O czym należy pamiętać podczas przygotowywania się do dalekich podróży

Przygotowania do podróży, szczególnie tych dalszych warto rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Dotarcie na inny kontynent najczęściej wiąże się bowiem z koniecznością dopełnienia określonych formalności, jak chociażby uzyskanie wizy czy wykonanie zalecanych szczepień. W tym wpisie znajdziesz więc najważniejsze elementy, o jakich należy pamiętać podczas dalekich podróży. 

Dokumenty

Choć podróżowanie po większości krajów europejskich nie wymaga posiadania paszportu, podczas dalszych podróży ten dokument najczęściej okazuje się jednak niezbędny. Co więcej, najczęściej wymagane jest aby był on ważny minimum pół roku dłużej niż termin zakończenia wyprawy. 

Paszport można wyrobić w Urzędzie Wojewódzkim, jednak uwaga: w wielu dużych miastach wiąże się to z koniecznością odczekania długich godzin w kolejce lub zarezerwowania terminu wizyty z wielodniowym wyprzedzeniem. Poza wypełnionym wnioskiem należy przygotować jeszcze aktualne, kolorowe zdjęcie, potwierdzenie uiszczenia opłaty, poprzedni paszport (jeśli posiadamy). Wyrobienie paszportu kosztuje 140 zł i trzeba na niego czekać ok. 30 dni. 

Poza paszportem podczas zagranicznych wojaży przydać może nam się również międzynarodowe prawo jazdy. Do jego uzyskania uprawniony jest każdy kierowca, posiadający ważny polski odpowiednik tego dokumentu. Aby je wyrobić, należy zgłosić się do właściwego starostwa powiatowego z wypełnionym wnioskiem, aktualnym zdjęciem, ważnym polskim prawem jazdy oraz potwierdzeniem uiszczenia opłaty (35,50 zł). Dokument powinien być gotowy do odbioru w ciągu trzech dni roboczych. 

Tajlandia Pucket
Railey Beach w Tajlandii

Szukasz inspiracji na dalekie podróże? Sprawdź: Oman mapa atrakcji | Tajlandia na własną rękę | Co zobaczyć w Nowym Jorku

Wiza

Wiza to nic innego jak dokument zezwalający cudzoziemcowi na przekroczenie granicy lub pobyt na terenie danego państwa. Będziemy jej potrzebować podróżując np. do Azerbejdżanu, Egiptu, Indi, Japoni, Jemenu, Kenii, Omani, Wietnamu czy na Sri Lankę, Malediwy oraz Kubę. 

W wielu przypadkach wniosek o wizę można złożyć przez internet. Dopuszczalne jest również uzyskanie dokumentu na przejściu granicznym lub lotnisku, choć z reguły wiąże się to z nieco wyższą opłatą. 

Podróż do USA a wiza

Od 11 listopada 2019 roku obywatele naszego kraju mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz. Wystarczy uzyskanie pozwolenia na wjazd w ramach Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA). Warto jednak pamiętać, aby podróż zgłosić na stronie cbp.dhs.gov przynajmniej na 72 godziny przed jej rozpoczęciem. Koszt uzyskania pozwolenia wynosi 14 dolarów. 

Co ciekawe o pozwolenie nie muszą ubiegać się osoby, które nadal posiadają ważną wizę. 

Szczepienie

Choć pandemia sprawiła, że coraz więcej z nas łączy podróże z koniecznością szczepienia, naprawdę dalekie podróże wymagają szczególnego przygotowania. Aby poznać informacje na temat wymaganych szczepień, warto skonsultować się z lekarzem chorób tropikalnych lub medycyny podróży. Wizytę najlepiej zaplanować na 4-8 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Aktualnie, poza wymogami określonych krajów co do szczepienia przeciwko covid-19, jedynym obowiązkowym szczepienie jest to przeciwko źółtej gorączce (lub inaczej żółtej febrze), które uprawnia do wjazdu do części krajów tropikalnych, głównie w Afryce i Ameryce Południowej. 

Lista zalecanych szczepień jest odpowiednio dłuższa i można na niej znaleźć m.in. 

  • wirusowe zapalenie wątroby typu A
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B
  • błonicę
  • tężec
  • poliomyelitis
  • dur brzuszny
  • meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • wściekliznę
  • kleszczowe zapalenie mózgu.

Szczegółowe dane na temat szczepień można znalęźć tu: https://medycynatropikalna.pl/szczepienia 

Ubezpieczenie

Choć w naszym wypadku ubezpieczenie turystyczne jest stałym elementem każdej zagranicznej podróży, również wtedy, kiedy przemierzamy jedynie Stary Kontynent, przed dalszym wyjazdem szczególnie rekomendujemy zaopatrzyć się w taką ochronę. 

