Wybrzeże Amalfi w jeden dzień. Najważniejsze atrakcje i praktyczne porady

Podróż do Neapolu to doskonała okazja, aby odwiedzić pobliskie Wybrzeże Amalfitańskie. Rozciągający się pomiędzy Postano a Vietri sul Mare region to kilka naprawdę malowniczo położonych miasteczek, które nie bez powodu trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kiedy odwiedzić Wybrzeże Amalfitańskie?

Zdecydowanie poza sezonem, kiedy turystów jest mniej, a samo zwiedzanie przyjemniejsze. Poza tym polecałabym również dni robocze zamiast weekendów. Pierwszy poniedziałek stycznia okazał się w tym względzie idealny, jednak stosunkowo krótki dzień sprawił, że pełnego planu zwiedzania nie udało się zrealizować. Dlatego, jeśli tylko będziecie mieli okazję tu dotrzeć, polecam znaleźć nocleg w okolicy przynajmniej na jedną noc i mieć szansę dłużej rozkoszować się tutejszymi widokami.

Wybrzeże Amalfi – jak dotrzeć?

Z racji tego, że nasza baza noclegowa znajdowała się w Neapolu tuż przy Placu Garibaldi plan zwiedzania Wybrzeża Amalfitańskiego zakładał zrobienie pętli Neapol – Sorrento – Positano – Amalfi – Salerno – Neapol. 

Pierwszy etap, czyli do Sorrento pokonaliśmy pociągiem. Bilety na przejazd Linee Vesuviane kupiliśmy w kasie na dworcu. Kosztował 3,9 euro za osobę. Zgodnie z rozkładem podróż powinna wynieść nieco ponad godzinę. Szczegółowe godziny odjazdów można znaleźć tu: www.eavsrl.it

Ta opcja jest również dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują dotrzeć w okolice Wezuwiusza lub odwiedzić Pompeje. Poza tym w samym Sorrento przystanki autobusów kursujących po wybrzeżu znajdują się tuż przy dworcu kolejowym. 

Z Sorrento bezpośrednio do kolejnych miejscowości Wybrzeża Amalfitańskiego dotrzecie dzięki SITA SUD BUS. Bilety można kupić w okienku na dworcu (obok wisiała informacja, że płatność możliwa jest jedynie gotówką i wymagana jest odliczona kwota). Całodniowy kosztuje 10 euro i uprawnia do wielokrotnych przesiadek na trasie. Dostępne są również bilety jednorazowe.

Rozkłady można znaleźć tu: https://www.ravello.com/sita-bus-schedule/ 

TIP: Trasa biegnąca wzdłuż wybrzeża wiedzie krętymi, górskim drogami. Kierowcy SITA BUSów są mistrzami, jeśli chodzi o przeciskanie się i mijanki z innymi uczestnikami ruchu, jednak jeśli ktoś podejrzewa się o choćby delikatną tendencję do choroby lokomocyjnej, bez odpowiednich medykamentów nie radzę wyruszać 🙂

Wybrzeże Amalfi – co zobaczyć

Jeśli tylko będziecie mieli wystarczająco dużo czasu to oczywiście wszystko. I to zupełnie poważnie. Każda z miejscowości wydaje się godna uwagi i zatrzymania się chociażby na krótki spacer. My z racji ograniczonego czasu postawiliśmy na 3 miejsca: Sorrento, Positano i Amalfi.

Booking.com

Sorrento

Choć Sorrento to większa miejscowość z krajobrazem nieco odbiegającym od typowych miasteczek na Wybrzeżu Amalfi warto tu zajrzeć. Szczególnie poza sezonem, kiedy stanowi idealną odskocznię od zgiełku Neapolu. Co ciekawe jego nazwa pochodzi od mitycznych Syren – ‘Surrentum’.

Sorrento to jedno z tych miejsc, które świetnie zwiedza się bez specjalnego planu, po prostu spacerując. Gwarantuję, że prędzej czy później na swojej drodze z pewnością natraficie na  tutejszą Katedrę, Bazylikę di Sant’Antonino, jeden z parków: Parco di Villa Fiorentino lub Villa Comunale di Sorrento lub po prostu dotrzecie nad wybrzeże. 

To stąd z przystanku znajdującym się tuż obok wejścia do dworca kolejowego można wyruszyć dalej, by eksplorować słynne Wybrzeże Amalfitańskie. 

Positano

Pierwszy przystanek na trasie i jednocześnie “must see” wypadu do tej części Włoch. Przez wiele osób uważane za jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc na świecie. I trudno się temu dziwić, bo pnące się po klifie, kaskadowe, kolorowe zabudowania stanowią naprawdę niezapomniany widok. 

Ponownie jak Sorrento i to miejsce polecam zwiedzić w 100% na luzie i na nogach. My wybrałyśmy opcję obejścia całego miasteczka zaczynając od pierwszego przystanku na trasie SITA busa, a kończąc na drugim, skąd bez problemu i zbędnej wspinaczki mogliśmy złapać autobus do kolejnej miejscowości. 

Podczas spaceru polecam zejść aż do samej plaży, skąd można podziwiać całą panoramę miasteczka. W sezonie na tej samej plaży pojawiają się rzędy kolorowych parasoli i leżaków.

Amalfi

Ostatni z punktów podczas naszego krótkiego, jednodniowego wypadu na Wybrzeże Amalfitańskie. W przeciwieństwie od Positano to miasteczko rozbudowano w głąb lądu. Tuż przy głownym Piazza Flavio Gioii, gdzie zatrzymuje się SITA bus znajdziecie plażę oraz cypelek. Podążając na północ dojdziecie do centrum miasteczka z charakterystycznym placem z Fontanną di Sant’Andrea oraz wysokimi schodami prowadzącymi wprost do średniowiecznej katedry Duomo di Amalfi. Dookoła znajdziecie klimatyczne knajpki i sporą bazę noclegową.

Bonus

Choć podczas styczniowego wypadku udało się zrealizować tylko część podróżniczego planu, research wykonany przed wylotem sugerował, że będąc na miejscu warto zatrzymać się również przy Fiordo di Furore oraz w miejscowościach Minori i Maiori. Pierwsze z miejsc to niewielki naturalny fiord z niezwykłą plażą rozciągającą się pomiędzy skalistymi klifami. Wspomniane miasteczka położone są na trasie prowadzącej z Amalfi do Salerno, skąd m.in. koleją można udać się z powrotem do Neapolu.

Ebook Przewodnik po Włoszech

Ewa

Dotychczasowe podróże: Albania, Austria, Azerbejdżan, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Norwegia, Oman, Portugalia, Słowenia, Węgry, Włochy | Sprzęt foto: iPhone 11 Pro, Nikon D5200 + Nikkor 50 mm 1:1,8G, Olympus OM-D E-M10 III + Olympus Digital 45 mm 1:1,8 | Dron: DJI Mavic Mini

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top