Berlin na weekend. Co zobaczyć

Berlin to miasto, które ma wiele do zaoferowania, przez co przyciąga turystów z całego świata. Bogata historia, sporo atrakcji dla wielbicieli kultury, ciekawa architektura i mekka dla foodloversów. Warto je więc odwiedzić, choćby na krótki weekendowy wypad. Tym bardziej, że z zachodniej części naszego kraju do niemieckiej stolicy jesteśmy w stanie dotrzeć w zaledwie kilka godzin. 

Moja styczniowa wizyta w Berlinie nie była pierwszą. Na pewno nie będzie też ostatnią, dlatego w tym wpisie skupię się przede wszystkim na tych miejscach, których wcześniej nie poznałam. Na końcu znajdziecie jednak również krótki przewodnik po berlińskich punktach obowiązkowych, który również warto włączyć do planu zwiedzania, jeżeli to Wasz pierwszy raz w stolicy Niemiec.

Berlin (trochę) poza utartym szlakiem

Plac Poczdamski

Czyli jeden z najbardziej ruchliwych i największych placów w centrum miasta. Z reguły staram się unikać takich miejsc, ale w sobotnie, zimowe popołudnie Plac Poczdamski sprawiał wrażenie bardzo spokojnego i lekko zaspanego. Warto tu dotrzeć, choćby ze względu na architekturę, wokół sporo jest bowiem nowoczesnych, sięgających nieba budynków. 

Gendarmenmarkt

Ten mierzący 3,3 hektara plac znajduje się w historycznej dzielnicy Friedrichstadt i uchodzi za jedno z najpiękniejszych tego typu miejsc w Berlinie. W jego centrum ulokowano Schauspielhaus, czyli obiekt koncertowy i filharmonię w przepięknym stylu klasycystycznym, po południowej stronie Katedrę Niemiecką, zaś po północnej Katedrę Francuską. 

Czerwony Ratusz

Neorenesansowy budynek z czerwonej cegły znajdujący się w dzielnicy Mitte. Budowa ratusza trwała od 1861 do 1869 roku. Aktualnie jest siedzibą burmistrza Berlina oraz rządu kraju związkowego Berlin. Projekt budowli to dzieło autorstwa Hermann Friedrich Wäsemann. Wieża ratusza przypomina tą z katedry Notre-Dame we francuskim Laonie. 

KaDeWe

Kaufhaus des Westens, czyli Dom Handlowy Zachodu to miejsce, w którym można znaleźć najbardziej luksusowe marki świata. Na 60 tys. m kw., 8 piętrach oferowanych jest blisko 380 tys. produktów. W Europie kontynentalnej nie ma większego domu towarowego.

Początki KaDeWe sięgają 1907 roku i początkowo był o 2/3 mniejszy niż obecnie. po wojnie, w czasie której został częściowo zniszczony wyłączono go z użytku. Ponownie otwarcie nastąpiło w połowie XX wieku.

Kulturalny Berlin 

Wyspa Muzeów

Wyspa położona w centrum Berlina na rzece Sprewie. To tu znajduje się prawdopodobnie jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie, w skład którego wchodzą: Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa oraz Stare Muzeum. W ich zbiorach znaleźć można zarówno kluczowe eksponaty archeologiczne, jak i dzieła sztuki pochodzące z XIX wieku. 

Z uwagi na swój unikatowy walor architektoniczny oraz kulturowy, Wyspa Muzeów w 1999 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Museum at the Kulturbrauerei

Tym razem celem wizyty nie była żadna wystawa, a sam budynek. Museum in der Kulturbrauerei znajduje się bowiem w zabytkowym kompleksie przemysłowym dawnego browaru Schultheiss w berlińskiej dzielnicy Prenzlauer Berg. Charakterystyczne budowle z czerwonej cegły były miejscem warzenia piwa jeszcze do 1967 roku, by później funkcjonować jako magazyn mebli. Pod koniec lat 80-tych do tej części Berlina zaczęli przenosić się artyści i działacze kultury, sprawiając, że Prenzlauer Berg stał się synonimem kulturalno-intelektualnej ewolucji społeczeństwa.

Muzeum jest darmowe i otwarte od wtorku do piątku od 9:00 do 18:00. W weekend dostępne jest dla zwiedzających od godziny 10:00.

C/O Berlin

Czyli przestrzeń wystawiennicza, którą zwiedzałam już dwukrotnie. Za każdym razem będąc pod wrażeniem prezentowanych tam fotografii i mediów wizualnych. Z jednej strony C/O Berlin ma pełnić rolę organizacji non-profit, która wspiera artystów i nowe talenty, a także zachęca do poznawania współczesnej sztuki. Z drugiej chce być miejscem wymiany pomysłów, dlatego też organizuje się tutaj panele dyskusyjne, pokazy filmowe a nawet wycieczki z przewodnikiem.

Do 4 maja 2023 w C/O Berlin można oglądać 3 wyjątkowe wystawy “Mystery of the Ordinary” Williama Egglestona, “Abzgram” polskiej artystki Karoliny Wojtas i “Floridas” Anastasi Samoylovej.

Akademie der Kunste

Jeden z najstarszych instytutów kultury w Europie, bo założony już w 1696 roku. Akademie der Kunste stanowi międzynarodową społeczność artystów, która aktualnie zrzesza ponad 420 twórców z takich dziedzin jak: sztuki wizualne, architektura, muzyka, literatura, sztuki sceniczne czy film. 

