Dwudniowy plan zwiedzania Barcelony

Pod koniec stycznia Ewa ogłosiła na naszym instagramowym koncie kolejną promocję tanich linii lotniczych – mnie zaś od razu zapaliła się “lampka w głowie”, bo w atrakcyjnych cenach były dwa czołowe miasta Hiszpanii – Madryt oraz Barcelona. Po krótkich namysłach stanęło na tej drugiej. Takim oto sposobem same skorzystałyśmy z atrakcyjnych cen oferowanych przez Ryanair i do kalendarza wpadła kolejna wycieczka typu “city-break”.

To był nasz wspólny debiut jeśli chodzi o Barcelonę – i obie oceniamy to miasto pozytywnie. Architektura, urokliwe knajpki, zadbana plaża, czy klimat sam w sobie nadają stolicy Katalonii niezwykłego uroku i zachęcają do jej odwiedzenia, poobcowania z południową kulturą czy w końcu zobaczenia na własne oczy najpopularniejsze jej punkty. Poniżej wymieniam miejsca, które warto uwzględnić w swoim planie zwiedzania.

Lista jest całkiem spora, ale dzięki dogodnej lokalizacji naszego hotelu mogłyśmy dostać się do wszystkich atrakcji pieszo. I ten rodzaj przemieszczania się po Barcelonie rekomenduję, bo pozwala przyjrzeć się codziennemu życiu tego miasta i jej mieszkańców.

Booking.com

Sagrada Família

Punkt rozpoznawczy Barcelony – słynna świątynia, której budowa trwa od ponad 1882 roku. Dzieło Gaudiego to ogromny, ponad 170-metrowy budynek o nietuzinkowej architekturze, który przyciąga tłumy zwiedzających. Bazylika p.w. Świętej Rodziny była największym dokonaniem w karierze hiszpańskiego architekta. Przez 44 lata prac nad świątynią najlepiej zarządzał procesem jej powstawania, dlatego po śmierci prace zdecydowanie spowolniły. Dominującym stylem okazałej budowli jest styl secesyjny.

Wnętrze Sagrada Família jest dostępne dla zwiedzających, jednak ns odstraszyły niemałe kolejki. Dla zainteresowanych podrzucam linka, gdzie można zamówić wejściówki online: https://sagradafamilia.org/en/

Barceloneta Beach

Dużym plusem Barcelony jest jej położenie, co sprawia, iż latem można tutaj korzystać z uroków miejskiego życia, jak i poplażować i to na całkiem ładnej i zadbanej plaży. Najsłynniejszą z nich jest Barceloneta (co oznacza mała Barcelona) – miejsce, które swoim klimatem przypominało mi nieco kalifornijską Venice Beach. Mnóstwo biegaczy czy ludzi na rowerach, rozłożone boiska do siatkówki a na nich weseli hiszpanie, ludzie na SUPach, tłumy spacerowiczów. Wzdłuż plaży ciągnie się chodnik połączony z traktem rowerowym. Bardziej w głąb lądu znajdziecie zaś miejsca, gdzie można coś zjeść lub się czegoś napić. Aż ciężko sobie wyobrazić co się tu dzieje latem.

Park Güell

Choć by dotrzeć tutaj trzeba nieco wysilić płuca i wspiąć się na małe wzgórze to warto, bo widoki są cudowne. Kolejne miejsce gdzie specyficzna, kolorowa architektura ma kluczową rolę. Połączona z naturą tworzy niesamowity ogród, do którego nawet pomimo zimowego sezonu ciągnęły spore rzesze ludzi. 
Park Güell koniecznie trzeba zobaczyć, gdyż stanowi następny dowód mistrzowskiej twórczości Gaudiego. Pierwotny plan zakładał budowę ekskluzywnego osiedla dla bogaczy. Architekt wraz z biznesmenem i przyjacielem Eusebio Güellem (który finansował pomysł) podjęli się realizacji tej ambitnej inwestycji, jednak finalnie do skutku doszła jedynie część projektu, uwzględniająca ogród i kompleks kilku budynków. W jednym z nich znajduje się małe muzeum poświęcone Gaudiemu.

Wstęp do parku jest biletowany. Wejściówki można kupić na miejscu w kasach bądź automatach (możliwa również płatność kartą), jak i online: https://www.parkguell-tickets.com/.

MUHBA Turó de la Rovira / alternatywa: Montjuïc

Barcelona otoczona jest kilkoma wzgórzami, z których można podziwiać magiczną panoramę miasta. Udając się do Park Güell postanowiłyśmy wspiąć się jeszcze wyżej na pobliski punkt widokowy przy starych bunkrach MUHBA Turó de la Rovira. Droga jest dość skomplikowana, dlatego jeśli wybierzecie się tam pieszo zalecamy baczne śledzenie Google Maps w trybie pieszego – kilka przesmyków przez mieszkaniowe osiedla pozwoliło nam zaoszczędzić czasu i przejść na skróty do celu.

Alternatywnym punktem ulokowanym bliżej wybrzeża jest Montjuïc. W przeszłości stanowiło ono siedzibę militarną. Dziś to teren, gdzie można nieco odetchnąć od zgiełku miasta, zwiedzić fortece czy tamtejsze muzea sztuki.

Chcąc zaoszczędzić czasu i sił możecie wybrać się na to wzgórze korzystając z kolejki: https://www.telefericdemontjuic.cat/en.

Parc de la Ciutadella

Wiele bym oddała byśmy w Polsce mieli takie miejsca – park położony nieopodal linii brzegowej, pełen zielonych przestrzeni, palm, z urokliwym jeziorkiem i fontanną to idealna oaza spokoju w pędzącym mieście. Nam na dodatek przytrafiła się słoneczna pogoda, przez co zieleń roślin i kolor wody nabierały jeszcze intensywniejszych barw.

