Norweskie Bergen i okolice. Co zobaczyć w 4 dni?

Nie każdy czuje chemię z chłodną północą Europy. Jednak jeśli są tu fani niesamowitej natury, surowych krajobrazów, ale również urokliwych miasteczek i zachwycającego designu – budynków, wnętrz mieszkań, knajpek, czy nawet pamiątek – to koniecznie zachęcam do odwiedzin Norwegii, skandynawskiej perełki, która potrafi rozkochać w sobie niejednego turystę.

Mój pierwszy pobyt w kraju wikingów to 4 dni spędzone w maju w okolicach Bergen. W tym czasie udało się zobaczyć między innymi wspomniane miasto, przejść trekking na Trolltungę, czy płynąć promem po fiordzie. Majowa pogoda w Norwegii potrafi płatać figle i w okresie, kiedy zaplanowany był nasz wyjazd akurat trafiły się zarówno momenty słoneczne, jak i te mniej pogodne. Mimo wszystko było warto, a poniżej znajdziecie listę miejsc, do jakich warto zajrzeć lądując w królestwie fiordów.

Bergen

Drugie po Oslo największe miasto Norwegii, w którym mieszka około 300 000 osób, ma swoje urokliwe zakątki. Jego początki datuje się na 1070 rok, kiedy to powstała osada o nazwie zbliżonej do obecnej.

Tym co tutaj zachwyca jest norweska, klimatyczna architektura, charakteryzująca się drewnianymi, kolorowymi domkami i ciasnym zabudowaniem. Najlepiej jej doświadczyć spacerując po Bryggen – wzdłuż nadbrzeżnych budynków, które w dawnych latach stanowiły placówki handlowe. Obecnie to główny punkt turystyczny w mieście, a handlowe kramy zamieniły się w pamiątkowe sklepy. Od roku 1979 miejsce to widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Drugim obowiązkowym punktem na mapie Bergen jest okoliczne wzgórze Fløyen, mierzące niecałe 400 m n.p.m., z którego rozpościera się niezwykły widok na całą okolicę. Na samą górę można dostać się pieszo, bądź kolejką Fløibanen. Bilety można kupić w kasie, bądź przez stronę internetową: https://www.floyen.no/en/floibanen/buy-tickets/


Przybywając do “bramy fiordów” warto pamiętać o przeciwdeszczowym odzieniu, bowiem pogoda w tym miejscu bywa wyjątkowo kapryśna. 

Hopperstad Stavkyrkje

W miejscowości Hopperstad znajduje się klimatyczny kościół, charakterystyczny dla Norwegii. Klepkowa budowla położona w gminie Vik pochodzi z XII wieku, zaś w XIX poddana został renowacji. Jest to najlepiej zachowana świątynia tego typu i służy jako prototyp kościoła klepkowego.

Widziany w oddali budynek w momencie zjeżdżania do miasteczka wyraźnie się wyróżnia na tle krajobrazu. Ciemne drewno, strzelisty dach i wieża oraz przylegający do niego cmentarz dodają smaczku – szczególnie w mglisty, deszczowy dzień, o co nie trudno 😉

Flåm – kolej i promy

Malownicza, niewielka miejscowość położona w gminie Aurland, z różnokolorowymi, drewnianymi budyneczkami to baza wypadowa do rejsów po fiordzie, ale tutaj również startuje kolejka Flåmsbana, którą dotrzeć można do miasteczka Myrdal. W sezonie bilety warto zarezerwować z wyprzedzeniem, gdyż jest to jedna z kluczowych atrakcji regionu, a może nawet i kraju. A to za sprawą nietuzinkowej trasy jaką pokonuje kolejka. Niezwykłe okoliczności przyrody, spore nachylenie oraz magiczna Dolina Flåm przypadną do gustu niejednemu turyście.

Innym środkiem transportu, z którego usług można skorzystać jest prom, płynący na trasie Flåm – Gudvangen. W trakcie 2-godzinnego rejsu można podziwiać niezwykłe piękno i majestatyczność Auriandsfjorden i Nærøyfjorden. Atrakcja ta jest dostępna sezonowo, dlatego przed rozplanowaniem wycieczki warto sprawdzić na stronie internetowej czy na pewno usługi są aktywne.

