Portugalskie Azory, które często określane są mianem europejskich Hawajów, to miejsce, gdzie rządzi natura. Soczysta zieleń, zmienna pogoda, różnorodna rzeźba terenu to jedne z aspektów, które przypadną do gustu podróżnikom, którym przyroda daje wytchnienie, a zwiedzanie tego rodzaju miejsc to główny cel ich wycieczek.
Największą i najludniejszą wyspą z archipelagu Azorów jest São Miguel – raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. W tym wpisie podpowiemy, co warto zobaczyć i czego nie można przegapić podczas wizyty na São Miguel. Być może to będzie inspiracja, by zabookować czym prędzej bilety lotnicze?
O São Miguel
São Miguel znana jako “Zielona Wyspa” ze względu na bujną roślinność i malownicze krajobrazy, przyciąga przybyszów z całego świata. My spędziłyśmy tam 4 dni, co z perspektywy czasu wydaje się zbyt mało. Dlaczego? Aura niewielkiego archipelagu, leżącego na wzburzonych wodach Atlantyku, bywa bardzo zmienna. W trakcie jednego dnia pogoda może przybierać naprawdę wiele twarzy – od słońca, po deszcz i wichury. Niestety bywa i tak, że gęste chmury pokrywają azorskie niebo przez kilka dób, w związku z czym w trakcie zbyt krótkiego tripu można trafić na niezbyt korzystne warunki do uprawiania outdoorowych aktywności.
My w pewnym sensie właśnie tego doświadczyłyśmy – na szczęście zdarzały się “przebłyski”, a w trakcie niepogody stawiałyśmy po prostu na road trip w pełnym tego słowa znaczeniu. Zwiedzałyśmy przemieszczając się autem, podziwiając zza szyby piękne krajobrazy, zatrzymując się w niewielkich knajpkach na kawę czy coś słodkiego, a kiedy pogoda na to pozwalała, wyskakując na punkty widokowe, by podziwiać niesamowite widoki. Co zatem udało się zobaczyć, a co “odhaczymy” przy kolejnej wizycie na Azorach? Lista poniżej!
Stolica wyspy: Ponta Delgada
Stolica wyspy São Miguel i największe miasto Azorów, jest miejscem, w które z pewnością warto choć na chwilę zajrzeć. Zwiedzanie polecamy rozpocząć od Portas da Cidade, czyli bram miejskich z XVIII w. – jednego z symboli Ponta Delgady. Tuż obok znajduje się piękny plac Gonçalo Velho Cabral. Miłośnicy architektury sakralnej powinni odwiedzić kościół São Sebastião, zachwycający swoją barokową fasadą i bogato zdobionym wnętrzem.
Kolejnym punktem wartym uwagi jest Convento de Nossa Senhora da Esperança – klasztor, gdzie przechowywana jest figura Chrystusa z Milagres. Z kolei Forte de São Brás – forteca z XVI w., to obiekt o znaczeniu historycznym – niegdyś chroniła miasto przed atakami, a dziś oferuje piękne widoki na port.
W muzeum Carlos Machado osoby zainteresowane kulturą i sztuką znajdą coś dla siebie. Zasoby instytucji związane z historią, etnografią i sztuką Azorów. Bilet wstępu to koszt zaledwie 2 Euro.
Więcej szczegółów znajdziecie na stronie internetowej.
Jeśli zwiedzanie da się we znaki, ukojenie znajdziemy w ogrodach botanicznych Jardim António Borges – wstęp bezpłatny, otwarte codziennie od 9:00 do 18:00.
W stolicy mieści się również plantacja ananasów – Plantação de Ananás dos Açores – które są dobrze znane na atlantyckim archipelagu. Owoce te są uznawane za jedne z najsmaczniejszych na świecie. Za wstęp na plantację nie trzeba płacić. Na miejscu dostępny jest sklep, gdzie można nabyć smakołyki.
Basen oceaniczny Ponta da Ferraria
Ponta da Ferraria przypadnie do gustu amatorom kąpieli w wodach o właściwościach zdrowotnych. W tym miejscu znajdziecie baseny oceaniczne ogrzewane przez podwodne źródła geotermalne. Położone na zachodnim wybrzeżu wyspy, w malowniczej scenerii klifów i wulkanicznych formacji skalnych, oferują unikalne doświadczenie kąpieli w naturalnie podgrzewanej wodzie morskiej.
Woda osiąga temperaturę do 28-30°C, tworząc idealne warunki do relaksu, szczególnie podczas przypływu, gdy ciepłe źródła mieszają się z chłodniejszą wodą oceanu. Miejsce to jest popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, którzy przyjeżdżają tu, aby cieszyć się właściwościami termalnych kąpieli oraz niesamowitymi widokami na Atlantyk.
