Nowy Jork – co zobaczyć? Plan zwiedzania

W Nowym Jorku trudno się nudzić. Muzea, parki, sklepy, drapacze chmur, teatry, galerie sztuki, mecze NBA, ale również sam charakter miasta, który sprawia, że czujesz się niemal jak w filmowej scenerii to główne atuty najsłynniejszej amerykańskiej metropolii. Co warto tu zobaczyć? Jak spędzić czas? Które atrakcje wpisać na listę “must-see”? Zajrzyj do naszego poradnika.

Przemieszczanie się po Nowym Jorku

Nowy Jork to ogromne miasto, a odległości w nim są naprawdę spore. To także spory ruch, korki i utrudnienia na drogach, dlatego zdecydowanie najlepszym sposobem, by przemieszczać się po centrum jest skorzystanie ze słynnego, nowojorskiego metra. Pojedynczy bilet to koszt 2,75 $, dlatego jeśli pobyt jest dłuższy, warto zaopatrzyć się w przejazdówkę uprawniającą do wielokrotnego korzystania z komunikacji przez okres 7 dni. Jej koszt w tym momencie wynosi 33 $. Zakupu można dokonać w automatach dostępnych przy stacjach metra. Więcej o biletach: https://new.mta.info/fares.


Alternatywnym sposobem, by zwiedzać NYC jest oczywiście opcja piesza, co przy niektórych atrakcjach sprawdzi się najlepiej (np. podążanie przez konkretnie dzielnice), gdyż Nowy Jork sam w sobie stanowi atrakcję i w ten sposób można najlepiej chłonąć prawdziwy klimat tego miejsca.

Miejsca, które warto zobaczyć w Nowym Jorku

🇺🇸 Manhattan

Główny okręg Nowego Jorku wszystkim nam kojarzy się z drapaczami chmur, które otaczają rozległy park. To tutaj tętni życie metropolii, ale i tu spotkamy najwiękze tłumy turystów z całego świata. Choć Manhattan jest oczywiście gwarny i przeludniony to przy odwiedzinach NYC jakoś to nie przeszkadza, a wręcz fascynuje, że w tym miejscu miasto praktycznie nigdy nie jest spokojne. Dokąd warto zajrzeć będąc na Manhattanie? Poniżej lista miejsc.

📍 5th Avenue

Jedna z głównych ulic Nowego Jorku nigdy nie zasypia. To tutaj mieszczą się ekskluzywne butiki znanych projektantów mody czy olbrzymie sklepy z markowymi produktami. Ale nie tylko – wzdłuż mierzącej niemal 7 mil alei znajdują się m.in. kluczowe muzea (MoMA, Guggenheim), Central Park czy inne znane atrakcje NYC.

📍 Times Square

Położony na skrzyżowaniu Siódmej Alei oraz Broadway’u plan to jedna z wizytówek Nowego Jorku. Pełen billboardów, które rozświetlają ulice od 42 do 47, to ikona metropolii. Po zmroku Times Square zamienia się w istne widowisko, gdzie na jaskrawych ekranach pojawiają się spoty reklamowe największych światowych marek. To tu odbywa się huczne powitanie Nowego Roku. W trakcie sylwestrowej nocy na jednym z wieżowców wyświetlany jest wielki zegar, który wtóruje tłumom, odliczającym sekundy do zakończenia roku.

📍 High Line

Niepowtarzalny, miejski park, łączący w idealny sposób zieleń i industrialny charakter okolicy. Utworzony w miejscu, gdzie w przeszłości funkcjonowała kolejka miejska.

Około 2,5 kilometrowy odcinek ciągnie się od Gansevoors Street do nowoczesnego kompleksu Hudson Yards.

