Toskania – 3 dni w krainie cyprysów. Główne atrakcje i praktyczne porady

Toskania była jednym z przystanków na mapie naszego tegorocznego road tripu. Trzy, nawet najbardziej intensywne dni spędzone w tym niezwykłym regionie to zdecydowanie za mało, aby nacieszyć się krajobrazami pełnymi pagórków i rzędów równo rosnących cyprysów. Jednak zdecydowanie wystarczyło, by choć odrobinę jej zasmakować i podkręcić apetyt na więcej. Kto wie? Może za jakiś czas uda się tu wrócić?

Nasza toskańska przygoda zakładała dotarcie do czterech atrakcji: stolicy regionu, czyli Florencji, niewielkiej miejscowości położonej na wzgórzu – Pienzy oraz dwóch słynnych term: Bagni San Filippo oraz Terme di Saturnia. Poniżej fotorelacja z tych miejsc, opis atrakcji, które szczególnie nas zachwyciły i garść praktycznych porad.

Florencja

Jako, że na zwiedzanie włoskiej Firenzy przeznaczyłyśmy jedynie kilka godzin, nasz ekspresowy city break ułożył się w prawdziwy bucket list, na której znalazło się:

1. Zrobienie zdjęcia przy Katedrze Santa Maria del Fiore

Zdjęcie (i to nie jedno) udało nam się robić, ale zdecydowanie łatwiej byłoby upolować wymarzony kadr udając się na plac przy katedrze wczesnym rankiem w dzień roboczy. My jednak dotarliśmy około południa w sobotę, więc przy głównej atrakcji miasta było tłoczno. Niemniej jednak nawet jeśli nie jesteście fanami zwiedzania obiektów sakralnych, do Katedry Matki Boskiej Kwietnej warto dotrzeć, bo pod względem architektonicznym to miejsce zachwyca. I moim zdaniem przebija nawet słynną mediolańską duomo. Charakterystyczna biało-czarna fasada nawet na żywo wygląda, jakby przed chwilą została naszkicowana ołówkiem, a czerwona kopuła onieśmiela swoim rozmiarem.

Będąc w okolicy katedry warto przespacerować się również sąsiadującymi z nią uliczkami – z niektórych można upolować naprawdę niezłe ujęcie. Poza tym, jest w nich znacznie spokojniej i bardzo klimatycznie. 

2. Posmakowanie lokalnej kuchni 

Choć perspektywa zatrzymania się w jednej z restauracji, które poza jedzeniem oferowały również widok na Katedrę Santa Maria del Fiore była bardzo kusząca, ostatecznie rozsądek wziął górę. I to okazało się strzałem w dziesiątkę, bo kilka uliczek dalej od największego zgiełku, znalazłyśmy pyszną i autentyczną włoską knajpkę – La Capannina Bistrot, w której za około 8-9 euro można było było skosztować m.in. gnocchi. Ja zdecydowałam się na wersję z gorgonzolą, a Paulina na zestaw z sosem pomidorowym i mozzarellą. Do tego nie mogło oczywiście zabraknąć prawdziwie włoskiego piwa 🙂

Poza gnocchi w karcie można było również znaleźć spaghetti na 16 różnych sposobów, risotto, kilkanaście dań głównych i desery (tiramisu czy panna cotta za 3,5 euro).

3. Dotarcie do Mostu Świętej Trójcy (Ponte Santa Trinita)

Pod względem architektonicznym most nie wyróżnia się niczym szczególnym. Co więc przyciągnęło nas do tego miejsca? Widok na sąsiedni Ponte Vecchio, czyli Most Złotników – jeden z najstarszych florenckich mostów, na którym mieszczą się sklepiki z biżuterią i pamiątkami. 

4. Podziwianie panoramy miasta z Placu Michała Anioła

Położony na wzniesieniu Plac Michała Anioła sąsiaduje z tarasowymi ogrodami różanymi. Nawet pomimo żaru lejącego się z nieba warto się tutaj wspiąć, by podziwiać nie tylko górującą nad miastem Katedrę Matki Boskiej Kwietnej, ale także Most Złotników, Pałac Vecchio czy Kościół Świętego Krzyża (Basilica di Santa Croce).

Poza możliwością oglądania panoramy Florencji można tu także skorzystać z oferty gastronomicznej. Tuż obok głównego tarasu znajduje się bar, a nieco dalej – przy parkingu – dwie restauracje. 

