8 alternatywnych pomysłów na wielkie grillowanie w Majówkę

Trudno określić, jak będą wyglądały restrykcje dotyczące pandemii w czasie majówki. Postanowiłyśmy zatem sięgnąć do naszej kreatywnej sfery i przygotować alternatywne sposoby spędzania wolnych dni, które będą obarczone jak najmniejszym ryzykiem nieudania się, nawet jeśli rząd wprowadzi pewne ograniczenia. Mamy nadzieję, że coś Wam wpadnie w oko i skorzystacie z któregoś z pomysłów 🙂 Enjoy!

Sklep z plakatami

1. Piknik w parku

Planowanie wyjazdu gdzieś dalej (nawet jeśli to dalej miałoby oznaczać jedynie inne województwo, ale wymagałoby konieczności rezerwowania noclegów już teraz) może być dość ryzykowne. Nie wiadomo, czy branża turystyczna będzie mogła działać. Dlatego co powiesz na organizację pikniku w okolicznym parku?
Oczywiście do tego niezbędna jest dobra pogoda 😉 Liczymy jednak, że aura dopisze, więc już teraz warto zacząć kolekcjonować niezbędniki. Przyda się koc, pojemniki z jedzeniem i kosz piknikowy. Obmyśl menu, zaopatrz się w jednorazową, papierową zastawę oraz drewniane eko-sztućce. Na zakupy wybierz się tuż przed majówką. Jest szansa, że w niektórych sklepach pojawi się okazyjna, majówkowa oferta. 

Jeśli tradycyjny piknik to dla Ciebie za mało, zachęcamy, aby poszaleć odrobinę bardziej? Ulokuj się gdzieś niedaleko drzew, rozwieś girlandy i zadbaj o klimat. To tak niewiele, ale gwarantujemy, że wspomnienia będą niezapomniane! A poza tym w dobie pandemii, warto cieszyć się nawet najmniejszymi przejawami normalności.

2. Tematyczna wycieczka po Twoim regionie

Znacie to przysłowie: “cudze chwalicie, swego nie znacie”? Często bywa tak, że mieszkając w określonym miejscu, atrakcji szukamy jak najdalej od niego. A może tegoroczna majówka to dobra okazja, by poeksplorować tereny, które mamy na wyciągnięcie ręki?
Jedną ze świetnych opcji jest znalezienie motywu przewodniego, którym można podążać, tworząc swój własny “szlak”.
W ubiegłym roku z Ewą podążałyśmy szlakiem dolnośląskich zamków – przy okazji również robiąc zdjęcia oraz nagrywając trochę ujęć z drona (Dolny Śląsk – kraina zamków, pałaców i gór widziana z drona). Województwo dolnośląskie jest pod tym kątem naprawdę bogate: Zamek Topacz, Pałac Wojanów, Pałac Sarny, ruiny zamku w Ząbkowicach Śląskich, Zamek Czocha, Zamek Książ, ale pewnie w innych regionach Polski również uda Ci się znaleźć coś unikatowego.
A może wycieczka ku czci natury Parkami Narodowymi i Krajobrazowymi? Połącz to z fotografią, a po wszystkim stwórz album z pamiątkowymi zdjęciami.

3. Postaw na wolność – rusz w drogę…

…wynajętym kamperem

Zdaje się, że ta opcja jest najmniej zagrożona rządowymi restrykcjami 🙃 Dlatego jeśli już nie możesz wysiedzieć w jednym miejscu, pomyśl nad możliwością wynajmu kampera z full-opcją. Można się nim nie tylko przemieszczać, ale także całkiem wygodnie wyspać, dokonywać codziennej toalety, czy sporządzać posiłki. Dużym plusem jest także fakt, iż ten sposób maksymalnie wyzwala wolność, a totalnie ogranicza niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem, bowiem przebywasz wyłącznie ze swoimi towarzyszami podróży.
W internecie znajdziecie mnóstwo ofert kamperów do wynajęcia. Jeśli nie na oficjalnych stronach to na pewno na OLX (sprawdzałyśmy). Zanim jednak wyruszysz w trasę, koniecznie zapoznajsię z dokładnymi przepisami, dotyczącymi spania w pojazdach na terenie naszego kraju.

