Tatry Słowackie to doskonała alternatywa do naszych rodzimych gór. Mniej oblegane, mniej turystyczne i zatłoczone, stanowią doskonałą lokalizację na wypad, by powędrować szlakami ku majestatycznym szczytom. Choć wiele tutejszych wierzchołków mierzy ponad 2000 m n.p.m., ten kierunek może być dobrą destynacją nawet dla tych, których niekoniecznie kręci ciągle wspinanie się na szczyty. Bowiem okolica ma do zaoferowania znacznie więcej atrakcji.
Jednym z pomysłów na szybki wypad na słowackie szlaki jest Zielony Staw Kieżmarski – lub po słowacku Zelené pleso Kežmarské. Nie potrzeba tu wybitnych umiejętności wspinaczkowych, wystarczy umiarkowana wytrzymałość fizyczna, która pozwoli na przejście szlaku o długości około 8 km (w jedną stronę).
Zielony Staw Kieżmarski – fakty
Jezioro leży na wysokości 1545 m. n.p.m. Otaczający je krajobraz robi duże wrażenie. Pionowe skały Tatr Wysokich otaczające Dolinę Kieżmarską to m.in. Jastrzębia Turnia i Małego Kieżmarskiego Szczyt.
Kolor wody w jeziorze jest naprawdę wyjątkowy – głęboka zieleń pięknie prezentuje się w słońcu, ale i po zachodzie można dostrzec jej intensywną barwę a przede wszystkim niespotykaną czystość. Głębokość stawu to 4,5 metra.
Tuż przy jeziorze położone jest klimatyczne schronisko, gdzie można skorzystać z noclegu, bądź coś zjeść i odpocząć.
Parking przy szlaku
Jednym z wielu możliwych punktów wyjściowych na szlak w stronę Stawu Kieżmarskiego jest Kežmarská Biela voda, gdzie ulokowany jest niewielki, płatny parking. Koszt pozostawienia na nim samochodu to 10 € za cały dzień.
Żółtym szlakiem do Zielonego Stawu Kieżmarskiego
Z parkingu Biela voda wiedzie żółty szlak o umiarkowanym stopniu trudności. Trasa w obie strony liczy około 16 km, a jej przejście powinno zająć mniej niż 6h.
Kolejne punkty, jakie powinniśmy mijać w drodze do celu to:
- Rozdroże nad Matlarami – po słowacku Razcestie nad Matliarami, wysokość 1020 m n.p.m.
- Rozdroże przy Zimnej Studni – po słowacku Razcestie Salviovy Pramen, wysokość 1200 m n.p.m.
- Schronisko nad Zielonym Stawem – po słowacku Chata pri Zelenom plese, wysokość 1551 m n.p.m.
⅔ całej drogi pokonuje się w sąsiedztwie potoku Biała Woda Kieżmarska, który uprzyjemnia marsz. Jednocześnie warto zaznaczyć, że momentami może być ślisko.
Szlak do pierwszego przystanku – Rozdroża nad Matlarami – to wygodny fragment, prowadzący szeroką, utwardzoną drogą. Po niedługim czasie od wspomnianego rozdroża trzeba dostać się na drugą stronę potoku, ale bez obaw – służy ku temu mostek.
Po przebyciu około 1,5 km dotrzemy do Razcestie Salviovy Pramen – a za nim ponownie wracamy mostkiem na pierwotną stronę potoku, gdzie rozpoczynaliśmy hiking. Tutaj szlak staje się już bardziej kamienisty.
Od Rozdroża przy Zimnej Studni pozostaje do pokonania odcinek o przewyższeniu 350 m. Fragment liczy 4,6 km, a estymowany czas wędrówki to niemal 1 h 50 min.
Wraz ze zmniejszaniem się dystansu do docelowego punktu, widoki coraz bardziej zachwycają. Powoli ukazuje się wspomniana panorama szczytów górujących ponad Zielonym Stawem, co oznacza że cel wyprawy jest już blisko.
Alternatywna trasa
Nad Zielony Staw Kieżmarski można dotrzeć także znad Łomnickiego Stawu. Trasa prowadzi przez Rakuską Czubę, a jej przejście powinno trwać około 1:50 h.
Inna, choć dłuższa trasa, prowadzi ze Zdziaru przez Szeroką Przełęcz Bielską – czas potrzebny na przebycie tego fragmentu to 5 h, ale za to można liczyć na bardziej urozmaicone atrakcje po drodze.
Alternatywne aktywności
Dla tych, na których dotarcie do stawu nie zrobi większego “wrażenia”, warto rozważyć wędrówkę wzwyż, by uchwycić widok na jezioro z jeszcze innej perspektywy.
Jeśli chcecie jeszcze więcej wycisnąć z tej wizyty w Tatrach – np. wspiąć się na jakiś szczyt – dobrą opcją będzie trekking na Jagnięcy Szczyt (Jahňací štít, 2230 m n.p.m.). Czas wejścia szlakiem żółtym od schroniska to ok. 2,5 h.
💬 Przeczytaj również: Mała Fatra i Tatry Słowackie w 4 dni