TIP: Centrum Florencji zostało podzielone na kilka stref. W części z nich ruch samochodowy dozwolony jest tylko dla mieszkańców czy taksówek. Aby uniknąć mandatu czy niepotrzebnego stresu, wygodnym rozwiązaniem jest pozostawienie auta na parkingu poza miastem oznaczonym na mapie jako “Drive and Tramway” Villa Costanza. Pierwsza godzina jest darmowa, postój do 4 godzin to koszt 2 euro, z kolei za pozostawienie auta na czas od 4 do 10 godzin trzeba zapłacić 5 euro. Postój do 24 h to z kolei koszt rzędu 7 euro. Więcej szczegółów na temat cennika można znaleźć na stronie: https://parcheggiovillacostanza.it/en/villa-costanza-parking/villa-costanza/cars/. Bezpośrednio przy parkingu zlokalizowany jest przystanek tramwajowy, skąd w około 20 minut można dotrzeć do centrum linią T1. Koszt 90-minutowego biletu to 1,5 euro. 

Pienza

Choć Pienza to bardzo niepozorne miasteczko, zamieszkiwane przez nieco ponad 2200 osób może poszczycić się wyjątkową historią. To tu urodził się papież Pius II,  który po wstąpieniu na tron Piotrowy postanowił przebudować rodzinne wówczas Corsignano w miasto idealne. Przedwczesna śmierć papieża pozwoliła jedynie na częściowe zrealizowanie tego planu, a jednym z ostatnich dokonań jakie zrealizował, była zmiana nazwy miasteczka na Pienza. 

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Przede wszystkim z uwagi na jego wyjątkowy urok i charakter. Mimo lekkiego gwaru, spacerując wąskimi uliczkami ma się szansę na delektowanie się chwilą i poczucie, że świat wkoło wcale nie musi pędzić. Pienza to także idealne miejsce do tego, by posmakować lokalnych specjałów: serów, w tym owczego Pecorino, którego zapachu nie sposób pomylić, mięs, oliwy czy wina. 

Jednak to nie jedyne elementy, które wpływają na wyjątkowość tego miejsca. Z uwagi na swoje położenie Pienza jest również idealnym punktem widokowym do podziwiania prawdziwie tokarskich krajobrazów. 

TIP: Miasteczko jest niewielkie, dlatego warto wybrać się do niego wcześnie. W okolicy południa, szczególnie w niedzielę, będzie problem ze znalezieniem miejsca do pozostawienia auta – nawet na płatnych parkingach.

Termy w Toskanii

Terme di Saturnia

Chyba najbardziej znane termy we Włoszech, a na pewno najbardziej malownicze. Dostęp do nich jest bezpłatny i możliwy całą dobę. Woda w charakterystycznych basenach ma temperaturę ok 37 stopni Celsjusza i jest bogata w siarkę. Ponieważ co sekundę przepływa jej ok. 500 litrów jest stale filtrowana. Tuż nad basenami, obok rwącego potoku, w którym woda jest najcieplejsza znajduje się klimatyczny budynek starego młyna. 

TIP: Parking przy Terme di Saturnia jest bezpłatny. Próbując dotrzeć do tego miejsca autem szukajcie w nawigacji punktu oznaczonego jako Cascate del Mulino. Wpisując Terme di Saturnia dotrzecie do nowoczesnego kompleksu hotelowego z basenami termalnymi. 

Bagni San Filippo

Najgorętsze toskańskie źródło w połączeniu z wapiennymi skałami robi wrażenie. Temperatura wody u samego źródła potrafi przekroczyć 50 stopni Celsjusza. Im niżej położone baseny – tym woda chłodniejsza. Bagni San Filippo są stosunkowo dużymi termami, a ich ułożenie sprawia, że każdy powinien znaleźć tu zaciszne miejsce dla siebie. Podobnie jak w Terme di Saturnia i tutejsza woda zawiera sporo siarki i posiada właściwości lecznicze. 

TIP: Najbliższy parking znajduje się po prawej stronie jednokierunkowej ulicy Via Fosso Bianco. Postój jest płatny, a automaty, teoretycznie również obsługujące karty, w praktyce przyjmują jedynie monety.

Ebook Przewodnik po Włoszech

Ewa

Dotychczasowe podróże: Albania, Austria, Azerbejdżan, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Oman, Portugalia, Słowenia, Stany Zjednoczone, Węgry, Włochy | Sprzęt foto: iPhone 11 Pro, Nikon D5200 + Nikkor 50 mm 1:1,8G, Olympus OM-D E-M10 III + Olympus Digital 45 mm 1:1,8 | Dron: DJI Mavic Mini

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top