Miejsce z klimatem: Riad Sindibad w medynie Marrakeszu

Jednym z największych atutów podróżowania jest możliwość poznania bliżej lokalnej kultury oraz przeżycia doświadczeń, które wzmacniają poczucie autentyczności danego miejsca. Kiedy więc planowałam wizytę w Maroko na liście rzeczy, które koniecznie chciałam zrobić znalazł się pobyt w riadzie – tradycyjnym, marokańskim domu. I zdecydowanie nie żałuję tej decyzji.

Czym jest riad

Riad to tradycyjny rodzaj marokańskiej architektury mieszkalnej, zwykle w formie zamkniętej willi o kilku kondygnacjach. Charakterystyczną cechą jest wewnętrzny dziedziniec, zawierający w sobie ogród, fontannę, basen czy inne ozdobne elementy.

Ich historia sięga odległych czasów istnienia ogrodów perskich i to temu okresowi przypisuje się pochodzenie tej specyficznej formy architektonicznej.

Riady mają niezwykle estetyczny wygląd – często zdobione ze starannością płytkami ceramicznymi (znanymi jako zellige), ręcznie wykonaną sztuką, egzotycznymi roślinami, klimatycznymi zakamarkami, gdzie można spocząć, wypić miętową herbatę czy spróbować lokalnych dań. Pokoje w riadach znajdują się na poszczególnych piętrach i mają widok na dziedziniec.

Położone często w gwarnych medynach, stanowią ostoję spokoju w pełnym hałasu mieście.

Riady w Maroko

Przybywając do Maroko warto rozważyć spędzenie kilku nocy w riadzie. W wielu miastach Maroka, takich miejscach jak Marrakesz, Fez czy Casablanca, można znaleźć hotele i pensjonaty właśnie w tym stylu. Są to zazwyczaj małe, urocze miejsca noclegowe, które zachowują tradycyjny charakter marokańskiego riadu i często oferują luksusowe warunki oraz autentyczną atmosferę.

Zdarza się, że riady oferują szerszy zakres usług niż jedynie nocleg. W wielu z nich można skorzystać z tradycyjnych łaźni czy SPA albo posmakować pysznej, marokańskiej kuchni na kameralnych tarasach.

Riad Sindibad w Marrakeszu

Ogromna baza noclegowa Marakeszu oferuje sporo miejsc, w których przeżyć można autentyczne doświadczenia związane z marokańską kulturą. Pomimo tak dużego wyboru, osobiście zdecydowałam się spędzić dwie noce w riadzie Sindibad, który położony był nieco w oddali od ścisłego centrum medyny, co pozwalało skutecznie zresetować baterie po dniu spędzonym w gwarnym mieście.

Oferta hoteliku jest szeroka, co wzbogaca pobyt. Ale zacznijmy od początku. Do dyspozycji gości są zarówno pokoje jak i większe, rodzinne apartamenty o charakterystycznym, lokalnym wystroju. W każdym z nich znajdują się wygodne łóżka, prywatna łazienka, klimatyzacja. Z okien widać patio z basenem lub taras na najwyższym poziomie riadu.

Usługi dodatkowe w Sindibad

Na terenie obiektu można także skorzystać z oferty restauracji i spróbować specjalności szefa kuchni. Dania przygotowywane są z największą starannością, rozpoczynając od gustownej zastawy, a kończąc na przyjemności z samego posiłku. W kuchni wykorzystywane są lokalne, świeże produkty oraz aromatyczne przyprawy. Spróbować można m.in. tradycyjnej potrawy tajin. Riad posiada w swej ofercie także alkohol, który generalnie, w Maroko, jak w wielu krajach muzułmańskich, jest mało dostępny.

Poza kulinarną podróżą w Sindibad można także skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych i relaksacyjnych. Do dyspozycji gości jest m.in. łaźnia turecka oraz długa lista masaży z wykorzystaniem lokalnych kosmetyków najwyższej jakości. Opcje te są dodatkowo płatne.

Na tym nie koniec, ponieważ obsługa klienta w tym miejscu stoi na naprawdę wysokim poziomie. Goście mogą przez 24h zgłaszać swoje potrzeby, a przemiły i pomocny zespół wesprze przyjezdnych m.in. w zakresie transferu z i na lotnisko czy dworzec kolejowy, wynajęcia samochodu, organizacji wycieczek fakultatywnych czy skorzystania z pralni. 

Polecam to miejsce: link do rezerwacji

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Oman, Anglia, Szkocja, Dania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Albania, Maroko, Tanzania, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Grecja, Polska | Sprzęt foto: iPhone 14 PRO, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top