📍 Vessel + Hudson Yards

Po spacerze wzdłuż High Line i dotarciu do Hudson Yards – kompleksu nowoczesnych budynków, które stanowić mają miasto w mieście – warto zajrzeć do okolicznej galerii o niezwykle stylowym, nowoczesnym designie, ale również wejść na charakterystyczną konstrukcję – Vessel. Obecnie widokowa platforma jest tymczasowo zamknięta. Na tej stronie znajdują się bieżące informacje na temat dostępu do atrakcji: https://www.hudsonyardsnewyork.com/discover/vessel

📍 Bryant Park

Położony pomiędzy Piątą Aleją i Aleją Ameryk park zimą zamienia się w istny jarmark przedświąteczny. Budki z jedzeniem i piciem, lodowisko oraz świąteczne przystrojenie przyciągają tutaj tłumy miejscowych i turystów, którzy chcą poczuć klimat nadchodzącego Bożego Narodzenia. Latem można tutaj uczestniczyć w seansach filmowych pod gołym niebem czy po prostu znaleźć chwilę ukojenia od zabieganego Nowego Jorku. We wschodniej części terenu znajduje się Główny Oddział Biblioteki Publicznej.

📍 Central Park

Klasyk znany na całym świecie oraz jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Nowym Jorku. Otoczony szeregiem wysokich budynków, położony w samym sercu Manhattanu stanowi odskocznię od pędzącego miasta i jego mieszkańców. Central Park to rozległa, zielona przestrzeń o powierzchni prostokąta, który mierzy około 850 metrów szerokości oraz prawie 4200 metrów długości. To tutaj zimą można pojeździć na lodowisku, a latem wybrać się na piknik czy przejażdżkę rowerową. Central Park można zwiedzić zarówno w trakcie spaceru, ale również warto zobaczyć go z jednego z tarasów widokowych w nowojorskich wieżowcach – widok zapiera dech w piersiach.

📍 Wall Street

Na południowym Manhattanie mieści się finansowa dzielnica, gdzie czuć biznesowy charakter Nowego Jorku. Tutaj również swoje siedziby mają główne instytucje finansowe USA, w tym Amerykańska i Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych.

📍 World Trade Center i 9/11 Memorial Park

Kompleks budynków biurowych w dolnym Manhattanie, powstały w miejscu tragedii z 11 września 2001 roku. Uwzględnia cztery drapacze chmur, a najwyższym z nich jest 1 World Trade Center. Na terenie kompleksu biznesowego znajduje się także muzeum i memoriał, upamiętniające tragedię sprzed lat. Memorial Park to zaadaptowana przestrzeń, w której znajdowały się zburzone w trakcie ataku wieże. Wstęp na teren parku jest bezpłatny.

📍 Flatiron

Charakterystyczny budynek mieści się u zbiegu ulic Broadway i 23. oraz Piątej Alei. Został wybudowany w 1902 roku i jest niezwykle popularnym miejscem, znanym jako ikona Nowego Jorku. Jego nazwa nawiązuje ściśle do kształtu budowli, który przypomina żelazko. Uznawany jest za jeden z pierwszych wieżowców świata. W momencie swojego powstania był największym budynkiem na całym globie.

📍 Soho

W Nowym Yorku warto również poświecić uwagę bogatej architekturze poszczególnych dzielnic oraz designerskim galeriom i sklepom, czy ekskluzywnym restauracjom. Jedną z ciekawszych części Manhattanu, gdzie rodzą się światowe trendy, jest Soho – miejsce, do którego powinni udać się wszyscy turyści liczący na udane zakupy w NYC. Innowacyjność i oryginalność, jaką charakteryzuje się obszar położony na południu wyspy, przyciąga nie tylko rzesze ciekawskich podróżników, ale i celebrytów.

📍 Tribeca

Typowy Nowy Jork znany z filmów – czyli przemysłowe zabudowania, przeciwpożarowe schody i ceglane fasady budynków – da się znaleźć na obszarze o nazwie Tribeca. Położony w sąsiedztwie Soho będzie doskonałym miejscem na przechadzki piesze po NYC. Tutaj również nie brak stylowych butików i modnych restauracji.