Nærøyfjorden

Wybierając się do Norwegii nie można pominąć wizyty na jednym z fiordów. Tym uznawanym za najpiękniejszy i najbardziej malowniczy jest wspomniany Nærøyfjorden – znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Fiord położony jest w zachodniej części kraju, w regionie Sogn og Fjordane. Tym co tutaj wyjątkowo urzeka się strome zbocza górskie, wysokie wodospady i piękna przyroda. Odwiedzając fiordy warto rozważyć nie tylko podziwianie wcinających się w ląd pasm wody z góry, lecz wybrać się na rejs łodzią czy promem.

Punkt widokowy Stegastein

Będąc w okolicy Flåm, warto też odwiedzić punkt widokowy Stegastein. Znajduje się on na wysokości 650 metrów i oferuje zapierające dech w piersiach widoki na wspomniany Nærøyfjorden i otaczające góry. Platforma widokowa dostępna jest bezpłatnie.

Wodospad Tvindefossen

Majestatyczny wodospad położony w miejscowości Voss to atrakcja, do której bez problemu dotrzemy autem. Ponad stumetrowy Tvindefossen ma kaskadową budowę i rozlewa się po skałach niczym długie włosy. “Zasilany” jest wodą ze strumienia Kroelvi. Na miejscu znajduje się również camping i sklep z pamiątkami.

Husedalen Valley

Norwegia jest doskonale znana ze swoich wodospadów, które można napotkać w najróżniejszych okolicznościach – nawet tuż przy drodze, czy na prywatnej posesji. Jeśli więc lubicie takie cuda stworzone przez Matkę Naturę to warto rozważyć hiking na trasie Kinsarvik – Hardangervidda.

Sezon tutaj trwa od maja do października. Na przejście całego odcinka od punktu startowego do ostatniego z wodospadów i z powrotem trzeba zarezerwować około 5/6 godzin. Łączny dystans to około 10 km oraz przewyższenie liczące 700 metrów. Edukacyjna ścieżka Hardanger Fossasti prowadzi wzdłuż rzeki i jest uznawana za jeden z najpiękniejszych szlaków w Norwegii.

Folgefonna National Park

Folgefonna to trzeci co do wielkości lodowiec w Norwegii – jego powierzchnia liczy ponad 200 km kwadratowych. Od 2005 roku funkcjonuje na jego obszarze park narodowy, a skarby natury zostały objęte ścisłą ochroną. Wodospady, góry, fiordy, owce, łąki i wiele innych atrakcji czeka nas po drodze, jeśli zdecydujemy się na road trip przez Folgefonna National Park.

W okolicach lodowca robić można naprawdę wiele. Gratką dla amatorów sportów zimowych jest tutejszy resort narciarski: Folgefonna Glacier Ski Resort. Ze względu na swoisty arktyczny mikroklimat nawet w środku lata można tutaj poszaleć na śniegu.

Po zachodniej stronie lodowca jednym z atrakcyjnych punktów, do którego warto się wybrać, jest jezioro Bondusvatnet. Fenomenalne widoki na krystalicznie czystą wodę otoczone wysokimi wzniesieniami niejednemu zapadną w pamięć. Od tej strony można także dotrzeć do miejsca, gdzie widoczny jest język lodowca (Bondhusbrea). Początki szlaków mieszczą się przy parkingu w Sundal, a dotrzeć nimi można m.in. do wspomnianego języka i nad jezioro.

Na wschód od lodowca znajduje się miejscowość Odda – znana szczególnie tym, którzy wybierają się na słynną Trolltungę (poniżej więcej informacji). Ale zaledwie w odległości 2 km od wspomnianego miasta znajduje się niezwykła dolinka, do której warto zajrzeć. Z Buer można wyruszyć na szlaki w stronę języków lodowca, ale i zobaczyć jego zaczątek i to w niezwykłym towarzystwie wzniesień otaczających dolinę.

