Jak wynająć samochód za granicą?

O tym, że podróżowanie samochodem daje niezwykłą niezależność, wspominałyśmy już niejednokrotnie. Czasem z tego powodu wyruszamy też na road tripy, bo właśnie w trakcie takich wypadów mamy niemal stuprocentową decyzyjność we własnych rękach.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy na miejsce docelowe docieramy samolotem – wtedy w naszym przypadku często wiąże się to z koniecznością wynajęcia auta, które pozwoli na zwiedzanie rozleglejszego obszaru, bez konieczności uwzględniania publicznych środków komunikacji czy taksówek. Dlatego też postanowiłyśmy podzielić się naszymi doświadczeniami, aby osoby, które z wypożyczeniem auta za granicą nie miały jeszcze do czynienia, wiedziały jak wygląda ten proces.

Travellikeagirl.pl na instragramie

Na co zwrócić uwagę przed wypożyczeniem auta za granicą?

Istnieje kilka kluczowych czynników, w których dobrze się zorientować, zanim zamówimy auto przez internet, bądź udamy się do biura wypożyczalni na lotnisku. Więcej informacji znajdziecie poniżej:

  • Czy potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy – zdarza się, że kraje wymagają posiadania międzynarodowego prawa jazdy. Warto więc sprawdzić, czy docelowy kraj naszej wycieczki dopuszcza nasze rodzime dokumenty, bo gdyby było inaczej i doszłoby do kontroli drogowej, może nas czekać mandat.
  • Czy wypożyczalnia wymaga karty kredytowej – w momencie zapoznawania się z regulaminem wynajmu samochodu, dobrze jest sprawdzić wymogi dotyczące płatności kartą. Nie każda wypożyczalnia dopuszcza karty debetowe (choć coraz częściej jest taka opcja, ale może się wiązać z wyższymi opłatami), w związku z czym warto mieć na uwadze, by takową kartę mieć przy sobie (oraz, co niemniej ważne, aby była wystawiona na dane wypożyczającego pojazd). Również typ karty (Visa, MasterCard) często ma znaczenie.
  • Czy wypożyczalnia pobiera depozyt oraz w jakiej wielkości – w przypadku płatności kartą kredytową często na konto nakładana jest blokada pieniężna (tak zwany depozyt), która stanowi gwarant dla firmy wynajmującej auto (w razie kradzieży, zniszczenia itp.). Wysokości depozytu bywają różne, dlatego trzeba mieć na uwadze, by na koncie były dostępne środki, które na depozyt wystarczą. Depozyt nie jest jednak zawsze wymagany – czasem kosztem wyższej opłaty za wynajem nabywamy jakby dodatkowe “ubezpieczenie”, które zastępuje blokadę pieniężną (ma to często miejsce, gdy w transakcji chcemy wykorzystać debetówkę).
  • Czy należy dokupić dodatkowe ubezpieczenie – znając wcześniej plan wycieczki oraz trudne trasy, które mogą prowadzić do zniszczeń auta (np. przejazd przez szutrowe drogi), polecamy sprawdzić w regulaminie zakres ubezpieczenia oferowanego w cenie wynajmu. Jeśli wybrany pakiet nie uwzględnia ochrony pojazdu przed ewentualnymi szkodami, można rozszerzyć tę opcję bezpośrednio u wynajmujących. My jednak zazwyczaj decydujemy się na wykupienie zewnętrznej opcji (np. w ramach ubezpieczenia turystycznego dostępnego w Warcie).

Znajdź wypożyczalnie

W naszym przypadku decyzję skąd wypożyczymy auto poprzedza research. Warto się zorientować wcześniej w opiniach na temat firm oferujących flotę na wynajem, bądź znaleźć opcję lokalną, która często wypada korzystniej niż sieciówki. Głównym źródłem informacji są fora – najczęściej szukamy wątków na fly4free.pl.

Jeśli zdecydujecie się na rezerwację auta z wyprzedzeniem – a więc drogą internetową, co polecamy – dobrze zrobić to jak najwcześniej, unikając możliwych braków w dostępie do aut (szczególnie w wysokim sezonie).

Gdzie szukać wypożyczalni? Opcji jest wiele – w internecie dostępne są porównywarki z cenami poszczególnych firm, ale również warto zajrzeć w takie miejsca jak Booking.com, Kayak.pl czy strony linii lotniczych, bo a nuż trafimy na korzystniejszą opcję. Polecamy też porównać finalną cenę z tą oferowaną bezpośrednio na stronie internetowej danej wypożyczalni.

