2 dni w Czeskim Raju

Czeski Raj to malowniczy region w północnych Czechach, słynący z niezwykłych formacji skalnych, zamków, pałaców oraz pięknych krajobrazów. Położony między miastami Turnov, Jičín i Mladá Boleslav, jest jednym z najstarszych obszarów chronionego krajobrazu u naszych południowych sąsiadów.

Najbardziej charakterystycznym elementem tego obszaru są skalne miasta, czyli skupiska pionowych skał tworzących labirynty, wąwozy i wieże skalne. Jeśli zatem byliście w Adrspach i lubicie taki klimat, Czeski Raj także powinniście odwiedzić i odkryć co ma do zaoferowania ten rejon.

Dojazd do Czeskiego Raju

Z Wrocławia na miejsce dotarłam w niecałe 4 h. Nie ruszałam z samego rana, więc trafiłam na porę, gdy ruch na drogach był już znaczny. Z uwagi na majówkę byłam gotowa na to, że pomimo stosunkowo bliskiej odległości Czeskiego Raju od stolicy Dolnego Śląska (niecałe 200 km), trasa zajmie mi sporo czasu.

Postawiłam na drogę omijającą opłaty – w Czechach należy mieć winiety, dlatego aby odpuścić ten dodatkowy element przygotowań do wycieczki, wybrałam po prostu nieco dłuższą, ale darmową opcję. Jakość dróg po czeskiej stronie pozostawiała wiele do życzenia – poruszałam się mniejszymi miejscowościami na odcinku od Harrahova do okolic zamku Trosky.

Co zobaczyć w Czeskim Raju w ciągu 2 dni?

Obszar Czeskiego Raju oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu – począwszy od pieszych wędrówek czy wspinaczki, przez trasy rowerowe, po obiekty o znaczeniu historycznym – zamki, muzea. W moim przypadku ten pierwszy czynnik i ograniczony czas miały wpływ na atrakcje, które dopasowałam do dwudniowej wycieczki po regionie.

Prachovské Skály

Te imponujące skały z piaskowca tworzą unikatowe labirynty wąwozów, wieże skalne oraz głębokie szczeliny, które przyciągają miłośników przyrody, wspinaczki oraz turystyki pieszej.

Obszar Prachovskich Skał jest chronionym rezerwatem przyrody i oferuje kilka dobrze oznakowanych szlaków turystycznych, które umożliwiają zwiedzanie najciekawszych zakątków. Umiarkowanej trudności szlaki sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, jednak warto zaznaczyć, że podejść i zejść w parku nie brakuje, ale za to wszelkie trudy rekompensują widoki i czas spędzony na łonie natury.

Najbardziej znane trasy to Mały i Duży Szlak Okrężny, które prowadzą przez najbardziej malownicze partie skał, oferując punkty widokowe, z których rozciągają się panoramiczne widoki na okolicę.

Przyznam, że położenie tras jest nieco zawiłe, dlatego ja skorzystałam z rekomendacji trasy o charakterze pętli, przygotowanej przez innych blogerów podróżniczych. I był to strzał w dziesiątkę! Dlaczego? Po pierwsze trasa była przemyślana, miała charakter pętli, zatem odwiedziłam większość punktów Prachovskich Skał, jednocześnie nie dublując przejść po tych samym fragmentach szlaku. Po drugie – jak kończyłam trasę mój finałowy odcinek był dość ostrym zejściem do rozległego wąwozu, prowadzącego do wyjścia z parku. Mijałam wielu turystów, którzy przygodę z tym skalnym miastem rozpoczynali w przeciwnym kierunku – a więc oni mieli przed sobą strome podejście, którego nie chciałabym osobiście przeżyć 😀

Około 4,5-kilometrowy odcinek pokonałam w nieco ponad 2 h, bo momentami natłok turystów utrudniał dostęp do platform widokowych czy przejść wąskimi szczelinami. Ponadto walory widokowe są świetne, co również mnie zachęcało do przerw na zdjęcia. Wstęp do parku jest płatny i wynosi 100 CZK. Auto z kolei można zostawić na parkingu, gdzie także trzeba nabyć bilecik (100CZK). Płatność kartą jest możliwa w obu przypadkach.