Trolltunga

O wyprawie na chyba najsłynniejszą półkę skalną położoną nad jeziorem Ringedalsvatnet pisałam już jakiś czas temu. Ten niezwykły trekking do ikonicznego miejsca, które stało się symbolem Skandynawii to spełnienie marzeń niejednego podróżnika. Zachęcam do poświęcenia jednego dnia z pobytu w Norwegii oraz wybranie się na Trolltungę. Więcej informacji dostępnych we wpisie.

Mapa punktów

Bergen – częste pytania

🎯 Z czego słynie Bergen?

Miasto to zwane jest często “Bramą do Fiordów”. Położenie u podnóża gór i nad brzegiem fiordów, sprawia, że miasto oferuje niesamowite widoki na otaczającą przyrodę oraz stanowi świetną bazę wypadową, aby eksplorować piękną naturę. Tu też mieści się lotnisko, w związku z czym dotarcie do “Bramy Fiordów” jest ułatwione.

Kolejnym aspektem wpływającym na popularność Bergen jest Bryggen – zabytkowa dzielnica z kolorowymi drewnianymi domkami, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bergen jest także znanym ośrodkiem kulturalnym. W mieście znajduje się sporo muzeów, galerii sztuki i teatrów. Jednym z ważniejszych wydarzeń świata kultury w krajach nordyckich jest Festiwal Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Bergen, który przyciąga miłośników kina, ale i utalentowanych artystów z dalekiej północy.

Miast słynie także ze swojego rynku rybnego, gdzie można kupić świeże owoce morza i inne lokalne produkty. To dobre miejsce, aby spróbować norweskich specjałów kuchni morskiej.

🎯 Kiedy lecieć do Bergen?

Najlepszy czas na podróż do Bergen zależy od preferencji podróżnika i celu podróży. Planując wycieczkę do Norwegii warto wziąć pod uwagę, że w zależności od sezonu i pory roku warunki pogodowe będą różne, a od tego także zależy dostępność określonych atrakcji.

  1. Lato (czerwiec-sierpień): To najbardziej popularny okres, gdyż jest najcieplej. Długie dni pozwalają na eksplorację miasta i okolic, jednakże może być tłoczno i drożej.
  2. Wiosna (kwiecień-maj): To dobry czas, aby uniknąć tłumów turystów i cieszyć się łagodnymi temperaturami. Okres kwitnienia może wpłynąć pozytywnie na krajobraz, a na dodatek miejsca turystyczne nie będą tak zatłoczone jak w okresie letnim.
  3. Jesień (wrzesień-październik): Jesień to również dobry okres na podróż do Bergen. Kolorowe liście i mglista aura sprawiają, że krajobraz staje się bardziej surowy i tajemniczy
  4. Zima (listopad-marzec): Bergen może być piękne również zimą, ale należy się przygotować na krótsze i chłodniejsze dni. Zimą można spodziewać się mniejszej liczby turystów, a ceny noclegów mogą być dużo atrakcyjniejsze. Dodatkowym atutem jest możliwość obserwacji zorzy polarnej.

🎯 Czy w Bergen jest drogo?

Norwegia jest drogim krajem w porównaniu do cen w Polsce. Zarówno noclegi, jak i jedzenie czy wizyty w restauracji będą stanowiły niemały wydatek. Dlatego aby zrównoważyć budżet, warto rozważyć wyjazd poza sezonem, kiedy to ceny mogą być niższe ze względu na niższy popyt. Z odpowiednio zaplanowanym tripem można znaleźć sposoby na optymalizację wydatków. Warto również pamiętać, że piękno i atrakcje zrekompensują koszty.

Podoba Ci się ten wpis? 🙌 Wesprzyj naszą twórczość!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Oman, Anglia, Szkocja, Dania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Albania, Maroko, Tanzania, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Grecja, Polska | Sprzęt foto: iPhone 14 PRO, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

One thought on “Norweskie Bergen i okolice. Co zobaczyć w 4 dni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top