Jak znaleźć tanie bilety lotnicze?

Możliwość samodzielnej organizacji wyjazdu za granicę to dla nas wyjątkowa frajda, ale również ogrom rzeczy, o których należy pamiętać. Już samo kupno biletów lotniczych może spędzać sen z powiek. Dlatego postanowiłyśmy przygotować dla Was krótki poradnik, z którego dowiecie się jak zorganizować lot na własną rękę. Zaprezentujemy Wam portale, które pomagają przy wyszukiwaniu optymalnych cenowo i czasowo opcji. Nie zabraknie także tipów na temat znajdowania najlepszych okazji.

Travellikeagirl.pl na instragramie


Szukanie tanich biletów lotniczych – jak zacząć?

Wszystko zależy od preferencji co do czasu podróży oraz destynacji (lub ich braku 😉). Bo nawet jeśli ich nie mamy możemy zdać się na los i skorzystać z podpowiedzi, sugerowanych przez wyszukiwarkę lotów 😋
Jednak polecam zastanowić się z grubsza nad kilkoma aspektami:

  • miesiącem podróży
  • długością jej trwania
  • preferowanym miejscem wylotu
  • preferowanym miejscem przylotu.

Te bowiem informacje będzie trzeba podać w wyszukiwarkach lotu. Jak zabrać się do pracy?

Dobrą inspiracją do zakupu biletu będą portale internetowe, które agregują oferty wybranych linii lotniczych i pokazują bieżące dane o opcjach zgodnych z naszymi preferencjami. Poniżej opis każdego z nich.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach


Infoloty.pl

Serwis agregujący informacje o dostępnych połączeniach lotniczych. Wystarczy, że w widocznej na stronie głównej wyszukiwarce zdefiniujesz miejsce wylotu, destynację oraz termin podróży, by po kilku sekundach otrzymać kompletne zestawienie z aktualnymi cenami. Co ciekawe, z poziomu wyszukiwarki możesz wskazać również preferowane linie lotnicze, a zebrane przez system wyniki posortować pod kątem ceny lub czasu trwania podróży. Poza tym, serwis podsunie Ci również szansę na skorzystanie z tańszego połączenia, jeśli tylko takie będzie dostępne w podobnych terminach do tych, które zdefiniowałeś.

Szukającym okazji polecam zajrzeć do zakładki Promocje, w której można znaleźć loty w naprawdę niskich cenach. Jeśli z kolei polujecie na loty do konkretnego miejsca i zależy Wam na budżetowej podróży, polecam zaprzyjaźnić się z funkcją Alertu cenowego. Aby otrzymywać na pocztę powiadomienie, gdy tylko na horyzoncie pojawi się interesujące nas połączenie w dobrej cenie, wystarczy zdefiniować warunków podróży i wprowadź do systemu swojego maila.

Dodatkowo Infoloty.pl dają możliwość rezerwacji hoteli, parkingów oraz ułatwiają rezerwację lotów grupowych. Serwis posiada również wersję mobilną, dostępną bezpłatnie dla użytkowników z systemami iOS i Android. 

Kiwi.com

Ze strony Kiwi.com korzystałam, chcąc znaleźć inspiracje do wyboru miejsca docelowego mojej podróży. Jak dla mnie dużym udogodnieniem tej strony jest widok mapy, która wskazuje określone destynacje oraz możliwe ceny biletów. Takie rozwiązanie w szybki sposób pozwala znaleźć interesujący kierunek, który odpowiada założeniom naszej podróży.
Nie mając sprecyzowanego kierunku podróży w wyszukiwarce wystarczy wybrać opcję “gdziekolwiek”.

Poza wyszukiwarką lotów do dyspozycji użytkownika jest także wyszukiwarka noclegów i samochodów na wynajem. Interesującą sekcją jest Kiwi.com Stories, gdzie znajdziecie inspiracje podróżnicze i newsy.

Kayak.com

Podobna strona do poprzedniej – tutaj także możecie szukać informacji o lotach, noclegach czy opcjach wynajmu samochodu. Na kayak.com znajdziecie również możliwość szukania “okazji” na podstawie mapy z dostępnymi kierunkami.

Interesującą opcją dostępną na tym portalu jest funkcja “Trips”. Po założeniu konta mamy możliwość optymalizacji wszelkich procesów, związanych z wyjazdem – jest to jednym słowem narzędzie do planowania oraz zarządzania naszą podróżą. Można w nim przetrzymywać rezerwacje, dzielić się planami podróżniczymi z innymi, zarządzać tym wszystkim nawet w trybie offline czy dostawać praktyczne informacje z wyprzedzeniem (np. o statusie lotu, bramce itp.).

