Pandemiczny czas weryfikuje wszystkie nasze plany turystyczne i wypoczynkowe – oczywiście zazwyczaj na niekorzyść. Dlatego wychodzimy naprzeciw pojawiającym się potrzebom alternatywnego spędzania czasu wolnego, zbierając w jednym miejscu pomysły na krótkie wypady po Dolnym Śląsku, które możecie zrealizować w najbliższym roku. Podeszłyśmy do tego kompleksowo, bowiem w zestawieniu znajdą się zarówno opcje spacerowe, pomysły dla aktywnych, tych kochających historię, jak i również fanów górskich wędrówek. Zadbajcie o higienę ciała i umysłu – zapraszamy do lektury!
1. Góry Wałbrzyskie
Pasmo górskie położone w sąsiedztwie Wałbrzycha może okazać się niektórym nieznane. Wierzchołki, które należą do Gór Wałbrzyskich, nie przekraczają 900 m n.p.m. Mimo to trekking w śniegu na Borową pamiętam do dziś – niemal pionowa ściana 😅 Poza Borową mamy do dyspozycji także Chełmiec, Trójgarb, Wołowiec, Kozioł i Mały Wołowiec.
Stopień trudności: wysoki
Dla kogo jest ten wyjazd? Dla fanów aktywnego wypoczynku/pasjonatów gór
2. Rudawy Janowickie – Kolorowe Jeziorka
Miejsce to od kilku lat zyskało na popularności. Stawy położone w środku lasu ze względu na usytuowanie przybierają różne kolory. Mnie osobiście najbardziej podobało się pierwsze z jeziorek (Purpurowe), które jest ciekawie położone – w samym środku piaskowego wąwozu.
Tutaj naprawdę miło spędza się czas, bowiem teren nie jest wymagający – spacerowicze też znajdą coś dla siebie. Bardziej aktywni mogą wyżyć się rowerowo lub uprawiając w tej okolicy biegi czy nordic walking.
Stopień trudności: średni
Dla kogo jest ten wyjazd? Dla wszystkich
Więcej informacji: https://kolorowejeziorka.pl/
3. Rudawy Janowickie – Sokoliki i Krzyżna Góra
Z tego miejsca roztacza się cudowna panorama Karkonoszy – o ile dopisze oczywiście pogoda 😉 Rudawskie Sokoliki wraz z Krzyżną Górą to przyjemna opcja dla aktywnych, ale i osoby o przeciętnej sprawności fizycznej bez problemu dotrą na punkt widokowy, by przyjrzeć się najwyższemu pasmu górskiemu Sudet.
Stopień trudności: średni
Dla kogo jest ten wyjazd? Dla fanów aktywnego wypoczynku/pasjonatów gór
4. Perła Zachodu
Jedno z najpiękniejszych schronisk w Polsce poleca się jako cel wycieczki 🙂
Trudności – brak. W bliskiej odległości znajduje się parking, gdzie można zostawić auto i “dospacerować” mały odcinek drogi by dotrzeć do Perły. Na miejscu można skosztować pysznej kuchni otwartej także w pandemicznym czasie.
Perła Zachodu położona jest na skarpie tuż nad Jeziorem Modrym oraz urokliwym mostkiem, który przeprowadzi nas na drugą stronę zbiornika wodnego. Warto również tam się zapędzić na krótki spacer wzdłuż brzegu.
Stopień trudności: łatwy
Dla kogo jest ten wyjazd? Dla wszystkich
5. Zagórze Śląskie
Zalew z tamą to atrakcja, która przypadnie do gustu wszystkim – włącznie z rodzinami z dziećmi oraz zagorzałymi fanami historii. W zależności od pory roku Zagórze oferuje naprawdę wiele. Można tam pojechać na spacer, ale także na obiad. Można wypożyczyć sprzęt do pływania i zobaczyć zalew z perspektywy łódki. Można wziąć udział w lekcji historii i zwiedzić okoliczny Zamek Grodno (tutaj dotarcie leśnym szlakiem jest nieco bardziej wymagające).
Stopień trudności: łatwy
Dla kogo jest ten wyjazd? Dla wszystkich
6. Międzygórze
Urokliwa miejscowość w okolicach Czarnej Góry nazywana Perłą Sudetów. Międzygórze, bo o nim mowa, otoczone jest górami z Masywu Śnieżnika. Pełne willowych, pensjonatowych zabudowań ma niezwykły klimat, który spodoba się niejednemu z Was. Przy okazji wizyty w tym miejscu można skorzystać także z bogatej oferty dla aktywnych – do dyspozycji mamy takie możliwości jak wycieczki górskie, trasy rowerowe, stoki narciarskie, rzut beretem także do Czech.
