Spacerem po Lizbonie – lista punktów “must see” + mapka

Podróże w czasie pandemii, szczególnie te zagraniczne, wywołują niemały stresik. Nie do końca wiadomo, czego spodziewać się na miejscu i jaka jest realnie sytuacja w danym państwie. Bo jak się okazuje, wcale nie musi wyglądać to tak dramatycznie, jak jest często opisywane na oficjalnych stronach internetowych z wytycznymi.

Na przełomie listopada i grudnia 2020 roku udaliśmy się do Lizbony. Pomimo pewnych restrykcji, informacji o godzinie policyjnej czy też zakazie przemieszczania się pomiędzy określonymi strefami w Portugalii, udało się całkiem sporo zobaczyć i mogę uznać, iż tę europejską stolicę mam w pewnym stopniu “zaliczoną”.

Lizbona to taki typ miasta, w którym warto się „zgubić”. Najlepszym planem na zwiedzanie to zwiedzanie bez planu 😉 Centrum wraz z wiodącymi dzielnicami Alfama, Bairo Alto czy Belem wypełnia sieć wąskich uliczek, po których polecam zwyczajnie pospacerować, obserwując życie codzienne mieszkańców i ich tryb spędzania czasu, czy podziwiając słynne portugalskie wzornictwo i jedyną w swoim rodzaju architekturę. A przy okazji na pewno trafisz na niejeden obiekt turystyczny, który opisywany jest w przewodnikach.

Kilka dni w Lizbonie to wystarczający czas, by zobaczyć jej “podstawowe” atrakcje. Poniżej lista miejsc, na które warto zwrócić uwagę będąc w portugalskiej stolicy.

Sklep z plakatami

Arco da Rua Augusta

Łuk tryumfalny położony w dzielnicy Baixa. Budowla z XIX wieku znajduje się między placem Praca do Comercio a jedną z popularniejszych ulic Lizbony – Rua Augusta. Konstrukcja jest swoistym oddaniem hołdu kilku postaciom, które zapisały się na kartach portugalskiej historii. Wśród bohaterów, których rzeźby upiększają łuk, znaleźli się m.in. Vasco da Gama, Variato czy Nuno Alvares Pereira. Ponadto wiele elementów ma symboliczne znaczenie – dostrzec tam można także uosobienie Chwały, Pomysłowości i Męstwa, czy alegorie rzeki Duoro i Tag.

Dla tych, którzy są spragnieni widoków z góry, polecam udać się na dalsze zwiedzanie oraz wejść na punkt widokowy, z którego rozpościera się wspaniały obraz Lizbony. Mnie wystarczyły ujęcia z drona 🙃

Torre de Belém

Charakterystyczna budowla położona jest w dzielnicy o tej samej nazwie. Sam obiekt znajduje się na światowej liście UNESCO i jest jednym z czołowych zabytków zarówno Lizbony, jak i całej Portugalii. Wieża zlokalizowana przy porcie miała pełnić funkcję militarną.

Torre de Belém została zbudowana w stylu manuelińskim. Nazwa pochodzi od imienia portugalskiego króla Manuela I – sponsora niejednej portugalskiej budowli. Styl ten to miks gotyku, mauretańskich zdobień oraz sztuki naturalistycznej. 
Co ciekawe z obiektem Belem związany jest także polski akcent. To tutaj w XIX wieku więziony był gen. Józef Bem. 
Istnieje możliwość zwiedzenia wieży Belem. Bilet można nabyć internetowo, unikając tym samym częstych kolejek.

Klasztor Hieronimitów

Obiekt, którego wręcz nie wolno przegapić, będąc w Lizbonie. Monumentalna budowla robi ogromne wrażenie i nie sposób przejść obok niej obojętnie. To druga z atrakcji turystycznych, która poza wieżą Belem znalazła się na liście UNESCO.

Klasztor to kolejny budynek stworzony w stylu manuelińskim. Uchodzi za perłę architektoniczną Portugalii. Początki prac sięgają końcówki XV wieku, kiedy to król Manuel I poprosił Watykan o pozwolenie na budowę klasztoru. Przez około 100 lat tworzono to miejsce, by w początkach XVII w. oficjalnie ogłosić je mianem królewskiego panteonu. To tam znajdują się nagrobki odkrywcy Vasco da Gama i pisarza Luisa de Camoes.

Klasztorny kompleks uzupełnia kościół Najświętszej Marii Panny, do którego zdecydowanie warto zajrzeć – tutaj można to zrobić całkowicie bezpłatnie. Istnieje też możliwość zwiedzania klasztoru od wewnątrz. Zobaczyć można tamtejsze krużganki oraz Muzeum Archeologiczne.

