Toruń w jeden dzień. Co warto zobaczyć, gdzie spać i jeść

Tegoroczny czerwcowy weekend upłynął mi pod znakiem podróży po Polsce. A w zasadzie po jej centralnej części. I tak oto zachwycona łódzkim vibem (o którym mogliście przeczytać w poprzednim wpisie) ruszyłam odrobinę na północ, by ostatecznie dotrzeć do miasta piernika i Kopernika.

Gotowi na toruński citybreak?

Krzywa Wieża

W poszukiwaniu Krzywych Wież wcale nie trzeba wyruszać do Włoch. Bo ta nasza, rodzima znajduje się w Toruniu i jak łatwo można się domyślić swoją nazwę zawdzięcza sporemu odchyleniu od pionu. Legenda głosi, że za jej wzniesienie odpowiada jeden z krzyżackich rycerzy, który spotykał się z córką bogatego kupca, łamiąc przy tym zakonne reguły. 

Wieża została wzniesiona w XIV wieku, jako jedna z baszt obronnych miasta, a jej pochylenie w rzeczywistości było raczej wynikiem osunięcia się piaszczystego podłoża. 

Żywe Muzeum Piernika i Muzeum Toruńskiego Piernika

Toruń piernikiem stoi. Nic więc dziwnego, że sporo atrakcji turystycznych kręci się właśnie wokół tych charakterystycznych słodkości. Jeśli więc będziecie w okolicy polecam odwiedzić Żywe Muzeum Piernika, z którego można wyjść z własnoręcznie przygotowanymi piernikami lub Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie poza warsztatami wypieku dostępna jest również interaktywna wystawa poświęcona historii i piernikarskim zabytkom. 

W obu placówkach bilet wstępu kosztuje od ok. 20 do ok. 40 zł. Zakupu można dokonać na stronach internetowych: tu i tu

Rynek Staromiejski w Toruniu i Ratusz

Centralny, niemal kwadratowy plac miasta to miejsce, w którym słychać tętniące życie. Jest głośno i bywa ciasno, czyli dokładnie tak, jak powinno być. Jego powstanie datuje się na czas po 1251 roku. Od samego początku toruński Rynek Staromiejski stanowił arenę ważnych wydarzeń politycznych i codziennego handlu. To właśnie on uchodzi za najlepiej zachowany kompleks średniowiecznego budownictwa mieszczańskiego w tej części naszego kraju.

W sercu Rynku znajduje się Ratusz, przez znawców architektury uznawany za jeden z najcenniejszych zabytków europejskiego gotyku ceglanego. W dawnych czasach budynek stanowił siedzibę władz i niejednokrotnie rezydencję królów polskich. Najstarszą częścią toruńskiego ratusza jest wieża, pochodząca z 1274 roku. To ona pełniła funkcję archiwum, tu przechowywano zbroje i kosztowności, a także robiła za… więzienie. 

Ulica Szeroka

Jedna z kluczowych ulic miasta była niegdyś uważana za najbardziej prestiżową lokalizację Torunia. To przy niej mieszkały najbardziej wpływowe i najbogatsze rodziny kupców i rzemieślników. Choć dziś, za sprawą przekształceń z XIX wieku nie ma już zbyt wiele ze swojej gotyckiej odsłony, warto na nią trafić i poczuć tutejszy klimat. 

Ruiny Zamku Krzyżackiego i Gdanisko

Toruński Zamek to jedna z najstarszych budowli miasta. Źródła podają, że pierwsze prace mogły wystartować nawet w pierwszej połowie XIII wieku. Aktualny stan zabytku to efekt splotu wielu historycznych wydarzeń, m.in. zajęcia budynku przez mieszczan, do jakiego doszło w XV wieku, a także wyeksponowaniu pozostałości dzięki prowadzonym tu badaniom archeologicznym w latach 60-tych ubiegłego stulecia. 

Zamek można zwiedzać codziennie od 10:00 do 18:00. Bilet ulgowy kosztuje 15 zł, a normalny 25 zł. Poza warownią, odwiedzającym udostępniono dziedziniec, podziemia budynku i gdanisko, czyli rycerską toaletę zamkową.

Budynek Spichlerza

Toruński spichlerz jest kompletnie zachowanym budynkiem barokowym. Co ciekawe obiekt znajduje się w obszarze wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego powstanie datuje się na początek XVIII wieku. Wówczas działka, na której stoi, należała do Jana Salomona Rosstenchera. W połowie XX wieku elewacja spichlerza została poddana konserwacji, podczas której przywrócono mu oryginalny wygląd. 

