Wrocławskie must see, czyli 14 największych atrakcji stolicy Dolnego Śląska, które musisz zobaczyć

Wiosna to idealny moment, by lepiej poznać stolicę Dolnego Śląska i wybrać się na kilkudniowy wypad do miasta stu mostów. Na naszym blogu już kilkukrotnie zabieraliśmy Was w podróż po Wrocławiu. Raz, by pokazać Wam jego mniej oczywistą stronę, kolejnym by zrobić przegląd “gastro perełek”. Wreszcie przyszła pora na totalny klasyk, czyli wrocławskie must-see. Na liście znajdziecie kilkanaście różnych pozycji, z których stolica Dolnego Śląska słynie i do których koniecznie należy zajrzeć? Gotowi?

Wrocław co zobaczyć?

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to najstarsza zabytkowa część Wrocławia. To tu znajduje się późnoromański kościół św. Odziego, wybudowany na początku XIII wieku czy gotycki kościół św. Marcina pochodzący z tego samego okresu. To także w tej części miasta znajduje się majestatyczna, gotycka Katedra Jana Chrzciciela. Na jej wieży turystom udostępniono punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Bilet wstępu kosztuje 10 zł (normalny) lub 8 zł (ulgowy). W połączeniu ze zwiedzaniem kaplicy trzeba za niego zapłacić odpowiednio 28 (normalny) lub 25 zł (ulgowy).

Wybierając się na spacer po Ostrowie Tumskim warto zwrócić również uwagę na pomnik św. Jana Nepomucena czy most Tumski, pełen kłódek z imionami zakochanych par. 

Dzielnica Czterech Wyznań

Część wrocławskiego Starego Miasta. Choć od strony formalnej obszar nie jest dzielnicą, idea jej powstania zakłada promocję tolerancji pomiędzy odmiennymi wyznaniami i nie bez powodu na jej stworzenie wybrano właśnie tą część Wrocławia. To tu bowiem w bliskim sąsiedztwie znajdują się świątynie czterech różnych religii:

  • ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej (ul. K. Wielkiego 29)
  • rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy (ul. św. Antoniego 30)
  • żydowska synagoga Pod Białym Bocianem (ul. Pawła Włodkowica 7)
  • prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy (ul. św. Mikołaja 40).

Wrocławski Rynek

Wrocławski Rynek uznawany jest za jeden z największych w Polsce. Nieustannie tętni życiem. To tu odbywa się wiele ważnych dla miasta wydarzeń, obchody świąt państwowych, coroczne jarrmarki (Bożonarodzeniowy i Świętojański) oraz takie imprezy jak Europa na Widelcu czy na przykład kino plenerowe w ramach festiwalu filmowego Nowe Horyzonty.

W sercu Rynku znajduje się gotycki Stary Ratusz, którego budowa trwała blisko 250 lat. W dawnych czasach budynek pełnił rolę siedziby władz miejskich oraz sąd. Dziś jest miejscem pracy prezydenta Wrocławia oraz oddziałem Muzeum Miejskiego. 

Plac Solny

Przylegający do Rynku Plac pełniący rolę rynku pomocniczego powstał w 1242 roku. Ta regularna, kwadratowa przestrzeń do dziś pozostaje niezabudowana. Południową część Placu Solnego zdobią fasady gmachu Starej Giełdy oraz trzech historycznych kamienic. Po wschodniej stronie można podziwiać dawny dom towarowy, którego początki sięgają XX wieku. Część północna to fasada wieżowca z lat 30-tych XX wieku, budynek dawnej apteki Pod Murzynem (dziś siedziba Gazety Wrocławskiej) oraz dwie okazałe kamienice.

Każdego dnia Plac Solny przeradza się w pachnący i wielobarwny targ kwiatowy. Dodatkowo od końca XX wieku można na nim znaleźć tzw. Małą Iglicę, czyli obelisk przypominający falujący płomyk ognia.

Ogród Japoński

Niezwykłe miejsce do odpoczynku i zwiedzania ukryte w Parku Szczytnickim w okolicy Hali Stulecia. Kompleks stanowi jedną z nielicznych pozostałości po Wystawie Światowej z 1913 roku. Za jego pierwotny projekt odpowiadał hrabia Fritz von Hochberg i japoński ogrodnik Mankichi Arai. 

Dzisiejszy kształt Ogrodu Japońskiego to efekt prac jakie prowadzono w 1996 roku. To właśnie wtedy przy udziale specjalistów z Nagoya udało się stworzyć przestrzeń, która w każdym detalu odpowiada dalekowschodniej sztuce tworzenia ogrodów. 