Duże przestrzenie stanowią idealne miejsce na piknik. Zainteresowani mogą także wynająć łódeczkę i popływać po jeziorku. Dla żądnych większej ilości atrakcji na terenie parku znajduje się również zoo i Muzeum Historii Naturalnej.

Casa Batlló, Casa Amatller, Casa Lleó Morera

Trzy budynki o zjawiskowym wzornictwie to kunszt wielu architektów. Autorem pierwszego z nich – Casa Batlló – jest Antonio Gaudi. Casa Amatller stworzyli na spółkę Puig i Cadafalch, zaś Casa Lleó Morera to budynek autorstwa Domènecha i Montanera. Wszystkie trzy położone są na jednej z głównych ulic Barcelony – Passeig de Gràcia. Dwa pierwsze można zwiedzać, ostatni zaś pełni rolę budynku mieszkalnego. Wszystkie kamienice prezentują modernistyczny styl i są ikonami Barcelony.

La Rambla

Główny deptak stolicy Katalonii tętni życiem przez cały dzień. Tłumy turystów, ale i lokalsów przemieszczają się tamtędy w różne zakątki Barcelony. La Rambla to ulica, wzdłuż której ciągnie się aleja drzew, co latem musi wyglądać naprawdę imponująco. Po drodze napotkać można wiele restauracji, kawiarni, sklepów z pamiątkami czy mini kwiaciarni. Nas trochę ten klimat przytłaczał, ale mieszkałyśmy nieopodal, dlatego wielokrotnie musiałyśmy chociażby przejść przez La Ramblę.

Plaça Reial

Odkryty zupełnie przypadkiem w trakcie wieczornego spaceru – plac tętniący życiem, pełen sukiennic a w nich skrytych restauracji, butików i miejsc spotkań katalończyków oraz turystów rozkochanych w Barcelonie. W centralnym punkcie placu znajduje się kunsztowna fontanna, otoczona rozłożystymi palmami. Plac oświetlają charakterystyczne, masywne latarnie. Jeśli lubicie gwarne miejsca, gdzie poczuć na własnej skórze mieszankę kulturową świata – koniecznie zajrzyjcie w ten zaułek, do którego wiedzie boczna ulica do La Rambli.

La Boqueria

Chcąc skosztować hiszpańskich smakołyków, zobaczyć na własne oczy najdziwniejsze owoce morza, posmakować egzotycznych owoców, udajcie się na market La Boqueria. Idealnie poukładane kompozycje słodkości, świeżych produktów czy ryb czy mięsnych przysmaków kuszą by pozostawić tu miliony złotych. Poza szeregiem punktów sprzedaży w alejkach znajdziecie również restauracje serwujące ów pyszności.

El Raval / El Born

Jeśli dysponujecie większą ilością czasu to zajrzyjcie koniecznie do tych dwóch dzielnic. Pełne wąskich uliczek, klimatycznych knajpek, sklepików z lokalnymi pamiątkami, zatłoczone i gwarne, stanowią odskocznię od przaśnej La Rambli.

Bonus dla fanów sztuki

Jeśli należycie do art-lovers to możecie także skorzystać z bogatej oferty muzeów największych twórców świata. W Barcelonie mieści się kilka miejsc, gdzie znajdziecie dzieła popularnych artystów.

  • Wystawa dzieł Banksy – https://www.theworldofbanksy.cz/barcelona/
  • Muzeum Picasso – http://www.museupicasso.bcn.cat/en/
  • Muzeum Moco – gdzie zobaczycie m.in. twórczość Banksy, Dalí czy Warhola. https://mocomuseum.com/museo-moco-barcelona-es/

Mapa zwiedzania Barcelony

Barcelona – pytania i odpowiedzi

Ile z Barcelony nad morze?

Barcelona jest położona bezpośrednio nad morzem, a jedną z popularniejszych części miasta jest deptak przy plaży Barceloneta, gdzie mieszczą się również knajpki czy miejsca do uprawiania sportów.

Ile dni potrzeba na zwiedzanie Barcelony?

Wszystko zależy od preferencji zwiedzającego oraz rodzaju atrakcji i formy spędzania czasu, jaki lubi, ale biorąc pod uwagę ilość muzeów, świątyń, knajpek i miejsc o charakterze turystycznym, które ulokowane są w Barcelonie, to z pewnością przyda się kilka dni (4-7), aby zobaczyć stolicę Katalonii i jej okolice.

Czy w Barcelonie jest drogo?

Barcelona to miasto, w którym da się zjeść dobrze, zobaczyć piękne miejsca i spędzić czas w pięknym hotelu, jednak to wszystko niemało także kosztuje. Trzeba spodziewać się, że za posiłki w restauracji trzeba zapłacić minimum kilkanaście Euro. Warto poszukać jednak miejsc poza głównymi traktami turystycznymi, bo tam płaci się również za lokalizację, w jakiej znajduje się dana knajpka (np. Barceloneta to bardzo drogie miejsce, podobnie jak okolice Sagrada Familia). Noclegi rozpoczynają się od kilkuset złotych za dwuosobowy pokój. Również zwiedzanie muzeów, miejsc sakralnych czy innych biletowanych atrakcji, do najtańszych nie należy. Przykładowe ceny poniżej:
💥 Sagrada Familia – minimum 26 Euro
💥 Park Guell – 10 Euro
💥 Casa Batllo – minimum 31 Euro.

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Oman, Anglia, Szkocja, Dania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Albania, Maroko, Tanzania, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Grecja, Polska | Sprzęt foto: iPhone 14 PRO, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top