Widoki z drona też robią robotę! Mimo chwiejnej aury udało nam się złapać kilka kadrów.
TIP: zjazd i podjazd do tego miejsca dla tych o mocnych nerwach (lub silnikach!).
Basen oceaniczny Caneiros i formacje wulkaniczne przy Sunset Steve’s Bar
W tym miejscu miałyśmy okazję obejrzeć niezwykły spektakl oceanu, fal i rozlewającej się wody po skałach wulkanicznych wybrzeża. Obok mieści się niewielki barek z jedzeniem i napojami, oferujący widok z zewnętrznego tarasu lub oszklonego pomieszczenia. Polecamy cappuccino z tym magicznym widokiem! Nieopodal mieści się także kolejny basen, gdzie można zażyć zdrowotnych kąpieli.
Miradouro da Ponta do Escalvado
Jeden z punktów widokowych na wyspie São Miguel, położony na wybrzeżu w pobliżu miejscowości Varzea. Łatwo dostępny samochodem – obok znajduje się dedykowany plac do parkowania. Idealne miejsce na krótki przystanek podczas zwiedzania zachodniej części wyspy, gdzie można w ciszy i spokoju delektować się pięknem natury. Oferuje zapierające dech w piersiach panoramy na Atlantyk, imponujące klify i okoliczne tereny wulkaniczne.
Przy dobrej pogodzie można dostrzec także wyspę Mosteiros z jej charakterystycznymi wulkanicznymi formacjami skalnymi. Warto rozważyć wizytę o zachodzie słońca, kiedy niebo i ocean tworzą niezapomniany spektakl kolorów.
Miradouro da Vista do Rei
Jednymi z bardziej znanych miejsc na São Miguel są okolice jezior Azul i Verde – oba mieszczą się w kraterach wygasłych wulkanów. Wokół nich można znaleźć wiele punktów widokowych, z których zbiorniki wodne można obserwować z wysokości. Dużą popularnością cieszy się się Miradouro da Vista do Rei, położony w masywie wulkanicznym Sete Cidades.
Nazwa punktu widokowego – w tłumaczeniu “Widok Króla” – wzięła się od wizyty króla Carlosa I, który był zachwycony tym miejscem, kiedy je odwiedzał na początku XX w. Miradouro da Vista do Rei jest łatwo dostępny samochodem, a na miejscu znajduje się parking. W przypadku dobrej aury pogodowej można spodziewać się zatłoczenia.
Miradouro da Boca do Inferno
Klasyk azorski – jeden z najbardziej epickich widoków, znanych z internetowych fotografii. Aby dotrzeć na ten punkt należy przejść krótki szlak, który powinien zająć około kwadrans. Trekking rozpoczyna się na niewielkim parkingu, który oznaczyłyśmy na mapce (Parque estacionamento Lagoa do Canário).
Odpowiednio przygotowana ścieżka, przebiegająca po grzbiecie wzniesienia, oferuje na swym końcu piękną panoramę z trzema jeziorami na horyzoncie – poza Azul i Verde można zobaczyć również jezioro de Santiago. Miejsce urzeka również w trakcie niezbyt sprzyjającej aury – obserwacja chmur przesuwających się po zielonych zboczach górzystych terenów to istna magia.
Niesamowite widoki mają swoje wady – tu spotkałyśmy najwięcej osób w trakcie naszego całego pobytu na Azorach 😉
Kanał i miejscowość Sete Cidades
Jeziora Azul i Verde rozdziela cienki przesmyk, którego szerokość mierzy tyle samo co dwupasmowa droga. Warto zatrzymać się chociaż na chwilę przy kanale i w zależności od dostępnego czasu, udać w jedną z oferowanych ścieżek przy brzegach zbiorników wodnych. Ciekawym doświadczeniem jest także przystanek w niewielkiej miejscowości o tej samej nazwie. Spacer uliczkami i obserwacja niewielkich, urokliwych domków to dobry pomysł na przerwę od road tripu.
Były port i zatoczka rybacka Porto das Capelas
Punkt mieszczący się na północnym brzegu wyspy nie wyglądał zbyt turystycznie, za to zrobił na nas duże wrażenie. Niegdyś port rybacki, dziś miejsce opuszczone, ale niezwykle klimatyczne. Spory atut stanowią walory naturalne, mianowicie czarno-zielone, skaliste brzegi, turkusowa woda czy ptaki zamieszkujące urwisko.