Poza tym, że miejsce to pełni funkcję wystawienniczą i eventową, jest także przestrzenią do spotkań artystów i osób zainteresowanych sztuką. W Akademie der Kunste odbywają się debaty, a tutejsze archiwum może poszczycić się bogatą kolekcją dzieł i utworów. 

Berlin dla (wegańskich) foodloversów

Vietnam Aroma Restaurant

Czyli miejsce, które za sprawą smaków jest w stanie zafundować szybki teleport z serca Europy do aromatycznego Wietnamu. W karcie znajdziemy zarówno azjatyckie przystawki, zupy, dania główne, jak i spring rolls’y czy sushi. Również w wersji wegańskiej.

Adres: Wichertstraße 5, 10439 Berlin / www

Zaika

Co powiecie na Indie na talerzu? Jeśli jesteście fanami dobrej hinduskiej kuchni, zajrzyjcie do Zaiki. Gwarantuję, że nie będziecie żałować, a Wasze brzuchy Wam podziękują. W karcie dostępne są dania mięsne i wegetariańskie, ale z powodzeniem można poprosić o wersję wegańską.

Adres: Wichertstraße 57, 10439 Berlin / www

Brammibals

Czyli prawdopodobnie najlepsze donuty w mieście, a do tego wegańskie. Wyglądają tak samo dobrze jak smakują, a większego wyboru smaków nie widziałam jeszcze nigdy. Efekt? Na jednym się nie kończy. Tym bardziej, że kupowane w zestawie na przykład po 4 😀 wychodzą taniej.

Adres: Alte Potsdamer Straße 7 / www

Impala

Niewielka kawiarnia w zasadzie znaleziona przypadkiem. Okazuje się jednak, że takie przypadki bywają całkiem przyjemne. Podobnie jak tamtejsza kawa. Tym razem zamówiona na wynos, bo w środku czekało na nas pełne obłożenie.

Adres:

Schönhauser Allee 173, 10119 Berlin / www

Berlińskie must see

Brama Brandenburska

Symbol Berlina i jeden z najważniejszych atrakcji miasta. Brama Brandenburska została zaprojektowana przez Carla Gottharda Langhansa. Jej budowa zaczęła się po wojnie siedmioletniej i trwała od 1788 do 1791 roku. 

Ten okazały zabytek mierzący 26 m wysokości i 65,5 m szerokości jest symbolem pokoju i wolności. Wzniesiony na podobieństwo propylei akropolu ateńskiego ma pięć przejazdów. Zwieńczeniem bramy jest miedziana rzeźba bogini zwycięstwa Wiktorii, która prowadzi kwadrygę, czyli antyczny wóz zaprzęgnięty w cztery konie.

East Side Gallery

Czyli miejsce, które równie dobrze można by wpisać na listę Kulturalny Berlin, ale ze względu na “ulokowanie” jest dla mnie punktem obowiązkowym podczas zwiedzania niemieckiej stolicy. 

East Side Gallery to galeria prac artystów z całego świata, które powstały na fragmencie Muru Berlińskiego. Liczący 106 obrazów i mierzący 1316 m “pomnik” ma być hołdem oddawanym wolności. Pierwsze prace zaczęły powstawać w grudniu 1989 roku, zaraz po upadku Muru. Dzięki swojej skali East Side Gallery uchodzi za jedną z największych galerii dzieł na świeżym powietrzu na świecie. 

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Miejsce o szczególnym znaczeniu bowiem upamiętniające zagładę Żydów dokonaną podczas II wojny światowej. Ten mierzący ponad 19 tys. m kw. pomnik powstawał w latach 2003-2005 według projektu Petera Eisenmana. Składa się z 2711 betonowych bloków, z których każda odpowiada jednej stronie najważniejszej księgi judaizmu czyli Talmudu. Pod Pomnikiem Pomordowanych Żydów Europy znajduje się muzeum tzw. Izba Pamięci. 

Pałac Charlottenburg

Niezwykły kompleks pałacowy, za sprawą którego można poczuć dworski klimat rodem z czasów panowania Hohenzollernów. Pierwotną bazą tego miejsca był Pałac Lietzenburg, stworzony pod koniec XVII wieku, który stanowił letnią rezydencję Zofii Charlotty Brandenburskiej. Po wstąpieniu na tron Fryderyka I rozpoczęto szeroko zakrojone prace nad rozbudową kompleksu. To również za jego sprawą pałac zyskał nową nazwę, którą władca nadał w 1705 roku na cześć swojej zmarłej żony. 

Pałac Charlottenburg jest dostępny dla zwiedzających za wyjątkiem poniedziałków. Można w nim podziwiać barokowe pomieszczenia, gabinet z porcelaną czy choćby kaplicę, która została zachowana niemal w oryginalnym kształcie. 

Ewa

Dotychczasowe podróże: Albania, Austria, Azerbejdżan, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Oman, Portugalia, Słowenia, Stany Zjednoczone, Węgry, Włochy | Sprzęt foto: iPhone 11 Pro, Nikon D5200 + Nikkor 50 mm 1:1,8G, Olympus OM-D E-M10 III + Olympus Digital 45 mm 1:1,8 | Dron: DJI Mavic Mini

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top