Stopień trudności: łatwy
Dla kogo jest ten wyjazd? Dla wszystkich
www: http://www.miedzygorze.com.pl/atrakcje.php
7. Palmiarnia w Wałbrzychu
Wybierając się do zamku Książ warto także zahaczyć o okoliczną palmiarnię. Poza bujną roślinnością można podziwiać tam także Ogrody Światła, gdzie warto wybrać się wieczorem. Niemałym urozmaiceniem jest obecność lemurów, które zamieszkują w Wałbrzychu 🙂 Więcej o palmiarni znajdziecie we wpisie Ewy: https://travellikeagirl.pl/walbrzych-czyli-lokalne-podroze-w-czasach-zarazy/
Stopień trudności: łatwy
Dla kogo jest ten wyjazd? Dla fanów egzotycznych roślin
www: https://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/palmiarnia
8. Stacja Spalona
Wreszcie coś dla amatorów sportu – Spalona to stacja narciarska w Kotlinie Kłodzkiej, nieopodal granicy z Czechami. Chcąc spędzić czas aktywnie na wolnym powietrzu bardzo polecamy tę lokalizację. Poza narciarstwem biegowym macie możliwość skorzystać także z opcji zjazdowych lub po prostu pospacerować.
Spalona funkcjonuje także latem, bowiem ukształtowanie terenu umożliwia rozwój turystyki rowerowej – dla bardziej zaawansowanych koneserów wycieczek rowerowych do dyspozycji są tzw. singletracki. Spalone kalorie możecie uzupełnić w schronisku Jagodna – polecamy tę miejscówkę!
Stopień trudności: średni
Dla kogo jest ten wyjazd? Dla amatorów sportu i pieszej turystyki
www: http://www.spalona.com.pl/
9. Bukowiec – Park i Dwór
Opcją spędzenia czasu w stylu slow jest z pewnością wypad do Bukowca. To tam możemy przechadzać się po pięknym parku, poobserwować kaczki i łabędzie zamieszkujące okoliczny staw, czy nabyć regionalne pamiątki i napić kawy w urokliwej kawiarence w Artystycznej Stodole.
Stopień trudności: niski
Dla kogo jest ten wyjazd? Dla każdej osoby zainteresowanej spędzeniem czasu w stylu slow
10. Zamek Książ
Ten pięknie położony zamek przyciąga wieloma atrakcjami. Dogodna do spacerowania okolica, możliwość eksplorowania budynku zarówno w dzień jak i w nocy, palmiarnia (o której wspominałam powyżej), strefa hotelowa, centrum konferencyjne, liczne wystawy, oferta muzealno-edukacyjna to tylko niektóre z atrakcji tego miejsca. Słowem – każdy tutaj znajdzie coś dla siebie!
Stopień trudności: łatwy
Dla kogo jest ten wyjazd? Dla każdego
www: https://www.ksiaz.walbrzych.pl/
11. Kajakiem po Dolinie Baryczy
Dolina Baryczy stanowi największy ornitologiczny rezerwat na terenie naszego kraju. To miejsce to prawdziwy raj dla fanów birdwatchingu. My jednak zwracamy uwagę na inny rodzaj aktywności, do której milickie tereny sprawdzą się idealnie. Wycieczka do Doliny Baryczy to świetna opcja na ciepły, letni dzień oraz podziwianie tego cudu natury z perspektywy kajaka. Bujna fauna i flora urozmaicają wiosłowanie, a przy okazji można także natknąć się na koniki polskie.
Stopień trudności: średnio-trudny, mogą pojawić się zakwasy! 😀
Dla kogo jest ten wyjazd? Dla każdego
12. Spacer z alpakami
Wokół stolicy Dolnego Śląska sporo można znaleźć miejsc, gdzie mamy możliwość zapoznać się z tymi przekochanymi zwierzakami. Alpaki – bo o nich mowa – to spokojne, nieco przymulone futrzaki, które pokrywają zapotrzebowanie na funkcje terapeutyczne i uspokajające 😉 Jednym z okolicznych miejsc, które umożliwia kontakt z alpakami, jest Stajnia Bella we wsi Małkowice. Chętnych poznania natury alpak polecamy zarezerwować sobie z nimi spacerek 🙂
Stopień trudności: przyda się trochę siły do trzymania szalejącej w trawie alpaki 😀
Dla kogo jest ten wyjazd? Dla każdego
www: https://www.facebook.com/Stajnia-Bella-158746351381978/
O ja! Ile super miejsc! Wciągam na swoją listę 🙂 thx girls!
Polecamy się na przyszłość 😉
Piękne miejsca, wpisuję na listę do odwiedzenia😉
Polecamy ogromnie i być może do zobaczenia na szlaku 🙂
Piękny ten nasz Dolny Śląsk. Zapraszamy do Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry, między nimi w Piechowicach mieści się Szwajcarski Dworek o nietuzinkowej architekturze. Oferuje swoim gościom piękne apartamenty z widokiem na góry, jadalnię, strefę SPA, basen zewnętrzny i zielony teren z wodospadem i miejscem na grilla. Jeśli nie lubisz miejskiego zgiełku to miejsce jest właśnie dla Ciebie.