W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie solo, poszukując nie tylko przygód, ale także osobistego rozwoju i głębszego zrozumienia siebie. Podróżowanie samemu może być nie tylko wyjątkowym doświadczeniem, ale także świetnym sposobem na pokonanie własnych lęków i wyjście poza strefę komfortu.
W tym wpisie blogowym przyjrzymy się bliżej temu, dlaczego warto podróżować w pojedynkę – jakie są potencjalne korzyści i jak należy się przygotować, by taka podróż była nie tylko bezpieczna, ale także pełna niezapomnianych chwil. Czy warto odważyć się i wyruszyć w samotną podróż w nieznane? Dowiedz się z poniższego artykułu!
Zalety podróżowania solo
O tym, jakie są zalety podróży solo, warto przekonać się na własnej skórze. I jestem świadoma, że taki trip to także spory “koszt”, jakim może okazać się opuszczenie strefy komfortu, ale jestem przekonana, że dla wielu osób zalety zdecydowanie przeważają niedogodności, które mogą wynikać z wyjazdów w pojedynkę.
👍 Samorealizacja i rozwój osobisty
Nie wiem jak Ciebie, ale ja lubię wyzwania oraz samorozwój. A podróżowanie solo jest zdecydowanie jednym z największych moich “odkryć” ostatnich lat – idzie za tym ogromna satysfakcja, jak wiele można nauczyć się dzięki takim wojażom.
W trakcie samotnej podróży stajesz przed wyzwaniami, które pomagają lepiej poznać samego siebie. To idealna okazja do odkrycia mocnych stron, przezwyciężania własnych ograniczeń oraz rozwijania umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach.
👍 Elastyczność i swoboda w planowaniu podróży
Ile razy nie byłeś w stanie dograć urlopu z Twoim towarzyszem podróży? Czy zdarzały się sprzeczki odnośnie planu zwiedzania? A może bywało tak, że nie zawsze się dogadywaliście, co rujnowało nastrój?
Wybierając się samotnie w nieznane, zyskujesz pełną kontrolę nad własnym kalendarzem i decyzjami dotyczącymi harmonogramu i trasy. Nie musisz dostosowywać się do cudzych preferencji czy decydować się na kompromis, co daje możliwość odkrywania miejsc w tempie, które odpowiada Twoim własnym potrzebom. Czy to spontaniczny przystanek w malowniczym miejscu, czy zmiana trasy w ostatniej chwili – podróżowanie solo pozwala ci realizować się w podróży w sposób, który odpowiada twoim osobistym upodobaniom i nastrojom.
👍 Poznanie nowych ludzi i kultur
Poznanie nowych osób w trakcie podróży oraz rozmowy z nimi to jedno z najmilszych moich wspomnień z dotychczas odbytych wojaży. Podróżując samemu jest to jeszcze bardziej możliwe – zdecydowanie łatwiej otworzyć się na rozmowy z nieznajomymi czy pogłębianie tajników lokalnych obyczajów. Również możesz być ciekawym “obiektem” dla lokalsów, którzy chętniej zagają by poznać Twoją historię. Poza tym, to także doskonała okazja do nawiązania znajomości z innymi podróżnikami.
👍 Wzrost pewności siebie i zdolności radzenia sobie w różnych sytuacjach
Solo podróż to niemałe wyzwanie, jednak to co za sobą niesie to wzrost pewności siebie, obycie w różnych sytuacjach i pewność, że można polegać na sobie, a strefy dyskomfortu to przysłowiowa bułka z masłem.
👍 Czas dla siebie
Last but not least… “Me time”, tak często przez nas zaniedbywany. Taki czas może mieć swój unikatowy, terapeutyczny charakter.
Wyzwania podróżowania solo
W podróży solo można liczyć na niezapomniane doznania i satysfakcję, ale istnieje również szereg wyzwań, jakie za sobą niesie ten sposób spędzania czasu. Nie sposób uniknąć pewnych niedogodności, które stają się integralną częścią takiej przygody.
🔥 Samotność i tęsknota za bliskimi
Nie każdy jest gotów na bycie ze sobą sam na sam. I owszem, w podróży możemy czasem zatęsknić za bliskimi, rodziną, pupilami, ale z drugiej strony warto ten czas wykorzystać na maxa, ale i pomyśleć o zorganizowaniu go sobie odpowiednio. Miejscowe rozrywki, czas na przeczytanie książki, krzyżówki, podcasty – mamy obecnie mnóstwo możliwości, by poza samym zwiedzaniem, urozmaicać chwile spędzane samemu.
🔥 Bezpieczeństwo i świadomość otoczenia
Istotnym aspektem w podróży solo jest poczucie bezpieczeństwa. To jeden z największych mankamentów, które niesie za sobą ten rodzaj wyjazdów. Zanim wyruszymy w nieznane dobrze jest poświęcić nieco czasu, by wykonać research o miejscu, do którego chcemy się udać, poznać charakterystykę miejsca, miejscowe obyczaje, a na podstawie wszystkich tych aspektów, przygotować również z wyprzedzeniem na losowe sytuacje.
🔥 Organizacja finansów
Z pewnością podróżowanie w grupie jest zaletą, jeśli chodzi o finansowy aspekt. Dzielenie się kosztami sprawia, że możemy podróżować taniej, do czego dąży wielu podróżników. I ten czynnik z pewnością jest mankamentem wypadów solo, jednak można zaradzić temu na kilka sposobów – np. w poruszaniu wybierając transport publiczny, w noclegach decydując się na hostele, a w kwestii jedzenia warto poszukać typowo lokalnych (i często tańszych) restauracji lub wypróbować street food’u.
