piaskowca, prezentującą Chłopca z łabędziem czy klatkę z ptakami. 

Rejs po Odrze

Ciekawą alternatywą do zwiedzania Wrocławia pieszo jest rejs statkiem po Odrze. Perspektywa miasta widziana z wody bywa zaskakująca 😉

Do dyspozycji jest kilka przystani, skąd na taki rejs można się udać – m.in. w okolicy katedry, ZOO czy Mostu Zwierzynieckiego. Ceny biletów za rejs w dwie strony to ok. 25 zł za osobę dorosłą. Istnieje także możliwość odbycia rejsu nocnego – wtedy atrakcja będzie nas kosztować 30 zł, a kursy odbywają się w weekendy, święta lub na zamówienia indywidualne.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: http://www.statekpasazerski.pl/cennik-rejsy-wroclaw.html

Bulwary odrzańskie

Jednym z najbardziej tętniących życiem miejsc w stolicy Dolnego Śląska są odrzańskie bulwary, zagospodarowane i “odświeżone” kilka lat temu. Obecnie bulwary zostały przystosowane do potrzeb mieszkańców i stanowią miejsce wielu spotkań, w sezonie letnim nawet do późnych godzin nocnych. Bulwar Xawerego Dunikowskiego to idealne miejsce na spacer z przepiękną panoramą Ostrowa Tumskiego w tle.

Kościół Opatrzności Bożej we Wrocławiu

Jedna ze świątyń tworząca wrocławską Dzielnicę Czterech Wyznań. Kościół należy do diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a z uwagi na bliskie sąsiedztwo z pałacem królewskim w danych czasach nosił nazwę dworskiego. Choć z zewnątrz 30 metrowy budynek może wydawać się dość niepozorny w swoim wnętrzu kryje prawdziwe perełki – przepiękną białą ambonę oraz dwa piętrami stylowych empor, czyli przestrzeni przypominających antresole, które najczęściej zarezerwowaną dla kościelnego chóru i organów.

Park Brochowski

Znajdujący się w południowo-wschodniej części Wrocławia park jest najstarszym tego typu miejscem w stolicy Dolnego Śląska. Powstanie parku to zasługa Zakonu Świętego 

Augustyna, który pracował nad nim pomiędzy 1727 a 1733 rokiem. 

Przez park przepływa Brochówka, która wraz z innymi mniejszymi ciekami wodnymi tworzy niewielką sieć. Z tego też powodu na jego terenie znajduje się kilka mostków i kładek, a także oczko wodne. Jednak szczególnego charakteru temu miejscu nadaje jeden element – naturalny labirynt, pełen krętych przejść, w których łatwo się zagubić 🙂

Wrocławskie mosty

Choć Wrocław nie bez powodu bywa nazywana miastem stu mostów, do naszych ulubionych należą szczególnie dwa: Zwierzyniecki oraz Grunwaldzki.

Ten pierwszy, o charakterystycznej żółtej konstrukcji znajduje się niedaleko ZOO. U “wrót” Mostu Zwierzynieckiego stoją charakterystyczne, zdobione kolumny. Za jego oświetlenie odpowiadają bardzo klimatyczne latarnie, idealnie komponujące się ze strzelistą konstrukcją tej budowli. Choć Most Zwierzyniecki dobrze prezentuje się o każdej porze dnia, warto zajrzeć w jego okolice również nocą. Klimat jest niesamowity. 

Most Grunwaldzki posiada zupełnie inny styl i stanowi jedno z tych miejsc, przy którym nadal lubimy się zatrzymać, nawet pomimo długich lat spędzonych we Wrocławiu. Szczególnie jeśli pogoda pozwala akurat na to, aby przy promieniach zachodzącego słońca obserwować okolice Ostrowa Tumskiego. 

Sklep z plakatami

Ewa

Dotychczasowe podróże: Albania, Austria, Azerbejdżan, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Norwegia, Oman, Portugalia, Słowenia, Węgry, Włochy | Sprzęt foto: iPhone 11 Pro, Nikon D5200 + Nikkor 50 mm 1:1,8G, Olympus OM-D E-M10 III + Olympus Digital 45 mm 1:1,8 | Dron: DJI Mavic Mini

One thought on “Wrocław nieoczywisty, czyli 12 ciekawych miejsc, które trzeba zobaczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top