Hruboskalsko

Kolejnym malowniczym obszarem w regionie Czeski Raj jest Hruboskalsko, które przyrodniczo oferuje podobne atrakcje jak Prachovskie Skały, z tą różnicą, że zwiedzając to miejsce można dodatkowo podziwiać zamki. Na terenie Hruboskalska znajdują się dwie zabytkowe budowle – zamek Hrubá Skála (wstęp: 50 CZK) oraz zamek Valdštejn (wstęp: 110 CZK), jeden z najstarszych zamków w regionie. Oba obiekty są dostępne dla zwiedzających.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów jest skalny masyw Kapelník oraz punkt widokowy Mariánská vyhlídka, skąd można podziwiać przepiękne panoramy na okolicę, w tym zamek Trosky.

Szlaki turystyczne w Hruboskalsku są dobrze oznakowane i prowadzą przez najbardziej malownicze zakątki, umożliwiając odkrywanie tego niezwykłego krajobrazu. Przejście pętli mierzącej około 9 km, która pozwala zobaczyć większość kluczowych atrakcji w tym skalnym mieście, zajmie około 3 h.

Wstęp do Hruboskalska jest bezpłatny.

Zamek Trosky

Zamek Trosky to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w regionie Czeski Raj, położony na dwóch bazaltowych skałach, z daleka prezentuje się zagadkowo. Ruiny zamku, wzniesionego w XIV wieku, są jednym z najważniejszych symboli regionu i przyciągają licznych turystów ze względu na swoją unikalną architekturę.

Dwie wieże zamku, zwane Baba i Panna, wznoszą się nad okolicznym krajobrazem tworząc swego rodzaju złowrogi widok (mnie na myśl przychodziła wieża Saurona z “Władcy Pierścieni”). Na baszty nie da się wejść – za to przygotowane są specjalne platformy widokowe, ustawione tuż pod Babą i Panną, z których rozciąga się panorama Czeskiego Raju i okolicznych terenów.

Zamek Trosky pełnił kiedyś funkcje obronne, a jego położenie na trudno dostępnych wzniesieniach sprawiało, że był praktycznie niezdobyty. Dziś ruiny zamku są dostępne dla zwiedzających, którzy mogą eksplorować pozostałości murów i wież oraz podziwiać piękno otaczającej przyrody. Wstęp do zamku kosztuje 120 CZK. Można płacić kartą. Płatny jest także parking u podnóża całej konstrukcji – tam z kolei przyjmowana jest tylko gotówka, ale opłatę można uiścić w polskiej walucie.

Czeski Raj – polecany nocleg

Z racji, że nocleg rezerwowałam w dniu wyjazdu, a była to majówka, miałam bardzo ograniczone możliwości i musiałam szukać nieco dalej niż serce Czeskiego Raju. Trafiłam jednak na bardzo przyzwoitą opcję, w niewielkiej miejscowości z charakterystycznymi zabudowaniami i sielskimi widokami dookoła. Pokój pomieściłby spokojnie 4 osoby, posiadał aneks kuchenny, TV, klimatyzację, dostęp do internetu oraz prywatną łazienkę. Wszystko schludne i czyste oraz w przyzwoitej cenie: Link

Paulina

Dotychczasowe podróże: USA, Islandia, Tajlandia, Oman, Anglia, Szkocja, Dania, Włochy, Portugalia, Kuba, Francja, Austria, Albania, Maroko, Tanzania, Niemcy, Norwegia, Turcja, Bułgaria, Cypr, Malta, Czechy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania, Słowacja, Grecja, Polska | Sprzęt foto: iPhone 14 PRO, Nikon D5500 | Dron: DJI Spark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top