Odwiedzając Tribecę warto zajrzeć na pierwszy budynek Nowojorskiej Giełdy Towarowej z 1884 roku. Tutaj również były kręcone ujęcia z filmu “Ghostbusters” – jeden z budynków “wcielił się w rolę” głównej siedziby pogromców duchów (14 North Moore Street).

📍 Grand Central Terminal

Dworzec kolejowy na Manhattanie stanowiący punkt przesiadkowy dla podmiejskich linii kolejowych. Wybudowany w 1871 roku jest jednocześnie największym tego typu budynkiem na świecie – pod względem liczby torów i peronów. Wnętrze budynku jest imponujące i zadbane.

📍 Top of the Rock

Marząc o słynnym widoku na the Empire State Building warto wybrać się na tarasy widokowe w innym drapaczu chmur – Rockefeller Center. Z Top of The Rock można podziwiać panoramę Nowego Jorku z każdej strony, również wspomniany Central Park zatopiony w gąszczu miejskiej dżungli. Do wyboru zwiedzających są różnego typu wejściówki z mniejszymi lub większymi udogodnieniami i atrakcjami. Ceny rozpoczynają się od 34 dolarów (dla niepełnoletniej osoby) i 40 dolarów dla dorosłego. Więcej o biletach: https://www.topoftherocknyc.com/ticket-menu/

🇺🇸 Nowy Jork śladami kinowych i telewizyjnych postaci

📍 Hotel Plaza przy Central Parku – “Kevin sam w Nowym Jorku”

Budynek przy Fifth Avenue tuż przy południowej części Central Park to renomowane miejsce na hotelowej mapie Nowego Jorku. Pojawił się również w drugiej części hitu bożonarodzeniowego o zagubionym Kevinie.

📍 90 Bedford Street – “Przyjaciele”

Gratka dla fanów “Friends”. Przy Bedford Street znajduje się budynek, który w serialu pokazywany był jako kamienica zamieszkana przez Monica’ę, Rachel, Joe’ego i Chandler’a. Docierając na miejsce nie miałam problemu z rozpoznaniem, która z kamienic jest tą właściwą – nawet w zimny, jesienny dzień kłębiły się pod nią tłumy turystów 😉

📍 66 Perry Street – “Seks w wielkim mieście”

W tym miejscu słynna Carrie Bradshaw z serialu “Sex w wielkim mieście” opuszczała swoje mieszkanie, stąpając po kamiennych schodach.

🇺🇸 Muzea w Nowym Jorku

📍 Muzeum Guggenheima

Muzeum położone przy 5th Avenue urzeka już od progu, bowiem architektura budynku, w którym mieści się zbiór sztuki, zachwyci niejednego. Jednak to obszerne kolekcje malarstwa impresjonistycznego, modernistycznego oraz sztuka współczesna sprawiają, że jest to tak bardzo popularne i często odwiedzane miejsce. Wystawami artystów z całego świata można się cieszyć od 1959 roku.

Bilet ulgowy kosztuje 18 $, zaś za bilet dla osoby dorosłej trzeba zapłacić 25 $. W soboty między 16:00 a 18:00 można wejść płacąc dowolną kwotę (Pay What You Wish hours). Więcej o muzeum: https://www.guggenheim.org/

📍 Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej

Jedno z najbardziej znanych miejsc tego typu na świecie. Położone przy 79 Street i Central Park West, funkcjonuje od 1869 roku. W swojej kolekcji ma 33 mln eksponatów na temat fauny i flory całego świata. Zwiedzanie ogromnego obiektu ułatwi z pewnością aplikacja mobilna AMNH.

Bilety do muzeum można nabyć za 23 $ (osoba dorosła). Tańsze wejściówki (za 18 $) kupią studenci i seniorzy, za dzieci od 3 do 12 lat zapłacić trzeba 13 $.
Więcej na stronie: https://tickets.amnh.org/

📍 9/11 Memorial

Muzeum powstałe dla upamiętnienia tragedii oraz ofiar ataku z 11 września 2001 roku. Technologie wykorzystane przy ekspozycjach pozwalają w nowoczesny sposób poznać historię ataku oraz przywołać pamięć około 3000 osób, które zginęły w Nowym Jorku.