Wybór typu samochodu

Floty w wypożyczalniach są zazwyczaj wyposażone w różne typy samochodów. Od najmniejszych, często ledwo mieszczących walizki w bagażniku, po te najlepiej wyposażone z najpotężniejszymi silnikami. Planując trip zalecamy zorientować się, jakimi trasami będziemy się poruszać i na tej podstawie zdecydować o wyborze klasy auta. W ekstremalnych przypadkach przydają się pojazdy z napędem 4×4 czy silnikiem o dużej pojemności.

Dokonaj rezerwacji internetowej

Kiedy już zdecydujemy się na daną wypożyczalnię oraz chcemy dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem, należy przygotować dowód osobisty oraz kartę, którą chcemy podać w procesie rezerwacji. Opłata jest pobierana w różnym momencie – to od wypożyczalni zależy, czy środki zostaną pobrane od razu przy rezerwacji online czy już na miejscu w biurze.
Przy rezerwacji wybieramy dni oraz godziny odbioru oraz oddania samochodu. Uczulamy, by założyć pewien zapas czasu na dotarcie do wypożyczalni w drodze powrotnej, aby nie wystąpiły dodatkowe opłaty za przedłużenie wynajmu.

Po dokonaniu rezerwacji warto śledzić notyfikacje – mailingowe lub w aplikacji, za pośrednictwem której dokonaliśmy procesu (np. Booking). Kiedyś zdarzyło nam się, iż po skutecznie zamkniętym procesie, wypożyczalnia wysłała nam wiadomość e-mail, że zamówione przez nas auto jest jednak niedostępne.

Wydrukuj dokumenty bądź zapisz je na telefonie

Po rezerwacji powinniśmy otrzymać mail z poświadczeniem o skutecznie złożonej rezerwacji, bądź zestawem dokumentów potwierdzających zawartą umowę. Warto zapisać te pliki na telefonie lub mieć je w formie papierowej. Czasami jest to wyraźnie napisane, że warunkiem udostępnienia samochodu są wydrukowane dokumenty rezerwacyjne, które należy okazać w biurze wypożyczalni.

Odbiór samochodu

Odbiór auta odbywa się zazwyczaj w dwóch etapach – w pierwszej kolejności odwiedzamy biuro, by dokończyć formalności z przedstawicielem wypożyczalni. Należy okazać dowód i prawo jazdy, pobierana jest też opłata czy depozyt, a więc trzeba mieć przy sobie kartę, której właścicielem jest wynajmujący auto.
Drugim etapem jest odbiór samochodu z parkingu. Tutaj warto wspomnieć, by dokładnie obejrzeć karoserie, a nawet pokusić się o sfotografowanie zniszczonych miejsc (rysy, wgniecenia, itp.). To może się przydać jako dowód o stanie auta w momencie przekazania.

Zdarza się, że biuro wypożyczalni znajduje się poza terenem lotniska. Wówczas najczęściej podstawiany jest bus, który dowozi klientów do siedziby i na parking z flotą. O tym również przeczytacie w korespondencji mailowej od wypożyczalni. Polecamy zapisać numer telefonu i w razie potrzeby skontaktować się z kierowcą busa, bądź biurem.

Oddanie samochodu

Osobiście nie spotkałam się z wymogiem mycia bądź sprzątania auta. Jednak kilkukrotnie słyszałam o tym, że wypożyczalnie mogą rościć dodatkowe opłaty, gdy zwrócimy bardzo zabrudzony samochód. Tutaj również odsyłamy do regulaminu lub potwierdzenia z pracownikami tej tezy.

W kwestii paliwa najczęstszym “rozliczeniem” jest oddanie auta z pełnym bakiem. W momencie odbioru pojazdu zazwyczaj otrzymujemy samochód zatankowany na full, czego konsekwencją jest też zwrot z takim samym stanem. W większości przypadków stacje benzynowe są rozlokowane w bliskiej odległości od lotniska, dlatego bez problemu możemy zaplanować ten proces w drodze powrotnej.

Biura wypożyczalni funkcjonują w różnych godzinach, jednak nie zawsze są dostępne przez całą dobę. W takich przypadkach, kiedy moment zwrotu auta jest nietypowy (np. wczesny poranek), często mamy możliwość pozostawienia kluczyka w określonym miejscu (np. w skrytce).

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Oman, Anglia, Szkocja, Dania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Albania, Maroko, Tanzania, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Grecja, Polska | Sprzęt foto: iPhone 14 PRO, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top