…klimatycznym ogórkiem

Kiedyś wspominałyśmy o portalu Slowhop.com, gdzie możecie dorwać klimatyczne noclegi w Polsce i za granicą. Okazało się, że w ofercie serwisu znajdują się także bardziej alternatywne “obiekty noclegowe” – https://slowhop.com/pl/katalog/campervany.
Jak dla mnie jest to klasyk w znaczeniu podróży w stylu slow. Dlatego jeśli chcecie zwyczajnie wyhamować od codziennego biegu oraz przeżyć kilka niepowtarzalnych i klimatycznych chwil, zarezerwujcie którąś z dostępnych opcji, póki jeszcze nie rozeszły się jak ciepłe bułeczki 👌

4. Śniadanie na pomoście?

A gdyby tak zorganizować późne śniadanie w miłych okolicznościach przyrody? Tutaj znów można się posłużyć scenariuszem pikniku w plenerze, tyle że polecamy znaleźć pomost oraz spędzić ten czas w sąsiedztwie jeziorka lub stawu. Z pewnością uda Wam się znaleźć takie miejsce w niedalekiej okolicy. Na Dolnym Śląsku tego typu klimatyczna lokalizacja znajduje się w parku w Bukowcu. Pisałyśmy o niej tutaj.

5. Wycieczka kajakiem

A może tak spędzić ten czas aktywnie? Jedną z ciekawych opcji może być wypożyczenie kajaku. Organizację takiej formy spędzenia majówki dodatkowo ułatwia fakt, że jesteś to w stanie zrobić niemal w każdym mieście położonym nad jakimś akwenem. 

Jeśli jednak bardzo potrzebujesz wytchnienia i marzysz o ucieczce z miejskiej dżungli, polecamy wycieczki bliżej łona natury. Naszą lokalną perełką jest Dolina Baryczy, ale w każdym zakątku Polski znajdzie się miejsce, gdzie także z powodzeniem możecie wybrać się na spływ kajakowy.

6. Aktywny cycling

Będąc już przy tych aktywniejszych formach spędzania majówki, dobrym rozwiązaniem może być także wycieczka rowerowa. Na naszej polskiej mapie istnieje wiele ciekawych tras dedykowanych fanom dwóch kółek. Niektóre z nich możecie sprawdzić na specjalistycznych portalach, np. tutaj: https://siecrowerowa.pl/

Dla fanów większej ilości adrenaliny polecamy single tracki – dedykowane trasy do bardziej ekstremalnego przejazdu. W Polsce pojawia się coraz więcej takich ścieżek, na których można poczuć się jak na prawdziwym wyścigu. Jednymi z najpopularniejszych single tracków na terenie Polski są te w Świeradowie Zdroju oraz w Głuchołazach.

7. Zafunduj sobie kulinarną podróż

Nie jesteś w stanie wyruszyć poza miejsce swojego zamieszkania? Zafunduj sobie egzotyczną podróż w odległe zakątki globu kompletnie nie ruszając się ze swojej kuchni. Proponujemy proste eksperymenty na kubkach smakowych – poszukaj knajp i restauracji, które serwują dania z najbardziej odległych zakątków świata. Nie masz takowych pod ręką? To może czas, by spróbować samemu sił w kuchni? Internet to kopalnia wiedzy, również tej kulinarnej. A coraz prężniej działające sklepy internetowe (także te spożywcze) sprawiają, że każdy może zamówić w sieci nawet te najbardziej unikalne i oryginalne produkty, które pozwolą przygotować nietypową potrawę od A do Z. To co, kto ubiera fartucha? 👀 😅

8. Odkryj historię miejsca, w którym na co dzień mieszkasz

Mieszkając w różnych regionach Polski, często zaniedbujemy naszą świadomość na temat miejsca, w którym przebywamy. Nie znamy jego historii, nie wiemy nic o dostępnych zabytkach i perłach architektury, kiedy ktoś nas odwiedza pobieżnie oprowadzamy go po okolicy. Czas to zmienić! Polska kultura i dziedzictwo to skarbnica wielu ciekawych, niepowtarzalnych historii, a za fasadami kamienic czy w świątyniach kryją się najróżniejsze tajemnice.

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Oman, Anglia, Szkocja, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Albania, Maroko, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Polska | Sprzęt foto: iPhone 14 PRO, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top