Centrum Kultury Dwór Artusa

Okazały budynek z 1891 roku położony na Rynku Staromiejskim. W swojej konstrukcji nawiązuje do dwóch poprzednich gmachów stojących w tym samym miejscu. Pierwszy z nich, pochodzący z 1385 roku, był siedzibą elitarnych bractw skupiających bogate rody, ale także miejscem spotkań toruńskich kupców czy miejskim salonem towarzyskim. Drugi, znacznie młodszy, bo wzniesiony w 1829 roku, pełnił funkcję teatru. 

Dzisiejszy Dwór Artusa jest ośrodkiem, w którym odbywają się rozmaite imprezy i wydarzenia, koncerty czy festiwale.

Baszta Monstrancja

W średniowieczu była jedną z 54 budynków tego typu w Toruniu. Dziś jest jedną z dziewięciu zachowanych. Najpewniej powstała w II połowie XIII wieku wraz z murami miejskimi. Około 200 lat później w związku z modernizacją systemu obronnego miasta została przebudowana. Jej nazwa pochodzi od naczynia liturgicznego, którego wizerunek można znaleźć na jej szczycie.

Niewidzialny Dom 

Prawdopodobnie jedna z pięciu atrakcji turystycznych na całym świecie, w którym można poznawać świat poprzez wyłączenie zmysłu wzroku. Na zwiedzanie Niewidzialnego Domu, które odbywa się w całkowitej ciemności, należy przeznaczyć sobie godzinę. Podobno w trakcie wizyty w tym miejscu można zobaczyć to, czego na co dzień nie widać i z czego istnienia nawet nie zdajemy sobie sprawy. 

Niewidzialny Dom, w lipcu i sierpniu czynny jest od poniedziałku do soboty od 10:00 do 20:00, a w niedzielę od 10:00 do 18:00. Wejścia odbywają się co 15 minut. Bilet normalny kosztuje 35, a ulgowy 30 zł. 

Łuk Cezara

Gotycka kamienica z XIV wieku, której modernizację na styl barokowy przeprowadzono na początku XVIII stulecia. Jej znakiem rozpoznawczym jest bogato zdobiona fasada, pokryta roślinnymi ornamentami i boniowana w dolnej części. 

W parterze kamienicy w 1915 roku wykuto łuk. Wszystko ze względów komunikacyjnych i chęci uzyskania lepszego połączenia pomiędzy Rynkiem Staromiejskim a zachodnimi dzielnicami miasta. Wewnątrz budynku zachowały się przepiękne malowidła ścienne.

Smok Toruński

Ceramiczny smok znajdujący się nad Strugą Toruńską przy ul. Przedzamcze to nawiązanie do wydarzeń z 1746 roku, kiedy to dwóch świadków relacjonowało spotkanie tego niezwykłego stworzenia. Oficjalny protokół, w którym spisano ich zeznania dziś uznawany jest za zaginiony, ale jeszcze w latach 60-tych XX wieku był przechowywany w miejskim archiwum.

Toruń – gdzie spać

Apartamenty Luizjana

Apartamenty Luizjana to niewielki pensjonat zlokalizowany na Starym Rynku tuż nad restauracją o tej samej nazwie. Mieszkanka na wynajem znajdują się w zabytkowej kamienicy i dysponują kompletnie wyposażonym aneksem, przestrzenią sypialnianą oraz łazienką. W zasięgu 100 metrów znajduje się Bulwar Filadelfijski, a 3 minuty spaceru dzielą je od Ratusza i Pomnika Kopernika.

Toruń – gdzie zjeść

Poza wspomniana już wyżej Reastauracją Luizjaną, w którym można zjeść nie tylko specjały kuchni kreolskiej czy nieziemsko pyszny sernik nowojorski, polecam zajrzeć również do Projektu Rano. Ten ostatni sam siebie określa jako kiosk śniadaniowy, w którym w opcji zakupu na wynos możemy dostać genialne kanapki w kompozycjach, o których nawet Wam się nie śniło oraz rzemieślnicze wypieki na słodko. Warto również skosztować tamtejszej kawy w połączeniu z mlekiem… grochowym.

Ewa

Dotychczasowe podróże: Albania, Austria, Azerbejdżan, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Oman, Portugalia, Słowenia, Stany Zjednoczone, Węgry, Włochy | Sprzęt foto: iPhone 11 Pro, Nikon D5200 + Nikkor 50 mm 1:1,8G, Olympus OM-D E-M10 III + Olympus Digital 45 mm 1:1,8 | Dron: DJI Mavic Mini

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top