Drugą interesującą opcją, jaką znalazłam na portalu kayak.com jest dedykowana sekcja dla przedstawicieli biznesu. Jest to nic innego jak narzędzie, które pozwala zarządzać służbowymi podróżami. Kayak Business ułatwia organizację wyjazdu z racji swojej rozbudowanej bazy połączeń lotniczych i hoteli, ale również można liczyć na atrakcyjne ceny. W kilku słowach narzędzie biznesowe ułatwia planowanie i zarządzanie wyjazdem, ale także mamy większą kontrolę nad wydatkami, a także możemy wiele zaoszczędzić.

Skyscanner

Znana wyszukiwarka, która pomaga w znajdowaniu połączeń lotniczych w korzystnych cenach. Polecana do wyszukiwania zarówno lokalnych, jak i dalszych destynacji. Agreguje zarówno oferty budżetowych linii lotniczych, jak i tych uznawanych za “wyższą” klasę. Posługując się filtrami możemy korygować informacje o liczbie akceptowanych przesiadek, preferowanej linii lotniczej czy godzin lotu. Dla tych, którzy nie mają sprecyzowanej destynacji istnieje możliwość wyboru opcji „Wszędzie”, w wyniku której system podpowie najkorzystniejsze połączenia z ustalonego przez nas miasta/państwa wylotu.

Jeśli rozważamy opcję międzylądowania, Skyscanner oferuje formę wyszukiwania, które uwzględnia wiele miast. Ta funkcja może przydać się w przypadku odległej podróży (np. do Australii) oraz chęci zwiedzenia po drodze jakiegoś innego kraju czy miasta.

Poza podstawową funkcją, jaką jest wyszukiwarka biletów lotniczych, na Skyscanner można znaleźć także oferty hoteli i wypożyczalni samochodów. Warto być na bieżąco z informacjami na stronie internetowej, bo często na Skyscanner można znaleźć ciekawe promocje.

Azair.com

Kiedy chcę wyjechać w podróż po Europie i optymalizuję koszty do minimum, sięgam po stronę Azair.com. Choć interface pozostawia wiele do życzenia, a niektóre funkcjonalności mogłyby zostać podreperowane, to zazwyczaj licząc na znalezienie lotu z ramienia linii Ryanair, Wizzair czy innych budżetowych przewoźników, zaglądam właśnie tutaj.

Finalnie zawsze kupuję bilet bezpośrednio u przewoźnika, lecz dzięki zagregowanej liście różnych połączeń, jakie udostępnia Azair, oszczędzam czas na poszukiwaniach.

Loty czarterowe

Nie zawsze mamy jednak możliwość skorzystania z lotów rejsowych do miejsc, które nas interesują. Dlatego warto pamiętać o dodatkowej opcji, jaką są loty czarterowe, które umożliwiają dotarcie do wielu dalekich krańców świata oferując bezpośrednie połączenia. Poniżej znajdziecie listę portali, na których można znaleźć propozycje czarterów.

  • https://biletylotnicze.itaka.pl/loty-czarterowe
  • https://biletyczarterowe.r.pl/
  • https://www.esky.pl/loty-czarterowe
  • https://www.tui.pl/tanie-bilety-lotnicze
  • https://www.travelplanet.pl/czartery/
  • https://fly.pl/oferta/loty-charterowe/oferta/

Jak czyhać na okazje cenowe?

Chcąc być na bieżąco z okazjami, śledzę kilka stron, które agregują informacje o atrakcyjnych promocjach. Należą do nich m.in.:

https://www.fly4free.pl/ – strona, na której pojawiają się oferty dotyczące tanich lotów czy pobytów. Kiedyś była możliwość skorzystania także z wersji mobilnej, która gwarantowała otrzymywanie informacji z wyprzedzeniem, niestety wspomniana aplikacja nie jest już dostępna.

https://mlecznepodroze.pl/ – portal, gdzie znajdziecie informacje o promocjach oferowanych przez linie lotnicze, godnych odwiedzenia miejscach, ciekawych hotelach, zniżkach na przewodniki czy newsach ze świata podróżniczego.

https://www.wakacyjnipiraci.pl/ agregują bieżące informacje o sytuacji pandemicznej, przy okazji zestawiając to z możliwościami szybkiej organizacji wyjazdu. Znajdziecie tutaj także aktualności w temacie obostrzeń.

https://www.wakacje.pl/ – portal ten podobnie jak poprzednicy także zbiera aktualności, które mogą ułatwić decyzje na temat urlopowego wyjazdu. Ponadto przy wyborze możecie posiłkować się licznymi inspiracjami, jakie redaktorzy serwisu przygotowują dla czytelników (sekcja Inspiracje).