Hala Stulecia

Wyjątkowa arena widowiskowo-sportowa uznawana jest za jedną z największych żelbetowych budowli w historii. Obiekt wzniesiono na bazie projektu Maxa Berga w latach 1911-1913. W 2006 roku wrocławska Hala Stulecia, dawniej zwana Ludową, wraz z sąsiadującym z nią Pawilonem Czterech Kopuł zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Historia powstawania obiektu została przedstawiona na wystawie multimedialnej. Bilet uprawniający do jej obejrzenia kosztuje 17 zł (normalny) lub 15 zł (ulgowy). W połączeniu ze zwiedzaniem wnętrza Hali trzeba za niego zapłacić 25 zł (normalny) lub 20 zł (ulgowy).

Pergola i Fontanna Multimedialna

Początki wrocławskiej Pergoli sięgają 1913 roku. Zbudowana z 750 kolumn porośniętych winoroślami otacza największą w Polsce fontannę multimedialną. To tu od maja aż do października każdego dnia odbywa się aż 11 pokazów, w których główną rolę odgrywają światło i dźwięk. Każdy z nich rozpoczyna się o pełnej godzinie, poczynając od 10:00 i trwa od 4 do 17 minut. 

Iglica

Stalowy pomnik wzniesiony w 1948 roku z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Żebrowa konstrukcja Iglicy mierzy obecnie nieco ponad 90 metrów. Autorem wieży ważącej 44 tony był Stanisław Hempel. Całość wsparta jest na trójnożnej podstawie przytwierdzonej do podłoża wielkimi śrubami.

Iglica znajduje się na placu położonym tuż przed Halą Stulecia.

Zoo + Afrykarium

Największy i najstarszy w naszym kraju ogród zoologiczny został założony w 1865 roku. Choć pod względem powierzchni wyprzedzają go zoo w Gdańsku, Poznaniu i w Warszawie to właśnie w stolicy Dolnego Śląska znajduje się najwięcej, bo aż ok. 12 tysięcy zwierząt (dla porównania w drugim w kolejności płockim jest ich 3665, a w trzecim – warszawskim 3646).

Prawdziwą perełką wrocławskiego ogrodu zoologicznego jest Afrykarium, czyli specjalny kompleks basenów, akwariów oraz wybiegów, którego zadaniem jest odtworzenie zbliżonego do naturalnego środowiska życia dla tysięcy zamieszkujących je ryb, gadów, ssaków i owadów. 

Bilet do zoo we Wrocławiu, uprawniający jednocześnie do zwiedzania Afrykarium kosztuje 60 zł (normalny) i 50 zł (ulgowy). Zakupu można dokonac online na stronie: https://zoo.wroclaw.pl/cennik

Hydropolis 

Wyjątkowe centrum wiedzy o wodzie. Powstałe po rewitalizacji obiektu poprzemysłowego miejsce doskonale łączy misję edukacyjną z przyjazną i nowoczesną formą. Cała ekspozycja mieści się bowiem w pochodzącym z XIX wieku podziemnym zbiorniku na wodę.

We wrocławskim Hydropolis można znaleźć 7 stałych stref tematycznych, wystawy czasowe, specjalną strefę dla najmłodszych oraz przestrzeń relaksu, który za sprawą ściany porośniętej mchem ma przywodzić na myśl amazońskie lasy widziane z lotu ptaka. 

Bilet wstępu do Hydropolis kosztuje 32 zł (normalny) lub 23 zł (ulgowy). Zakupu można dokonać online: https://bilety.hydropolis.pl/ 

Panorama Racławicka

Praca autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka to pamiątka setnej rocznicy insurekcji kościuszkowskiej. Unikatowe dzieło stanowiące cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami stworzona w latach 1893-1894. Płótno, na którym powstało, mierzy 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. 

Początkowo Panoramę Racławicką można było podziwiać we Lwowie, w rotundzie w parku Stryjeńskim. Po II wojnie światowej obraz trafił do Wrocławia, gdzie przez lata leżał w magazynie. Budynek, w którym dzisiaj można go oglądać, wzniesiono dopiero w 1985 roku w Parku Słowackiego wg projektu Ewy i Marka Dziekońskich.

Bilet wstępu do Panoramy Racławickiej kosztuje 50 zł (normalny) lub 35 zł (ulgowy) i można go nabyć przez internet: https://bilety.mnwr.pl/

Sky Tower (punkt widokowy)

Pierwszy wrocławski drapacz chmur i jedna z najwyższych budowli w stolicy Dolnego Śląska. Na 49. piętrze mierzącego 212 metrów budynku znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać całą panoramę miasta. 
Bilet wstępu na taras kosztuje 18 zł (normalny) lub 12 zł (ulgowy). Wejściówki można kupić na stronie: https://bilety.skytower.pl/rezerwacja/wydarzenie.html

Ewa

Dotychczasowe podróże: Albania, Austria, Azerbejdżan, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Oman, Portugalia, Słowenia, Stany Zjednoczone, Węgry, Włochy | Sprzęt foto: iPhone 11 Pro, Nikon D5200 + Nikkor 50 mm 1:1,8G, Olympus OM-D E-M10 III + Olympus Digital 45 mm 1:1,8 | Dron: DJI Mavic Mini

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top