Ribeira Grande
Urokliwe miasteczko położone na północnym wybrzeżu wyspy, będące drugim co do wielkości ośrodkiem miejskim na wyspie. Znane ze swojej kolonialnej architektury, malowniczych uliczek i atrakcyjnej linii brzegowej, stanowi interesujący punkt na mapie.
Serce miejscowości stanowi plac Praça do Município, otoczony ratuszem z barokową fasadą oraz pięknym kościołem Matriz de Nossa Senhora da Estrela. Spacerując po centrum, warto odwiedzić także XVIII-wieczny most Ponte dos Oito Arcos.
Atut Ribeira Grande stanowi także przymorze (a właściwie “przyocean”), znane z plaż, takich jak Praia de Santa Bárbara, popularna wśród surferów i miłośników sportów wodnych. To idealne miejsce na relaks i podziwianie wód Atlatyku. Przy brzegu mieści się także niemały kompleks basenów (Poças Municipal Swimming Pool). Opcja ta jest idealna dla rodzin z dziećmi, w trakcie naszych odwiedzin miejsce to było jednak zamknięte.
Wodospad Salto do Cabrito
Malowniczy wodospad położony nieco na uboczu, otoczony bujną roślinnością i skalistymi formacjami. Woda spadająca z wodospadu tworzy efektowną kaskadę, co sprawia, że jest to popularne miejsce do zrobienia atrakcyjnych zdjęć.
My do wodospadu zdecydowałyśmy się dotrzeć pieszo, pozostawiając auto na niewielkim parkingu “u góry”. Dlaczego “u góry”? Do miejsca docelowego prowadzi bardzo stroma droga – zdarzyło się kilku śmiałków, którzy zdecydowali się zjechać samochodem i mieć krótszy dystans do pokonania na nogach, ale wynajęty przez nas pojazd nie był zbyt mocny, dlatego zdecydowałyśmy się na inną opcję.
W momencie, gdy odwiedzałyśmy Salto do Cabrito, nie napotkałyśmy dzikich tłumów. Raczej kilka osób, z którymi się minęłyśmy – mając tym samym widok na wodospad wyłącznie dla siebie. Miejsce jest bezpłatne.
Gorące źródła Centro de Interpretação Ambiental da Caldeira Velha
Przez zawirowania pogodowe, jakie nas napotkały w trakcie pobytu na Azorach, słynne gorące źródła i baseny termalne były czynne, lecz nie umożliwiano kąpieli (trwały prace remontowe) – jedynie spacer po bujnym ogrodzie, z tajemniczymi zakamarkami. Czy warto było mimo wszystko wejść?
Jak najbardziej! Park jest przepiękny i królują w nim palmy oraz paprocie. Na dodatek można z bliska zobaczyć gorącą, bulgoczącą wodę o specyficznym kolorze i zdrowotnych właściwościach.
Wejście na teren Caldeira Velha jest płatne – bilet typu Visit, czyli zwiedzanie bez kąpieli to koszt 3 euro. Z kolei decydując się na opcję “wypasioną” zapłacimy 10 euro za osobę. Bilety można nabyć online, bądź w kasie przy wejściu. Na miejscu dostępne są przebieralnie i toalety.
Jezioro Fogo
Położone w kalderze wulkanicznej, zachwyca swoim turkusowym kolorem i malowniczym otoczeniem. To popularny cel wycieczek turystycznych, oferujący możliwość spacerów wśród bujnej roślinności i podziwiania niezwykłego krajobrazu. Jednym z punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę zbiornika wodnego, jest Mirador Lago do Fogo lub Miradouro do Pico da Barrosa.
Plantacja herbaty Gorreana Tea Factory
Jedną z mniej typowych atrakcji na Azorach, jest niewielka plantacja herbaty (jedyna w Europie!), na której można podziwiać charakterystyczne krzaczki, tworzące swego rodzaju tunele na niewielkich wzniesieniach północnej części São Miguel. Wstęp do pomieszczeń, gdzie można obejrzeć maszyny używane na plantacji, jest bezpłatny. Obok mieści się również sklepik, w którym nabędziemy oryginalne produkty z plantacji oraz lokalne pamiątki.
Inne miejsca i atrakcje
Z uwagi na kapryśną pogodę, nie udało się nam zobaczyć wszystkich zaplanowanych miejsc. Poniżej wrzucamy jednak listę pozostałych atrakcji:
- wodospad Poco Azul
- czarna plaża – Viola Beach
- gorący wodospad Cascata da Ribeira Quente
- wodospad Cascata Salto do Prego
- szlak z hawajskimi widokami – Fajã do Araújo
- rejs na ocean, by podziwiać wieloryby