Bilety można nabyć drogą internetową. Koszt wejściówki dla dorosłego wynosi 23 $. 20 $ zapłacą seniorzy, studenci oraz młodzież do 13 lat. Bilet dla dzieci do 7 lat kosztuje 15 $.
Bezpłatnie do muzeum można wejść w poniedziałki (od 15:30 do 17:00). Więcej o muzeum: https://www.911memorial.org/

📍 Metropolitan Museum of Art (MET)

Muzeum ulokowane przy Piątej Alei zachwyca nieustannie od 1870 roku. Bogate kolekcje dzieł malarstwa, rzeźby czy sztuki zdobniczej pochodzące z różnych epok z całego świata wciąż są rozbudowywane. W zasobach MET można zobaczyć arcydzieła stworzone przez takich mistrzów jak Rembrandt, van Gogh, Manet czy Rafael. Dorosły za swój bilet zapłaci 30 $. Koszt wejściówki dla seniora wynosi 22 $, zaś dla studenta 17 $. Strona muzeum: https://engage.metmuseum.org/admission/

📍 Museum of Modern Art (MoMA)

Otwarte w 1929 roku muzeum to miejsce, gdzie zgromadzone są prace z zakresu malarstwa, rzeźby, grafiki, fotografii, rysunku, video, filmu i wielu innych technik tworzenia sztuki. Bogate zbiory pozwalają na wielogodzinne podziwianie prac takich twórców jak Warhol, Picasso czy Pollock.

Dorosła osoba za wejście do muzeum zapłaci 25 $. Nieco taniej, bo 18 $ za wejście zapłacą seniorzy, a studenci 16 $. Osoby poniżej 16-tego roku życia mają darmowy bilet. Więcej informacji pod linkiem: https://www.moma.org/

Pozostałe atrakcje Nowego Jorku

📍 Statua Wolności

Samą Statuą Wolności byłam nieco zawiedziona – na wszystkich materiałach w internecie wydaje się znacznie większa, w rzeczywistości jednak jej rozmiary mogą być zaskoczeniem. Jednak nie był to mój kluczowy punkt do zobaczenia, dlatego wybór padł na alternatywny sposób zwiedzania, mianowicie darmowy rejs na wyspę Staten pozwala przyjrzeć się symbolowi USA z poziomu wody. Prom rusza z przystani Whitehall Terminal i mija posąg po lewej stronie (warto zatem zająć miejsca po prawej stronie statku). Zdecydowanie polecam jednak usadowić się na tyłach promu i obejrzeć panoramę oddalającego się Manhattanu – widok niezapomniany.

🇺🇸 Brooklyn

📍 Most Brookliński

Łącznik pomiędzy Manhattanem a Brooklyn’em robi piorunujące wrażenie. Potężna budowla to także jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie. Jego budowa zakończyła się pod koniec XIX wieku. Brooklyn Bridge rozciąga się ponad East River, a jego długość to ponad 1800 metrów.

📍 Brooklyn Heights

Dzielnica, do której warto zajrzeć, aby zobaczyć jak wygląda zamożna część Nowego Jorku. Spójna architektura, zadbana okolica to cechy, które charakteryzują ten obszar. Przy East River położona jest atrakcyjna promenada, z której można podziwiać widok na Manhattan.

📍 Dumbo

Modna część okręgu Brooklyn, gdzie warto zajrzeć i poczuć klimat tętniącego tu życia. Dumbo pełne jest miejsc, gdzie warto się zatrzymać by zjeść, zrobić zakupy czy choćby zaczerpnąć tworzonej tutaj sztuki. Ikoną okolicy jest Manhattan Bridge – znany doskonale z internetowych fotografii. Uroku dodają temu miejscu także industrialne budynki, które w przeszłości stanowiły przemysłowe i magazynowe powierzchnie.
Obecnie Dumbo poza swoim artystycznym charakterem, stanowi także miejsce rozwoju licznych startupów technologicznych.