🔥 Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych
Podróżując solo jesteś poniekąd skazany na komunikację – więc jeśli tego nie lubisz, musisz zacisnąć zęby i przetrwać. Odbiór kluczy do wynajętego pokoju hotelowego? Zakupy w sklepie? Odebranie wynajętego auta? To wszystko będzie trzeba załatwić samemu, ale z pewnością wpłynie to pozytywnie na budowanie rezyliencji i pewności siebie.
>> Bądź z nami na bieżąco, śledź nas w social mediach 👇<<
Jak się przygotować do podróży solo
Podróż solo już sama w sobie jest ekscytująca, dlatego warto odpowiednio się do niej przygotować i nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, bo to z pewnością spotęguje nerwy, a może i nawet zrujnuje dobry humor i nastawienie przed przygodą. Kiedy finalnie decyzja o wyjeździe w pojedynkę zapadnie, dobrze jest rozplanować przygotowania w dłuższym okresie czasu, aniżeli na kilka dni przed wyjazdem czy wylotem. Co konkretnie warto zrobić?
🧭 Research miejsc docelowych
Nie zdecydowałabym się na samotną podróż, gdybym nie wiedziała jak niebezpieczny jest kraj, do którego się wybieram. Szczególnie będąc kobietą trzeba się wciąż liczyć, iż w różnych kulturach stosunek do płci pięknej może się różnić i warto zadbać o własną świadomość w tym temacie.
Przed wyjazdem polecam dokonać researchu na temat miejsc, które znajdą się w planie zwiedzania. Których dzielnic w miastach unikać? Czy lepiej nie spacerować po zmroku? Jak wygląda przestępczość w danym miejscu? Czy grasują kieszonkowcy?
🧭 Organizacja z wyprzedzeniem
Kiedy finalna decyzja o destynacji podróży zapadnie, można zacząć planowanie – im szybciej tym lepiej 😉 Po pierwsze – noclegi czy wynajem samochodu będą tańsze, zaś sam wybór ofert szerszy. Po drugie – bufor czasowy pozwala na spokojne decyzje i mniejsze nerwy przed samym wyruszeniem w drogę.
Również istotne jest, by przy rezerwacji noclegów zwrócić uwagę na oceny i zadbać o to, by miejsce w którym się zatrzymamy było przyjazne i bezpieczne.
🧭 Pakowanie i minimalizowanie bagażu
Dobrze jest nie zapominać, iż w razie czego nikt nie pomoże nam z niesieniem bagażu – chyba że życzliwy lokals 😉 Z kolei do miejsc trudno dostępnych może lepiej zabrać plecak zamiast walizki? A garderobę i sprzęty, które chcemy zabrać ze sobą, dobrze jest zoptymalizować, by nie wozić w tę i z powrotem zbędnych kilogramów. Do samolotu przyda się też mobilna poduszka, cieplejsze okrycie (klimatyzacja potrafi dać się we znaki), przekąski.
🧭 Zorganizowanie dokumentów podróżnych i ubezpieczenia
Jednym z podstawowych obowiązków w trakcie przygotowań do podróży jest zadbanie o pakiet niezbędnych dokumentów (paszport, dowód, wiza, prawo jazdy itd. – więcej o tym można przeczytać w naszym dedykowanym WPISIE o niezbędnikach w podróży) oraz ubezpieczenie, które w razie czego pokryje koszty wizyty u lekarza czy wizytę w szpitalu.
🧭 Komunikacja z rodziną i przyjaciółmi oraz hostem
Trudno przewidzieć każdą losową sytuację, dlatego warto mimo wszystko komunikować się z bliskimi, dać im znać gdzie się zatrzymamy w hotelu czy pensjonacie oraz jakie miejsca planujemy odwiedzić na przestrzeni całej wycieczki. Również kontakt z hostem, u którego się zatrzymamy może okazać się pomocny, chociażby by wykonać telefon w sytuacji niebezpiecznej czy zamówić taksówkę w razie nagłej niepogody.
🧭 Świadomość kulturowych różnic i szacunek dla miejscowej ludności, ale i… ograniczone zaufanie
Zaznajomienie się z lokalną kulturą i zwyczajami to dobry nawyk, który polecam praktykować przed każdą podróżą, ale w tym przypadku pogłębienie wiedzy o zachowaniach lokalsów będzie szczególnie istotne. Pomoże się to zorientować także w zakresie czyhających na nas nieprzyjemności czy niebezpieczeństw, które mogą być związane z odmiennymi normami czy obyczajami. Polecam również zachowywanie czujności oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania – nawet jak już nawiązane zostaną dobre relacje z tubylcami 🙂
🧭 Obrona własna
Nigdy dotąd nie używałam żadnych środków obrony własnej, ale na moją ostatnią podróż solo wyposażyłam się w gaz pieprzowy. Nie miałam ku temu konkretnych powodów – jednak czułam się jeszcze bardziej bezpiecznie, mając świadomość iż w razie czego nie będę zupełnie bezbronna. Dodatkowo warto też wziąć czołówkę lub latarkę, które mogą przydać się szczególnie w sytuacjach podróżowania do krajów trzeciego świata lub w dzikie, naturalne miejsca.
To co, kiedy ten wyjazd solo? 😇