[Dolny Śląsk] Aktywny wypad z biegówkami w roli głównej

Dziś tematem przewodnim będzie moje ulubione combo – podróż i aktywność fizyczna w jednym. Nie ma nic przyjemniejszego jak eksplorowanie nowych (lub starych;)) terenów, a jednocześnie dbanie o zdrowie i formę. Zapraszamy na biegówki – poniżej przeczytacie o dwóch miejscówkach, gdzie możecie “skosztować” tego sportu.

O biegówkach słów kilka

Jeśli nie jesteś typem sportsmena, jeśli nie miałeś nigdy do czynienia ze sportami zimowymi lub z jakichkolwiek innych względów obawiasz się tej aktywności – relax, take it easy!

Do biegówek wystarczy odrobina dobrego nastawienia oraz minimalna sprawność fizyczna. Jeśli obawiasz się, że to niebezpieczne dla zdrowia, stawów etc. – owszem, może i trochę tak, ale równie niebezpieczny może okazać się krawężnik na ulicy. Jako osoba, która przeszła poważną kontuzję kolana, zakończoną operacjami i która nie powinna uprawiać sportów narażających kolana na nieodpowiednie pozycje – spróbowałam. I nie żałuję. Narciarstwo biegowe to fajna frajda, która nie wymaga super techniki i jest po prostu w zasięgu ręki wszystkich zdrowych osób.

Relacje z podróży Informacje o tanich LOTACH i promocjach na noclegi Aktualności przydatne w TRAKCIE WYJAZDU Obowiązujące obostrzenia

Co do samej techniki – podpatrywanie Justyny Kowalczyk czy kilka tutoriali obejrzanych na Youtube wystarczy, by zmierzyć się z jazdą na biegówkach. Wytyczone specjalne tory, w których umieszczasz każdą z nart, zdecydowanie ułatwiają przemieszczanie się – nawet jeśli jesteś nowicjuszem. Do tego należy zgrać ruchy nóg z rękami, w których trzymamy kijki, co pozwala utrzymać prędkość w razie podjazdów. Dla zainteresowanych nabyciem technicznych umiejętności polecam zainwestowanie w lekcje z instruktorem, który pokaże prawidłowe ruchy.

Wypożyczenie sprzętu

Nie musisz od razu kupować całego potrzebnego sprzętu – na miejscu funkcjonują wypożyczalnie, gdzie za kilkadziesiąt złotych “wynajmiesz” narty, buty i kije.

W ostatnich tygodniach biegówki przechodziły prawdziwe oblężenie, gdyż jako jeden z nielicznych sportów nie podlegał pandemicznym restrykcjom. Aby więc uniknąć problematycznych sytuacji i nie narażać się na to, że sprzętu zabraknie, polecam wybrać się na biegówki wczesnym rankiem, by do stacji narciarskiej dotrzeć około godziny otwarcia wypożyczalni – czyli 8:30.

Koszt wynajmu sprzętu na całą dobę wynosi około 30/40 zł.

Jakuszyce

Jednym z najbardziej popularnych miejsc w Polsce, gdzie można wybrać się na biegówki, jest Polana Jakuszycka. To tam odbywa się słynny Bieg Piastów – ogólnopolski wyścig narciarski zrzeszający pasjonatów tego sportu. W tym roku, ze względu na sytuację związaną z pandemią, formuła zawodów została zmieniona i każdy uczestnik mógł indywidualnie i w dowolnym czasie “zaliczyć” bieg. Pominięta została także cała feta i towarzyszącej jej atrakcje, związane z inauguracją wydarzenia.

Oddalony o około 150 km od Wrocławia ośrodek narciarski dysponuje zróżnicowaną bazą tras, na których poszusować mogą zarówno amatorzy jak profesjonaliści. Różne odległości, różne stopnie trudności oraz finalnie różne obszary Polany Jakuszyckiej sprawiają, że za każdym razem można na nowo odkrywać radość z tego sportu.

Dla stawiających swoje pierwsze kroki z nartami biegowymi polecam trasę z Polany Jakuszyckiej do Schroniska Orle i z powrotem. Pomimo sporego dystansu jaki pokonamy – nieco ponad 10 km w dwie strony – trasa jest osiągalna nawet dla osób mało aktywnych fizycznie. Finałem jest schronisko, w którym można odpocząć i się posilić przed drogą powrotną.

Dla żądnych wrażeń i dłuższych dystansów polecam udać się w dalszą trasę, mijając Orle i kierując się jeszcze dalej, bądź skorzystać z innych opcji tras średnich i trudnych. Więcej o trasach: https://biegowkijakuszyce.pl/trasy-biegowe-jakuszycach/

Stacja Spalona

Mniej popularnym kierunkiem dla narciarzy biegowych z okolic Dolnego Śląska jest Spalona w Gminie Bystrzyca Kłodzka. Ten kameralny ośrodek oferuje nie tylko trasy dla amatorów biegówek. Także narciarze zjazdowi znajdą tu coś dla siebie, ale i również warto przybyć tu by przespacerować się malowniczymi szlakami – dla zainteresowanych tą ostatnią aktywnością istnieje możliwość wypożyczenia rakiet śnieżnych, które nierzadko ułatwią przeprawę po świeżym śniegu.

Podobnie jak w Jakuszycach, Stacja Spalona oferuje zróżnicowane trasy, na których zadowoleni będą zarówno początkujący, jak i ci bardziej wytrawni zawodnicy. System wytyczonych tras liczy ponad 200 km. Często przebiegają one także po terenach czeskich.

Na miejscu znajdziemy zarówno wypożyczalnię sprzętu, szkołę narciarstwa i schronisko, gdzie możemy doładować baterie po wymagającym wysiłku. Dużą zaletą tej stacji narciarskiej jest wciąż mniejsze natężenie turystów, co nadaje temu miejscu kameralności. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie tutaj:  https://www.spalona.com.pl/

Inne ośrodki narciarstwa biegowego w Polsce

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Wielka Brytania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Polska | Sprzęt foto: iPhone XS, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top