Nowy Jork świątecznie

📍 Świąteczny klimat pod Rockefeller Center

Sławne bożonarodzeniowe drzewko pod Rockefeller Center rozświetla się co roku na początku grudnia. Cała okolica placu pod słynnym drapaczem chmur jest przystrojona w różnego rodzaju ozdoby świąteczne, a wszystkiemu wtóruje wesoła muzyka. Na chętnych czeka sporych rozmiarów lodowisko.

📍 Wollman Rink – lodowisko w Central Parku

Położone pośrodku Manhattanu lodowisko jest niezwykle popularne w sezonie. Szczególny klimat ma po zmroku, gdy ponad drzewami wyłania się panorama wieżowców z milionem światełek w oknach. Lodowisko funkcjonuje od listopada do marca, ale poza tym czasem dostępnych jest także wiele różnych atrakcji i eventów jednoczących społeczność. Więcej o lodowisku na stronie: https://wollmanrinknyc.com/

📍 Winter Village w Bryant Park

Zimowa wioska zachęca do odwiedzin. Mimo że miejsce jest bardzo popularne i odwiedzane licznie przez lokalsów i turystów to warto się tu udać, by zobaczyć jak świętuje i bawi się Ameryka.

Inne atrakcje Nowego Jorku

📍 Mecz NBA

Będąc w Nowym Jorku lub ogólnie w USA zdecydowanie warto zobaczyć mecz koszykówki. NBA należy do czołówki światowych lig i szkoda byłoby zmarnować okazję, by na żywo uczestniczyć w tym niezwykłym show. Obecnie na terenie Nowego Jorku funkcjonują dwie drużyny: New York Knicks i Brooklyn Nets. Bilety do najtańszych niestety nie należą, ale da się dorwać wejściówki już od około 20 $.

📍 Spektakl na Broadway’u

Nie wyobrażam sobie wizyty w NYC oraz odpuszczenia uczestnictwa w spektaklu na Broadway’u. Słynny na cały świat zespół teatrów położonych w centrum Manhattanu kusi sztukami pełnymi wspaniałej gry aktorskiej. Mamma Mia, Król Lew czy Tootsie to jedne z wielu niesamowitych show, na które zdecydowanie warto się wybrać. W tym wypadku także trzeba liczyć się z wysokim kosztem biletów, szczególnie za topowe widowiska, ale jest kilka opcji na tańsze wejściówki. Budka TKTS to miejsce, gdzie w dniu spektaklu można kupić bilety o 20-50% taniej. Punkt zlokalizowany jest na Time Square. Więcej informacji: https://www.tdf.org/nyc/7/tkts-ticket-booths

Alternatywnym sposobem są loterie, gdzie można pozyskać bilety na sztuki w korzystnych cenach. Ja w ten sposób wylosowałam bilety na komedię Tootsie. Aktualne loterie dostępne tutaj: https://lottery.broadwaydirect.com/

📍 Gospel

Nieodzowną częścią amerykańskiej kultury są kościoły baptystyczne, gdzie uwielbienie wyrażane jest poprzez śpiew. Prawdziwej muzyki gospel można posłuchać w takich miejscach jak: The Abyssinian Baptist Church czy Salem United Methodist Church. Turyści są tu tolerowani, jednak liczba miejsc jest limitowana, dlatego warto udać się wcześniej.

O Nowym Jorku możesz przeczytać także w innym artykule: NYC: 10 niesamowitych miejsc w mieście, które nigdy nie śpi

Podobał Ci się ten wpis? Postaw nam wirtualną kawę 👇

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Oman, Anglia, Szkocja, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Albania, Maroko, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Polska | Sprzęt foto: iPhone 14 PRO, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

2 thoughts on “Nowy Jork – co zobaczyć? Plan zwiedzania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top