Cena ubezpieczenia turystycznego najczęściej zależy od długości pobytu i miejsca wyprawy. Same najczęściej porównujemy oferty różnych towarzystw i kupujemy online to, które w danym momencie ma najlepszy stosunek zakresu ochrony do ceny. Warto pamiętać o tym, że najczęściej polisa zaczyna obowiązywać od następnego dnia. Z tego powodu, warto wykupić ochronę przynajmniej na dzień przed startem podróży.

Roaming

Podróżowanie po Unii Europejskiej i krajach, gdzie można korzystać z bezpłatnego roamingu to wyjątkowa wygoda. Nie wszędzie będziemy mogli korzystać z własnego smartfona w ten sposób. W takiej sytuacji najtańszą opcją jest zakup lokalnej karty sim. Przy wyborze warto kierować się oferowanymi pakietami. Polecamy szczególnie te zawierające odpowiednio duży pakiet internetowy, bo dzięki dostępu do sieci będziemy mogli bez problemu korzystać z nawigacji, zarezerwować nocleg, czy korzystać z aplikacji do komunikowania się jak Whatsapp czy Signal. 

Podobnie jak Polsce, w niektórych krajach zakupioną kartę należy zarejestrować. Aby ją aktywować możemy być więc poproszeni o pokazanie paszportu lub dowodu. 

Wymiana walut

Mieszkańcy niektórych państw posługują się naprawdę egzotycznymi walutami, o które ciężko w Polsce. W takiej sytuacji najlepiej zaopatrzyć się w dolary lub euro i na miejscu wymienić je na lokalne pieniądze. 

Jeśli nie jesteście zwolennikami posiadania dużej ilości gotówki, dobrą opcją jest również skorzystanie z kart walutowych. My używamy Revoluta, dzięki któremu możemy płacić kartą w dowolnej walucie po dobrym kursie wymiany i bez dodatkowych opłat. Od pewnego czasu na gorsze zmieniły się jednak warunki wypłat z bankomatu i ta opcja wiąże się często z koniecznością uiszczenia prowizji. Zanim więc udacie się do ATMa, koniecznie sprawdźcie warunki transakcji. 

Odpowiednie przygotowanie organizmu i apteczka

Dalekie podróże bardzo często oznaczają dla naszego organizmu kontakt z zupełnie innymi bakteriami. Aby uniknąć “męczących przygód” warto przygotować się wcześniej z dietą bądź spróbować zbudować barierę ochronną w jelitach 🙂 W tym celu świetnie sprawdzi się kuracja z probiotykami. 

Poza tym, koniecznie zabierzcie ze sobą apteczkę zawierającą:

  • elektrolity (sprawdzają się nie tylko w przypadku biegunek czy wymiotów, ale także zmniejszają ryzyko odwodnienia w upały i przy dużej aktywności fizycznej; polecamy szczególnie te do rozpuszczenia) 
  • Węgiel aktywny (dzięki temu, że posiada zdolności wiązania z innymi substancjami, absorbuje m.in. bakterie i toksyny wywołujące biegunkę)
  • probiotyki (probiotykoterapia uszczelni barierę jelitową i zapobiega przedostawaniu się toksyn bakteryjnych oraz obcych antygenów. Polecane są szczególnie te preparaty, które zawierają szczepy Lactobacillus i Bifidobacterium)
  • cynk do ssania (jego suplementacja może skrócić czas trwania infekcji nawet o 4 dni. Najlepiej zacząć ją kiedy zauważysz pierwsze objawy przeziębienia. Tabletki przyjmuj regularnie co 2 h, łącznie 5-10 tabletek dziennie. W aptece pytaj o Envil Gardło)
  • leki przeciwbólowe (nie zajmują dużo miejsca, a lepiej je mieć, niż nie) 
  • krem z filtrem UV
  • preparat z acyklowirem na opryszczkę
  • leki antyhistaminowe dla alergików
  • tabletki na chorobę lokomocyjną
  • plasterki i środki opatrunkowe.

Ewa

Dotychczasowe podróże: Albania, Austria, Azerbejdżan, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Oman, Portugalia, Słowenia, Stany Zjednoczone, Węgry, Włochy | Sprzęt foto: iPhone 11 Pro, Nikon D5200 + Nikkor 50 mm 1:1,8G, Olympus OM-D E-M10 III + Olympus Digital 45 mm 1:1,8 | Dron: DJI Mavic Mini

One thought on “O czym należy pamiętać podczas przygotowywania się do dalekich podróży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top