Pastéis de Belém

Jednym z przysmaków, które można skosztować w całej Portugalii, są charakterystyczne wypieki pasta da nata. Dostępne praktycznie wszędzie są uznawane za narodowy smakołyk. W samej Lizbonie znajduje się zaś legendarny punkt, gdzie te mini tarty na cieście francuskim, o kremowym, budyniowym nadzieniu tworzone były od XVIII w. Początkowo produkowane w klasztorze Hieronimitów, finalnie trafiły do dedykowanej kawiarni Pastéis de Belém / Antiga Confeitaria de Belém i od 1837 roku sprzedawane są po dziś dzień. Miejsce, w którym polecam skosztować portugalskich słodyczy, pilnie strzeże receptury, a ta jest rzekomo znana jedynie wąskiej grupie osób na całym świecie 🙂

Panteon Narodowy

Przechadzając się po dzielnicy Alfama warto zajrzeć do Narodowego Panteonu, który jest miejscem pochówku istotnych dla portugalskiej historii osobistości. Tutaj spoczywają zasłużeni politycy, artyści czy odkrywcy. Potężny budynek pierwotnie był kościołem Santa Engracia, a jego budowa trwała łącznie niemal 300 lat. Charakterystycznym elementem jej konstrukcji jest centralnie umiejscowiona kopuła, która sprawia, że obiekt łatwo dostrzec i rozpoznać z różnych odległych punktów Lizbony. Atrakcję można zwiedzać także wewnątrz – oczywiście jest to odpłatne.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, iż we wtorki i w soboty na placu przed Panteonem odbywa się tzw. Targ Złodziei, gdzie można nabyć osobliwe pamiątki. Jak łatwo się domyślić, nazwa targowiska pochodzi od charakteru sprzedawanych na nim towarów, które w dawnych czasach nie zawsze pochodziły z legalnych źródeł  🕵

Katedra Sé

Rzymskokatolicki obiekt w stylu romańskim, wybudowany w XII wieku jest najstarszą świątynią w Lizbonie. Katedra stanowi główny obiekt sakralny w stolicy. Jej historia sięga 1147 roku, kiedy to w okresie krucjaty krzyżowej obiekt został przejęty z rąk Maurów i trafił pod władanie pierwszego króla Portugalii – Afonso Henriques. Przez lata katedra ulegała przemianom, m.in. nadano jej gotyckiego charakteru, czy też częściowo przebudowywano po trzęsieniach ziemi, w trakcie których ulegała licznym erozjom. Obecny styl świątyni jest niezmienny od początków XX w.

Przejazd tramwajem 28

Jedną z opcji przemieszczania się po Lizbonie są tramwaje, a szczególną uwagę warto zwrócić na te starsze, bo sam przejazd nimi stanowi nie lada atrakcję. Słynne zabytkowe tramwaje z pojedynczym wagonem transportują ludzi w różnych kierunkach Lizbony. Bilety można kupić zarówno u kierowcy, jak i w określonych punktach – w budkach oznaczonych nazwą przewoźnika “Carris”, w kioskach i sklepach oznaczonych określeniem “mob”. 

TIP: bilet kupiony u kierowcy jest podobno droższy i to nawet czasem o około 2x!

Park Edwarda VII oraz Aleja Wolności

Jedną z kluczowych ulic, która ciągnie się w górę od Placu Restauradores aż do samego Placu Marquês de Pombal, jest mierząca około 1,5 km Aleja Wolności. Zwiedzając Lizbonę warto przespacerować się tamtędy wśród alejek potężnych drzew, mijając butiki największych domów mody, prestiżowe hotele oraz inne ekskluzywne lokale, docierając finalnie do imponującego Parku Edwarda VII. Mnie szczególnie zaimponował widok z najwyższego punktu wspomnianego parku, skąd rozpościera się panorama miasta.

Sanktuarium Chrystusa Króla – panorama Lizbony

Jednym z charakterystycznych punktów, skąd można podziwiać panoramę Lizbony, rzekę Tag oraz charakterystyczny czerwony Most 25 Kwietnia, jest wybrzeże tuż przy Sanktuarium Chrystusa Króla w Almadzie. Tutaj też znajduje się ogromna rzeźba Chrystusa z rozciągniętymi szeroko ramionami. Aby dostać się w to miejsce, należy z Lizbony kierować się na drugie wybrzeże, przejeżdżając właśnie przez czerwony most, a następnie udać się na parking przy wspomnianym Sanktuarium. Wejście na teren Sanktuarium jest bezpłatne, więc bez problemu jesteście w stanie podejść zarówno do pomnika Chrystusa, jak i z placu pod pomnikiem podziwiać stolicę w całej okazałości.

Tarasy widokowe

Lizbona jako miasto o zróżnicowanych poziomach dysponuje wieloma punktami widokowymi, ulokowanymi na wzniesieniach, skąd można podziwiać panoramę stolicy. Należą do nich m.in.: Miradouro das Portas do Sol, Miradouro de Santa Luzia, Miradouro da Senhora do Monte. To w tych miejscach po zmroku budzi się życie młodych ludzi, którzy ciepłe wieczory spędzają wspólnie podziwiając zachody Słońca.

Mapa wymienionych punktów

Wszystkie miejsca, które warto zobaczyć, odwiedzając stolicę Portugalii, znajdziecie na poniższej mapce. Mapkę w pełnej rozdzielczości znajdziecie pod linkiem: MAPA.

Wideorelacja z podróży do Lizbony

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Oman, Anglia, Szkocja, Dania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Albania, Maroko, Tanzania, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Grecja, Polska | Sprzęt foto: iPhone 14 PRO, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top