Warto także zaglądać na strony internetowe linii lotniczych, gdzie najłatwiej dotrzeć do rzetelnych informacji o aktualnych ofertach i połączeniach lotniczych.

Szukanie tanich biletów – TIPy

Trudno powiedzieć, co tak naprawdę decyduje o możliwości „upolowania” biletów lotniczych w naprawdę korzystnej cenie. Myślę, że czynnikiem, który mógłby wiele ułatwić, byłaby czasowa elastyczność podróżującego, co jednak jak wiemy często jest właśnie niemożliwe, a wręcz odwrotne – szukamy biletu na konkretny termin. Jak zatem można zaoszczędzić na lotach?

  • last / first minute – bilety kupione na ostatnią chwilę lub z bardzo dużym wyprzedzeniem, mają szansę być tańsze. Nie jest to jednak reguła. Wielokrotnie spotkałam się z sytuacją, gdy chcąc wyczekać “do końca”, zwlekałam z kupnem biletów, a one wcale nie taniały, mimo że zbliżał się termin podróży.
  • śledzenie promocji u przewoźników – obniżki cen zdarzają się regularnie, warto więc monitorować strony linii lotniczych lub wspomniane wcześniej portale, aby wyhaczyć upragnioną promocję. Często możemy skorzystać z subskrypcji newslettera lub opcji “przypomnienia” mailowego, co gwarantuje, że otrzymamy informacje o interesującym nas połączeniu lotniczym.
    Z tymi promocjami bywa jednak różnie – szczególnie w tanich liniach lotniczych można natknąć się na sytuacje, że koszty poniesione za bilety lotnicze nie są zwracane (np. w przypadku chęci rezygnacji).
  • bagaż podręczny – warto zaprzyjaźnić się z nim, bo każdy dodatkowy ekwipunek to dodatkowy koszt. A uwierzcie mi – z bagażem podręcznym można lecieć nawet na Islandię (zawartość bagażu: grube ubrania, jedzenie)!
  • Udział w programie lojalnościowym pozwoli zbierać “punkty” i skorzystać z szeregu benefitów (w tym wymieniać zebrane “mile” na loty lotnicze). Jednym z takich programów jest Miles & More – więcej szczegółów możecie doczytać tutaj: https://www.miles-and-more.com/pl
  • Error Fares – mityczne sytuacje, kiedy to w wyniku błędu systemowego, można było kupić atrakcyjne połączenia lotnicze w naprawdę korzystnych cenach. Ostatnio jednak coraz mniej słychać o podobnych zdarzeniach.
  • Im bardziej skomplikowane połączenie tym tańsza opcja – o tym możecie się przekonać na stronie Skyscanner, gdzie wielokrotnie system podpowiadał mi połączenia w bardzo atrakcyjnej cenie, lecz z lotem trwającym kilkadziesiąt godzin i kilkoma przesiadkami.
  • Przy researchu pamiętajcie, iż systemy potrafią wyśledzić Wasze zainteresowanie i mogą sztucznie zawyżyć cenę w momencie, gdy Wasze poszukiwania trwają dłużej i się powtarzają. Czy korzystanie z trybu incognito pomoże? Nie wiem. Jest to jakaś opcja. Ponadto zmienne IP czy użycie cudzego komputera mogą sprawić, że przechytrzycie system 😉

Czytaj i leć: co zobaczyć w Paryżu | Lizbona mapa | Bergen | Londyn co zobaczyć w 3 dni

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Oman, Anglia, Szkocja, Dania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Albania, Maroko, Tanzania, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Grecja, Polska | Sprzęt foto: iPhone 14 PRO, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

2 thoughts on “Jak znaleźć tanie bilety lotnicze?

  1. Świetne porady! Na pewno skorzystam, planując kolejną podróż. Przy tanich biletach zostaje więcej pieniędzy na zwiedzanie i pamiątki. Zawsze przed urlopem pamiętam o wymianie waluty, żeby mieć przy sobie trochę gotówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top
Zestaw Przewodnik Nowy Jork + mapa + kosztorysy